Lato to czas wakacji, spacerów po plaży, przejażdżek łódką i wieczornych spotkań z przyjaciółmi. Lato to także pora na nieco inną – bardziej kolorową i zauważalną biżuterię – taką jak bransoletka “Letnie marzenie” autorstwa Ewy Genge – doskonałej sutaszystki i Jurorki w Konkursie Kalendarz 2019. W dzisiejszym tutorialu Ewa pokazuje jak uszyć poszczególne elementy, jak je zszyć, a na koniec ozdobić i ładnie wykończyć tył pracy.
Potrzebne materiały:
- kaboszony szklane monety rozmiar: 18 mm – 1 szt. oraz 12 mm – 2szt.
- muszla biała oponka 8x 5,5 mm – 4 szt.
- koraliki TOHO – rozmiar 11/0: Galvanized Aluminium oraz White Opaque
- sznurek sutasz Pega acetat (biały) ok 180 cm, (czerwony) ok. 90cm, (granatowy) – ok 130 cm
- skórka lub inny materiał do wykończenia np. welur
- ozdobne zawieszki – u mnie rozgwiazda i delfin
- zapięcie karabińczyk
- kółeczka montażowe – 5mm
- filc sztywny
- nić – np. żyłka 0.10 mm,
- nić do doszycia pikotek i zawieszek – biała i granatowa np. Poly Sheen
- igła jubilerska nr10
- ostre nożyczki,
- szczypce płaskie
- klej jubilerski – np. Hasulith
Sposób wykonania:
1. Przyklej kaboszon na kawałek sztywnego filcu np. klejem Hasulith. Następnie przygotuj sznurki sutasz w kolorze białym (2 x ok 17 cm), czerwonym (1x ok 17 cm) oraz granatowym (2x ok 17 cm). Zabezpiecz końcówki sznurków odrobiną kleju, by się nie rozwarstwiały w trakcie szycia. Ułóż je obok siebie w kolejności pokazanej na zdjęciu. Pamiętaj o prawidłowym ułożeniu sznurków, gdyż mają one prawą i lewą stronę, w przypadku sznurków Pega acetat jodełka na sznurkach powinna być ułożona <<< w lewą stronę czyli odwrotnie niż w przypadku pozostałych sznurków sutasz.
2. Złóż sznurki na połowę, przyłóż do kaboszony i zacznij zszywać pojedynczą nitką sznurki od miejsca pokazanego na zdjęciu. Szyjąc nadawaj sznurkom od razu okrągły kształt taki jak ma kaboszon. Sznurki zszywaj co ok. 2 mm, naprężając lekko nitkę. Zwróć uwagę by igłę wbijać ostrożnie, dokładnie w sam środek sznurka by nie odsłonić jego białego rdzenia.
3. Zszyj sznurki na takiej długości jak pokazuje linia na zdjęciu. Jeśli zszyjesz więcej, nie będziesz w stanie dobrze wygiąć sznurków w dalszej etapie pracy.
4. Odwróć sznurki tyłem, wbij igłę między nie i zawiąż podwójny supełek.
5. Wykonaj drugi identyczny element ze sznurków. Przytnij filc tak by wokół kaboszonu pozostało ok 2 mm.
6. Złóż wszystkie sznurki ze sobą i zszyj je ok. 6 razy w miejscu, w którym wcześniej je przeszywałaś.
7. Posmaruj brzeg filcu wokół kaboszony klejem Hasulith.
8. Naklej sznurki wokół kaboszonu delikatnie je naciągając ku dołowi, następnie odwróć element tyłem i wyjdź igłą w filcu.
9. Wbij igłę w filc tak by wyjść nią po drugiej stronie czyli w miejscu gdzie sznurki nie są zszyte ze sobą.
10. Odwróć element przodem i przeszyj razem kilkukrotnie wszystkie sznurki, tak by dobrze przylegały do siebie.
11. Wbij igłę od zewnątrz do środka przez 5 sznurków, nabierz złoty koralik Toho 11/0, wyjdź igłą z drugiej strony sznurków i z powrotem.
12. Następnie wbij igłę ponownie obok złotego koralika Toho, nabierz 3 złote koraliki Toho 11/0 i wyjdź igłą po drugiej stronie pojedynczego koralika Toho. Przeszyj 3 koraliki dwukrotnie.
