Miedź jest bardzo popularnym metalem, wykorzystywanym przez twórców biżuterii artystycznej. Jest stopy stosowane są również do produkcji biżuterii, dostępnej w dużych sieciowych salonach jubilerskich.
Warto poznać ją bliżej. Szczególnie, że ma wiele interesujących właściwości, a przy okazji obejrzeć zdjęcia biżuterii wykonanej z miedzi.
“Kto miedź ze sobą nosi ten o zdrowie się nie prosi”.
Miedź obok żelaza odegrała wyjątkową rolę w rozwoju naszej cywilizacji. Epoka brązu zawdzięcza swoją nazwę jednemu ze stopów miedzi. W starożytności brąz był stopem miedzi z cyną w stosunku 90%/10%. W Egipcie stosowano proporcje 91%/9%. Miedź dodawana jest do srebra i złota w celu poprawy właściwości mechanicznych tych metali. Mosiądz, to także stop miedzi (w tym przypadku z cynkiem).
Natalija Antunović-Djapo / Thanit Tahua
Wpływ miedzi na organizm.
Miedź należy do grupy niezbędnych dla zdrowia mikroelementów. Bierze udział m.in. w procesie tworzenia się krwinek czerwonych, wpływa pozytywnie na błonę otaczającą komórki nerwowe oraz wpływa na prawidłowość przesyłania impulsów nerwowych. Wchodząc w skład jednego z enzymów o działaniu przeciwutleniającym, bierze udział w ochronie błon komórkowych przed wolnymi rodnikami, a także w tworzeniu tkanki łącznej.
Niewystarczająca ilość miedzi w organizmie powoduje pogorszenie wchłanianie żelaza, zmniejszenie liczby czerwonych krwinek i prowadzi do niedokrwistości. Z kolei nadmiar miedzi w organizmie może prowadzić do zaburzeń pokarmowych oraz uszkodzenia wątroby.
Miedź, tak jak i srebro, posiada doskonałe właściwości antybakteryjne, a przy tym działa efektywnie przy szerszym zakresie wilgotności powietrza. Z tego powodu wykorzystanie miedzi (lub jej stopów), zalecane jest do wykonywania klamek do drzwi i elementów, na których mogą pojawiać się znaczne ilości patogenów. Przeprowadzone badania naukowe potwierdziły, że powierzchnie pokrywane miedzią ograniczają ilość patogenów aż o 97%.
Katarzyna Maciejewska / Miedziownia
Biżuteria z miedzi na zdrowie.
Wchłanianie miedzi z pokarmów w przewodzie pokarmowym nie jest najlepsze. Blokują je m.in. białka mleka, jajek, a także związki zawarte w wielu warzywach oraz pokarmach zawierających znaczne ilości cynku.
Doskonałym sposobem na uzupełnienie tego pierwiastka w organizmie jest noszenie biżuterii z miedzi.
Pierwiastek ten w mikro ilościach w postaci siarczków dobrze wchłania się przez skórę. W takim przypadku istotnym jest, aby biżuteria nie była zabezpieczona powłokami ochronnymi. Noszenie biżuterii z miedzi pomoże nam zachować dobre zdrowie!
Aga Orłowska – biżuteria artystyczna
Niewyjaśniona zagadka.
Miedź odznacza się pewnymi szczególnymi właściwościami, których do naukowcy nie potrafią wyjaśnić do dzisiaj. W określonych warunkach metal ten cechuje się nadprzewodnictwem, czyli nie stawia jakiegokolwiek oporu dla przepływającego prądu.
Kilka porad przydatnych przy tworzeniu biżuterii z miedzi.
- Do lutowania miedzi, a także do łączenia jej z innymi metalami takimi jak mosiądz i srebro, wystarczające jest posiadanie lutu do srebra.
- Do lutowania miedzi stosujemy taką samą lutówkę oraz płyny osłonowe, jak w przypadku srebra.
- Do oksydowania miedzi (dekoracyjnego czernienia) wykorzystujemy te same oksydy, które stosowane są do srebra.
- Aby ułatwić sobie kształtowanie nieco grubszego elementu z miedzi (np. paska blachy na obrączkę), należy kształtowanie podzielić na większą ilość etapów. Po częściowym ukształtowaniu należy podgrzewać element palnikiem do koloru “ciemnej wiśni”, a następnie ostudzić w wodzie. W ten sposób przeprowadzimy wyżarzanie rekrystalizujące. Miedź odzyska swoją plastyczność i łatwiej będzie nam nadać jej pożądany kształt.
