Lena – kolczyki na bazach geometrycznych Geometrix ściegiem brick stich
Bazy geometryczne czyli metalowe ramki Geometrix są bardzo wdzięcznym i inspirującym produktem. Można na nich budować wiele kształtów, łączyć je ze sobą, umieszczać jedne w drugich. Dziś mam dla Ciebie propozycję kolczyków zbudowanych na trójkątach Geometrix. Wystarczy garstka kolorowych koralików, baza geometrix, bigle igła z nitką i już można zabierać się do pracy.
Materiały i narzędzia potrzebne do uszycia kolczyków ściegiem brick :
- koraliki Miyuki Delica w pięciu kolorach – u mnie Duracoat Opaque Kumquat, Opaque Cream, Opaque Cranberry AB Matted, Galvanized Dark Fuchsia Dyed, Galvanized Yellow Gold Dyed
- dwie trójkątne bazy geometryczne Geometrix 21mm
- bigle z ogniwkami
- nici do beadingu
- igły do beadingu
- nożyczki
Sposób wykonania:
Przygotuj nić długości ok. 120 cm, trójkątna bazę geometrix i koraliki Miyuki Delica. Doszywaj koraliki do bazy wg schematu kolorystycznego (schematy znajdziesz pod tekstem). Nabierz pierwszy koralik, przeprowadź nić przez bazę i wróć nicią przez koralik w kierunku od bazy na zewnątrz. Pamiętaj o pozostawieniu ok. 10cm wolnego „ogonka” na końcu nici. Nabierz drugi koralik, przeprowadź nić przez bazę i wróć nicią przez koralik. Doszyj w ten sposób pierwszy rząd koralików.
Zauważ, że pomiędzy koralikami utworzyły się mostki z nici. Kolejne rzędy będziesz doszywać chwytając igłą pod te mostki.
Przejdź do kolejnego rzędu. Przy tym brzegu wg. schematu należy zwiększyć liczbę koralików (drugi rząd wystaje ponad pierwszym). Nabierz zatem dwa koraliki i przeprowadź nić pod pierwszym mostkiem, a następnie wyprowadź ją przez drugi z koralików „w górę”. Ten krok to dodawanie na początku rzędu.
Doszyj pozostałe koraliki chwytając igłą pod kolejne mostki i wracając nicią przez koralik. Doszywaj w ten sposób, aż dojdziesz do drugiego brzegu.
Według schematu ostatni koralik wystaje ponad poprzedni rząd. Doszyj go przeprowadzając nić nie pod mostkiem, ale przechodząc „w dół” przez ostatni koralik poprzedniego rzędu. Następnie wyprowadź nić „w górę” przez sąsiedni koralik pierwszego rzędu i dalej „w górę” przez trzeci od końca koralik drugiego rzędu. Przeprowadź nić do ostatniego koralika przechodząc „w dół” i „w górę” przez kolejne koraliki. W ten sposób wykonałaś dodawanie na końcu rzędu.
Kolejne rzędy doszywaj w ten sam sposób stosując dodawanie na początku i na końcu rzędu.
Następny rząd jest węższy niż poprzedni. Po nabraniu dwóch pierwszych koralików doszyj je do drugiego mostka i wyprowadź nić „w górę” przez drugi z doszytych koralików. Raz jeszcze przeprowadź nić przez pierwszy koralik „w dół” i drugi „w górę” (patrz schemat). Jest to redukcja na początku rzędu. Stosuj ją we wszystkich rzędach, które są węższe na początku niż poprzednie.
Następne koraliki doszywaj jak poprzednio – do kolejnych mostków i wyprowadzaj przez nie nić „w górę”. Nie stosuj także dodawania na końcu rzędu, po prostu zostaw pracę tak jak widać to na zdjęciu. Rób tak we wszystkich rzędach, które są na końcu węższe niż poprzednie . Jest to redukcja na końcu rzędu.
Ze schematu wynika, że kolejny rząd jest węższy niż poprzedni nie o jeden, a o dwa koraliki. Zanim zaczniesz doszywać 9 rząd musisz cofnąć się o jeden koralik tak, aby nić wychodziła z przedostatniego koralika . Przeprowadź zatem nić przez przedostatni koralik w “dół” i dalej przez trzeci od brzegu z poprzedniego rzędu, a następnie “w górę” przez sąsiedni koralik i przedostatni koralik 8 rzędu.
Zastosuj redukcję na początku i dalej doszywaj koraliki wg schematu.
Kontynuuj doszywanie kolejnych rzędów wg. schematu pod tekstem.
W trakcie doszywania ostatniego rzędu dodaj jeden koralik na wierzchołek. Przeprowadź nić raz jeszcze przez oba koraliki ostatniego rzędu i koralik wierzchołkowy.
Końcówkę nici wprowadź w głąb pracy przez koraliki kilkukrotnie zmieniając kierunek. Nadmiar nici odetnij. W ten sam sposób zakończ pozostawiony na początku “ogonek”.
Czas na montaż bigli. Odegnij delikatnie oczko bigla, zawieś na nim trójkątną ramkę i zamknij oczko. Pamiętaj – odginaj oczko w bok, tak, aby go nie zdeformować.
Drugi kolczyk wykonaj w ten sam sposób. Kolczyki są gotowe!
Koniecznie pochwal się swoimi kolczykami.
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
Jeśli polubiłaś ścieg brick i bazy Geometrix zobacz także tutorial na kolczyki Anqu i naszyjnik Manu.
Śliczne! Pozdrawiam! 😀
Zrobiłam już 3 pary 🙂 Ota dwie z nich, każda w innej gamie kolorystycznej 🙂
https://bit.ly/2Mvpma1
https://bit.ly/2wrrdlp
Już je umieszczam Galerii Waszych Prac – są przepiękne!
Dziękuję serdecznie za świetny, przejrzysty tutorial! Kolczyki obłędne, kolory przepiękne:)
A tak wyglądają u mnie: https://web.facebook.com/rzecz.gustu.jm/
Ogromnie się cieszę, że tutorial spełnił swoje zadanie – jest przejrzysty, a projekt wart powtórzenia :). Pozwolę sobie podkraść zdjęcie do galerii Waszych Prac. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne cudeńka wychodzące spod Pani igły.
Agata