Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy cykl tutoriali, których autorkami są Blogerki biorące udział w III edycji konkursu PolecamRoyaLOVE. Cykl – kwiatowym wisiorem – rozpocznie Agnieszka Klepajczuk prowadząca bloga Ruda plecie.


W poniższym tutorialu pokażę Wam jak krok po kroku wykonać wisiorek w kwiatowym oplocie. Wisior wygląda efektownie sam, ale możecie wkomponować go w dowolny projekt koralikowy lub sutaszowy.

 

Materiały:

 1. Guzik szklany o średnicy 22,5 mm  u mnie :turkusowo – złoty
 2. Koraliki Toho 8/o  – ciemny granat
 3. Koraliki Toho 11/0 – niebiesko-turkusowe
 4. Koraliki Delica 11/o w kolorze jasnoniebieskim
 5. Koraliki Delica 11/o w kolorze granatowym
 6. Podkład do haftu, sztywny filc (może pełnić także rolę podkładu do haftu)  i skóra lub welur do wykończenia tyłu pracy
 7. Nici do beadingu dopasowane do koloru podkładu i koralików
 8. Klej

Narzędzia:

 1. Szczypce
 2. Igły do haftu
 3. Nożyczki

1 2

 

Po wybraniu materiałów – do roboty!

1. Przygotowanie guzika – przy pomocy szczypiec ucinamy metalową stopkę. Robimy to delikatnie i z wyczuciem, żeby nie uszkodzić guzika. Podklejamy tył sztywnym filcem, a kiedy wyschnie przyklejamy całość do podkładu lub większego kawałka sztywnego filcu. Ja lubię haftować na super suede ze względu na jego kolory i możliwość wykończenia tyłu tym samym materiałem (zwłaszcza gdy nie mam skórki do wykończenia w odpowiednim kolorze). Jeśli chodzi o klej, to od początku wierna jestem klejowi E6000. Nie zawiódł mnie jeszcze nigdy, nawet gdy guzik czy kaboszon nie był zabezpieczony w żaden inny sposób.

3

2. Rozpoczynamy oprawianie guziczka. Zadaniem pierwszego rzędu jest odsunięcie płatków od jego powierzchni, tak aby zbytnio nie przykrywały wzoru guzika. Szyjemy ściegiem wstecznym. Ponieważ koraliki 8/o mają duże dziurki dobrze jest przyszyć je w sekwencji 2-3. Wychodzimy nitką na prawą stronę podkładu blisko guzika, nabieramy dwa koraliki na nitkę. Przykładamy je blisko guzika, wbijamy igłę za drugim koralikiem i po lewej stronie cofamy się o jeden koralik, wychodzimy na prawą stronę za pierwszym koralikiem, przewlekamy nitkę przez koralik 2, nabieramy kolejne dwa koraliki na nitkę, wbijamy igłę za drugim i cofamy o trzy koraliki. Za każdym razem dobieramy dwa koraliki, a cofamy się w sumie o trzy. Kiedy element centralny otoczony jest koralikami dobrze jest przejść jeszcze raz przez wszystkie koraliki. Zakańczamy cały proces supełkiem na lewej stronie podkładu.

4

3. Przystępujemy do wykonania pierwszego rzędu płatków. Wybieramy koraliki Miyuki 11/o w kolorze jasnoniebieskim i obszywamy guzik dookoła ściegiem wstecznym jak wyżej. O ile jednak na poprzednim etapie liczba koralików nie była istotna, tu dobrze jest na to zwrócić uwagę. Płatków ma być trzy , do podstawy każdego z nich konieczna będzie nieparzysta liczba koralików, w tym przypadku 17. Potrzebujemy zatem 3×17=51 koralików na płatki i trzy grupy koralików „pustych” u mnie po pięć, co razem daje 15. Tak więc idealnym byłby okrąg z 66 koralików. Jeśli z jakiegoś powodu się to nie uda i wyjdzie Wam 65 albo 64 – nie przejmujcie się, bo przerwy między płatkami nie muszą być idealnie równe ,może to być np. 5/4/4

5

Wychodzimy igłą z nitką na prawą stronę i przechodzimy przez kilka koralików. Rozpoczynamy szycie płatków ściegiem peyote. Nabieramy na nitkę koralik jasnoniebieski, opuszczamy następny koralik i przechodzimy przez kolejny. W ten sposób dodajemy 9 koralików.

6

Po dodaniu 9 koralików przechodzimy dodatkowo przez 4 kolejne koraliki, tak aby przerwa między płatkami w sumie wynosiła 5 koralików (zaznaczone czerwonymi kropkami na zdjęciu) i zaczynamy konstrukcję kolejnego płatka, czyli znowu peyotem dodajemy kolejne 9 koralików.