- Jeśli zależy nam na utwardzeniu elementu z miedzi, najłatwiej osiągnąć to metodą mechaniczną (np. uderzając młotkiem w blachę lub drut na kowadle, lub innym twardym podłożu).
Materiały i narzędzia do tworzenia biżuterii z metali znajdziesz w sklepie www.royal-stone.pl w zakładce METALOPLASTYKA
Bezpłatne tutoriale, które pomogą Ci rozpocząć przygodę z technikami jubilerskimi i metaloplastycznymi znajdziesz TUTAJ
Dołącz także do GRUPY na FB, skupiającej miłośników wszelkich technik metaloplastycznych!
Życzę inspirującej twórczo pracy z miedzią
Klaudiusz z Royal-Stone
Czy wosk konserwatorski nie ogranicza dobroczynnego wpływu miedzi na organizm? Bardzo dziękuję za dobre rady i kilka podpatrzonych pomysłów Pozdrawiam.
Witam; Moj naszyjnik miedziany po zaledwie kilku załozeniach zmienił kolor.Ma to miejsce szczegolnie intensywnie w miejscach jednoczesnego stykania sie ze skórą i włosami ( jakby łuszczące się zzielenienie )
Z mojego punktu widzenia mocno stracił na efektowności.
Co jest przyczyną i czy jest to proces odwracalny ?Tzn.,czy moge go jakos wyczyść?
Pozdrawiam serdecznie
Miedź jest wrażliwa na kontakt z kosmetykami, nie jest też odporna na “chemię” czystej skóry, która zależy od stanu zdrowia, diety czy przyjmowanych leków. Naszyjnik można oczyścić, ale proces może się powtarzać.
Witam,
Czy miedź używana do produkcji bransoletek musi spełniać jakieś wymogi? Czy są jakieś wytyczne? Jaki powinien być sklad chemiczny takiej miedzi? Udzial procentowy pierwiatków.
Skład chemiczny miedzi dostępnej w półproduktach to w ponad 99% po prostu miedź. Ułamek procenta składu to zanieczyszczenia innymi pierwiastkami. Nie wpływają one w żaden widoczny sposób na właściwości miedzi w kontekście tworzenia biżuterii.
Czy biżuteria z miedzi pokryta 18 karatowym złotem nie będzie ciemnieć? Czy jest to trwała biżuteria? Zastanawiam się kupić pewien zestaw bizuteri.
Złoto próby 750 w większości sytuacji nie powinno ciemnieć (dopóki nie zostanie umieszczone w agresywnym środowisku). Jest to jednak biżuteria pozłacana, a więc narażona na mechaniczne miejscowe ścieranie się warstwy złota. Trwałość i niezmieniony wygląd będą zależały od grubości warstwy złota oraz sposobu i częstości użytkowania tej biżuterii. W przypadku wystąpienia przetarć można biżuterię odświeżyć oddając do zakładu wykonującego usługę pozłacania. W takim przypadku istotnym jest, czy jej konstrukcja pozwala na nieniszczący demontaż elementów (np. kamienie), które nie powinny trafić do kąpieli galwanicznej.
Można się kąpać w biżuterii z miedzi? Podatna jest na korozje lub zmieni kolor?
Niezabezpieczona miedź ciemnieje. Kąpiele bez zdejmowania wykonanej z niej biżuterii mogą przyczynić się do przyspieszenia tego procesu. Polecamy zabezpieczenie biżuterii profesjonalnym woskiem konserwatorskim Renaissance: https://royal-stone.pl/metaloplastyka/polerowanie-i-szlifowanie/profesjonalny-wosk-konserwatorski-renaissance-200ml.html
Biżuterię z miedzi omijam zawsze szerokim łukiem. Bo brudzi, bo tandetna i zazwyczaj mało efektowna. Ale to co widzę tutaj to majstersztyk, a jeśli jeszcze miedź ma pozytywny wpływ na zdrowie to dla mnie dobry argument aby zmienić swoje nastawienie. Bardzo ciekawy wpis Panie Klaudiuszu no i przepiekna biżuteria Was wszystkich.
Miedź to wyjątkowy materiał. Bardzo dziękujemy za miły komentarz!
kiedy pojawi się blacha 0,8 i 1 mm?
W pierwszej połowie przyszłego tygodnia powinna być dostępna.