13. Rozdziel sznurki na połowę i zacznij je zszywać ze sobą nadając im okrągły kształt.
14. Gdy zszyte sznurki będą w pozycji widocznej na zdjęciu wszyj złoty koralik Toho 11/0 przechodząc przez sznurki – koralik- sznurki. Przeszyj tak 4 razy.
15. Odwróć element tyłem, wywiń wszystkie sznurki do tyłu i zszyj do miejsca pokazanego na zdjęciu, następnie przyszyj sznurki do sznurków znajdujących się wokół koralika. Przeszyj je 4 razy.
16. Zszyj wywinięte sznurki z sznurkami wokół kaboszonu.
17. Teraz zszyj pozostałe luźne sznurki postępując tak jak zrobiłaś to przed chwilą od punktu 13.
18. Połącz ze sobą wszystkie sznurki, zszyj je 5-6 razy. Pamiętaj by nie naciągać sznurków zbyt mocno do tyłu by powstałe „uszka” z koralikiem Toho nie odgięły się do tyłu.
19. Zszywaj sznurki nadając im owalny kształt.
20. Doszyj sznurki do sznurków wokół koralika Toho tak jak pokazane jest to na zdjęciu.
21. To samo zrób z luźnymi sznurkami z drugiej strony.
22. Przygotuj sznurki sutasz w kolorze białym (2 x ok 27 cm), czerwonym (1x ok 27 cm) oraz granatowym (1x ok 27 cm). Zabezpiecz końcówki sznurków odrobiną kleju, by się nie rozwarstwiały w trakcie szycia. Ułóż je obok siebie w kolejności pokazanej na zdjęciu. Złóż na połowę i zacznij je zszywać ok 1 cm od góry, kształtując odr razu mocny łuk, w którym będzie umieszczony biały koralik (tak jak na zdjęciu).
23. Gdy przeszyjesz sznurki do miejsca widocznego na zdjęciu, między sznurki wszyj kilkukrotnie biały koralik .
24. Zszywaj sznurki dalej, aż połączą się pod koralikiem ze sznurkami po jego drugiej stronie. Zszyj wszystkie sznurki razem 6 razy.
25. Przejdź igłą przez 4 sznurki, nabierz złoty koralik Toho 11/0 i przejdź przez sznurki po drugiej stronie białego koralika, przeszyj z powrotem sznurki i koralik Toto.
26. Przyklej czerwony kaboszon 12 mm na sztywny filc klejem Hasulith, poczekaj aż klej połączy oba materiały i odetnij nadmiar filcu zostawiają go ok1,5-2 mm wokół kaboszonu.
27. Włóż czerwony kaboszon między sznurki, tak by sznurki ułożyły się w kształt łuku wokół kaboszonu.
28. Następnie zszyj sznurki z jednej strony wyginając je w łuk. Odwróć tyłem element i zakończ szycie łuku, wychodząc igłą między sznurkami robiąc supełek.
29. Teraz zszyj sznurki po drugiej stronie kaboszonu tworząc łuk jak poprzednio. Posmaruj brzeg filcu wokół kaboszonu klejem, nałóż ostrożnie od góry sznurki po obu stronach kaboszonu. Dociśnij je i lekko pociągnij w dół by dobrze przylegały do czerwonego oczka.
30. Przeszyj razem wszystkie sznurki 6 razy.
31. Wszyj koralik Toho 11/0 tak jak to robiłaś od punktu 25.
32. Odwróć element tyłem, przejdź przez sznurki i filc.
33. Wbij igłę w filc po drugiej stronie, a następnie w sznurki by wyjść igłą na zewnątrz.
34. Odwróć element przodem i wszyj koralik Toho 11/0 między sznurki, tak jak robiłaś to wcześniej.
35. Czas na wszycie drugiego białego koralika. Rozdziel sznurki na połowę i zacznij je zszywać tworząc jednocześnie lekki łuk.
36. Gdy przeszyjesz kawałek, włóż biały koralik i wszyj go między sznurki 5 krotnie. Sznurki po drugiej stronie białego koralika są luźne dlatego pamiętaj by dobrze je złożyć gdy będziesz doszywać biały koralik.
37. Teraz przeszyj sznurki znajdujące się po drugiej stronie białego koralika.
38. Następnie wszyj złoty koralik Toho 11/0 nad białym koralikiem tak, jak wszywałaś go wcześniej. Przeszyj do końca wszystkie sznurki po lewej i prawej stronie koralika i zszyj je razem 6 razy. Doszyj złoty koralik Toho 11/0.
