W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam jak w łatwy sposób w 3 krokach możesz zbudować oryginalną fakturę na dowolnym elemencie z metalu (miedzi, mosiądzu lub srebrze). Warto przy tym zaznaczyć, że wpis adresowany jest do wszystkich twórców biżuterii.  Tak samodzielnie zafakturowane elementy wycięte w kształty wg twojego pomysłu możesz z powodzeniem wykorzystać nie tylko w pracach jubilerskich i metaloplastycznych, ale również wzbogacić swoje projekty sutaszowe i beadingowe. Możesz je również wykorzystać w roli np. charmsów do bransoletek.

Jeśli będziesz potrzebowała wykonać otworki umożliwiające np. wszycie zafakturowanego elementu łatwo je wykonasz za pomocą dowolnej mikroszlifierki z wiertełkiem albo ręcznie. Podpowiem, że bardzo łatwo możesz nawiercić cienką blachę za pomocą wiertareczki ręcznej, tzw “furkadełka” dostępnego w naszym sklepie – ZOBACZ

Gdy samodzielnie zafakturujesz element prześlij zdjęcie biżuterii w której go wykorzystałaś na mail klaudiusz@royal-stone.pl  Z wybranych przez nas prac powstanie GALERIA, którą dołączymy na końcu tego wpisu.

 

Krok 1

W niniejszej prezentacji zaczynamy od wycięcia kształtu elementu, któremu chcesz nadać fakturę.

Uwaga. Jeśli zechcesz możesz  także w pierwszej kolejności zafakturować większy fragment blachy a ostateczny kształt wyciąć z formatki blachy dopiero na końcu.  My zaczynamy od wycięcia elementu.

Narysuj na blasze kształt, który chcesz wyciąć (u nas są to przykładowe prostokąty). Jak i jakimi narzędziami łatwo samodzielnie wycinać kształty dowiesz się z wpisu poświęconego cięciu – kliknij TUTAJ

 

 

Jeśli wycinasz za pomocą nożyc elementy z blachy mogą być powyginane. Łatwo poradzisz sobie z tym kładąc blaszkę pomiędzy 2 twarde płaszczyzny i uderzając dowolnym młotkiem (poza młotkami zegarmistrzowskimi, te są za lekkie 😉 ) do czasu wyprostowania . Nie musisz do tego posiadać kowadełek stalowych, wystarczą np. 2 małe deski do krojenia wykonane np. z drewna bukowego (dość twardego).

 

 

Krok 2

Posiadaczom palników polecam wygrzanie blachy poprzez podgrzanie jej do chwili zażarzenia a następnie ostudzeniu w miseczce z wodą. W ten sposób blacha stanie się bardziej plastyczna (czyli potocznie mówiąc “miękksza”). W ten sposób wybijane następnie wzory będą głębsze a faktura bardziej wyrazista. Przy braku palnika blaszkę można podgrzać także nad palnikiem kuchenki gazowej (pamiętaj o wszystkich środkach ostrożności).

Uwaga – krok 2 możesz pominąć, jednak wzory w blasze będą płytsze.

 

 

Krok 3

Ostatnim krokiem jest “wystukanie” naszej faktury za pomocą puncyn-stempli dostępnych TUTAJ

Każdy ze stempli ma określony wzór i możesz je użyć na 2 sposoby:

1. Odtworzyć na blasze regularny wzór danego stempla powielając go poprzez przesuwanie równo na blasze na danym odcinku.

2. Podejść do sprawy bardzo twórczo i wykorzystać stempel (albo zestaw stempli) do zbudowania atrakcyjnej faktury. Sposób jest bardzo łatwy i polega na nieregularnym wybijaniu wzorów na blasze. Zagęszczenie wzorów oraz to jak i pod jakimi kątami będą się na siebie nakładać wzory daje ci nieograniczone możliwości wykreowania własnej atrakcyjnej faktury.  Jeszcze więcej możliwości daje ci zastosowanie do zbudowania  jednej faktury kilku różnych nakładających się wzorów stempli. Ich dobór a następnie sposób użycia to miejsce dla twojej nieskrępowanej kreatywności. Stosując połączenia kilku różnych stempli często nie sposób przewidzieć z góry finalnej faktury, a więc zachęcamy cię do twórczego eksperymentowania (niewykluczone, że np wzory Mikołaja + śnieżynki po odpowiednim nałożeniu i zagęszczeniu dadzą niesamowity efekt 😉 ). Efektem może być stworzenie elementu, którego sposób wykonania będzie tylko twoją tajemnicą i trudno będzie go powtórzyć przez innych.

 

 

 

Poniżej prezentuję przykładowe elementy zafakturowane pojedynczymi stemplami – jeden wzorem “patchwork” a drugi wzorem trójkąta. Elementy zostały dekoracyjnie zaoksydowane (poczenione) (jak to zrobić dowiesz się  z wpisu TUTAJ ) a następnie przetarte drobnym papierem ściernym. Fakturując a następnie oksydując blachę srebrną efekt będzie jeszcze lepszy niż w przypadku miedzianej!

 

 

1. Wybierz stemple, z którymi twórczo poeksperymentujesz – kliknij TUTAJ

2. Blachę znajdziesz tutaj – kliknij TUTAJ

3. W jaki sposób i jakimi narzędziami łatwo wycinać z blachy dowiesz się TUTAJ (w podanym wpisie znajdziesz linki do potrzebnych ci narzędzi).

 

 

Jeśli chcesz poznać więcej sposobów atrakcyjnego fakturowania blach polecam II tom “Kursu jubilerstwa – Kolor, faktura i wykończenie” autorstwa Carlesa Codiny dostępny w cenie jedynie 34 zł w naszym sklepie – kliknij TUTAJ.

 

 

Życzę Wam kreatywnej i owocnej zabawy z fakturowaniem

Klaudiusz/Royal-Stone