39. Podziel sznurki na połowę i zacznij je zszywać wyginając na boki.
40. Gdy zszyjesz sznurki do miejsca pokazanego na zdjęciu, wszyj złoty koralik Toho 11/0 wychodząc igłą koło białego koralika.
41. Odwróć element tyłem i wszywaj po kolei złote koraliki Toho 11/0. Każdy koralik przeszywaj dwa razy.
42. Wszyj 9 złotych koralików Toho 11/0. Odwróć element przodem i ostatni wszyty koralik przeszyj przez wszystkie sznurki.
43. Odwróć element tyłem i przyszyj luźne sznurki do sznurków wokół kaboszonu.
44. Zszywaj pozostałe sznurki nadając im okrągły kształt.
45. Wywiń sznurki do tyłu tworząc mały „zawijasek” i zszyj je z pozostałymi sznurkami, tak jak robiłaś to w punkcie 15.
46. Wszyj złote koraliki Toho 11/0 po drugiej stronie białego koralika i wywiń końcówki sznurka jak poprzednio. Wykonaj drugi identyczny element.
47. Czas na zszycie wszystkich elementów.
48. Wbij igłę od tyłu między sznurkami w bocznym z elemencie bransoletki.
49. Nałóż go na główny element bransoletki i zacznij przyszywać przechodząc przez sznurki jednej i drugiej części.
50. Przyszywaj wiele razy by oba elementy były ze sobą dobrze połączone.
51. Jeden bok bransolety przyszyty.
52. W ten sam sposób przyszyj drugi bok do głównego elementu.
53. Nawlecz ok 30 cm białej nici. Odwróć bransoletkę tyłem, wbij igłę między sznurkami by wyjść na zewnątrz.
54. Czas na zrobienie pikotki. Nawlecz 3 koraliki Toho 11/0 – biały – złoty – biały, wbij igłę obok nawleczonych koralików w odległości ok 1 mm.
55. Ponownie wbij igłę od środka między sznurkami obok pierwszej pikotki i nawlecz tę samą sekwencję koralików co poprzednio.
56. W ten sposób obszyj pikotkami 4 boki w bransoletce.
57. Nawlecz ok. 20 cm czarnej lub granatowej nici. Wbij igłę od środka w sznurki na głównym elemencie bransolety. Nawlecz 2 złote koraliki Toho 11/0 oraz zawieszkę (rozgwiazdę) dołączoną do kółeczka montażowego.
58. Wbij igłę w sasiednie sznurki, przeszyj koraliki i kółeczko 4 razy.
59. W ten sam sposób doszyj drugą zawieszkę czyli delfina. Bransoletka prawie gotowa.
60. Czas na wykończenie tyłu bransolety. Przytnij krótko sznurki. Wytnij 5 kółek ze skórki lub innego materiału np. weluru. Możesz odrysować je np. od szpulki nici. Posmaruj klejem Hasulith sznurki oraz filc sztywny tworząc z kleju kółka podobne do wyciętych kształtów skórki. Klej nie może sięgać do samego końca materiału, gdyż nie wbijesz wtedy w nigo igły by dobrze go obszyć.
61. Przyklej wycięte kółka. Teraz możesz dodatkowo podocinać je jeśli w jakimś miejscu skórka jest za duża. Pochowaj także wszystkie nitki z supełkami. Ukryj je między sznurkami.
62. Nawlecz nić monofilową, zrób supełek, wbij igłę od dołu skórki.
63. Następnie wbij igłę między pierwszym a drugim sznurkiem i wyjdź igłą na zewnątrz.
64. Wbij igłę z powrotem czyli od zewnątrz tak, by wyszła ona od dołu skórki. Powtarzaj czynność od punktu 63 aż obszyjesz całą skórkę.
65. Tak wygląda obszyty cały kawałek skórki. Obszyj w ten sposób pozostałe kółka.
66. Czas na zapięcie. Zamontuj kółeczko montażowe na każdym boku bransolety, wkładając je od przodu by nie pozaciągać sznurków.
67. Dołącz od kółeczka montażowego zapięcie – karabińczyk, a z drugiej strony kilka połączonych kółeczek do regulacji obwodu bransolety.
Bransoleta gotowa 🙂 możesz cieszyć się nią w nadmorskich klimatach i nie tylko, a zdjęcie swojej wersji oznacz #tutorialroyalstone
Leave A Comment