1-7

Kiedy po raz trzeci dodamy 9 koralików płatka przechodzimy przez pierwszy dodany koralik do góry:

8

W każdą z przerw między dziewięcioma koralikami dodajemy po 1 koraliku (w sumie 8). Kiedy dochodzimy do dziewiątego koralika przechodzimy igłą przez ten koralik (żółta kropka na zdjęciu), 5 koralików z przerwy między płatkami (czerwone kropki) i pierwszy koralik kolejnego płatka (zielona kropka). Powtarzamy dodawanie koralików jak wyżej i przechodzimy do budowania kolejnego płatka.

W zasadzie można powiedzieć, że to cała filozofia – w każdym rzędzie płatki mają o jeden koralik mniej, a my kontynuujemy ich dodawanie oraz przechodzenie przez koraliki brzegowe płatków i koraliki przerwy pomiędzy płatkami.

10

Niestety w którymś momencie okuje się, że coraz trudniejsze jest przeprowadzenie igły przez koraliki wcześniejszych rzędów i musimy rozpocząć prace nad każdym płatkiem osobno. W tym celu po dojściu do brzegu płatka zahaczamy nitkę o nitkę poprzedniego rzędu, zawracamy igłę  i przechodzimy z powrotem przez ostatni dodany koralik:

11

Ukończony pierwszy okrąg wygląda tak:

12

4. Aby stworzyć kolejny rząd płatków powtarzamy czynności z poprzedniego etapu, tylko z większą liczbą koralików. Każdy płatek będzie miał podstawę z 21 koralików, a przerwa miedzy płatkami wyniesie 3 koraliki, czyli razem musimy użyć 72 koralików do obszycia elementu ściegiem wstecznym.

13

Płatki gotowe, teraz czas na wykończenie.

Najpierw wycinamy nasz element jak najbliżej płatków, uważając jednak by nie naciąć żadnej z nitek. Ostre nożyczki są na tym etapie niezbędne.

14

Teraz musimy podkleić tył pracy kawałkiem tektury lub sztywnego filcu  (mimo, że praca jest sztywna pozwala to na wygładzenie tyłu i sprawi, że żadne supełki nie  „przebiją” się na powierzchnię). Kiedy praca wyschnie na tyle, że tektura się nie przesuwa, przyklejamy całość na materiał wykończeniowy plecków – welur lub skórkę Ja mam idealną i mięciutką granatową sztuczną skórkę pochodzącą ze starej torebki i jej właśnie użyję. Kiedy praca wyschnie ponownie wycinamy.

15

Pracę wykańczamy tzw. murkiem koralikami Toho 11/0. Wychodzimy nitką pomiędzy warstwami przodu i tyłu blisko płatka (supełek chowamy między podkładem a wykończeniem). Nabieramy dwa koraliki na nitkę, przechodzimy igłą od tyłu pracy na prawą stronę i przeciągamy nitkę od spodu przez drugi koralik. Nabieramy na nitkę kolejny koralik, wkłuwamy się od tyłu pracy na prawą stronę, przechodzimy przez koralik na nitce i zaciągamy. I tak aż do zamknięcia okręgu, kiedy to musimy ponownie przejść przez pierwszy koralik.

16

5. Przystępujemy do zrobienia krawatki. Wykorzystamy do tego ścieg herringbone. Wychodzimy nitką przez dowolny koralik brzegu, dobieramy dwa koraliki Delica ciemnoniebieskie i przechodzimy przez sąsiedni koralik brzegowy. Zawracamy i przechodzimy ponownie przez pierwszy koralik brzegowy oraz pierwszy z dwóch dobranych koralików Delica (w tej samej kolumnie), przechodzimy przez sąsiedni koralik Delica, zawracamy i przechodzimy ponownie przez pierwszy. Ponownie dobieramy dwa koraliki Delica i powtarzamy czynności jak wyżej. Kiedy krawatka osiągnęła pożądaną długość (miejmy na uwadze nośnik na którym powiesimy nasz wisior) przechodzimy igłą przez koralik brzegowy od którego zaczynaliśmy. Ja przy okazji wyszłam nitką nieco dalej aby przymocować krawatkę również do podkładu, nie tylko koralików brzegowych. Następnie wracamy do drugiego koralika brzegowego i przechodzimy nitką przez całą długość krawatki. Następnie zawracamy i podobnie postępujemy z drugim rzędem koralików krawatki.

18

I ostatnia rzecz do zrobienia – jeśli chcemy ozdobić brzeg proponuję po prostu dodać koraliki – u mnie te same Delica, które wykorzystałam do zrobienia krawatki i zewnętrznych płatków pomiędzy koraliki brzegowe. Wychodzimy igłą przez jeden koralik murka, nabieramy koralik Delica i przechodzimy w dół przez sąsiedni koralik murka. Znowu w górę sąsiadującym koralikiem murka i tak dookoła.

17

Zawieszamy nasz wisior na nośniku, u mnie delikatnym srebrnym łańcuszku i GOTOWE!!

19

 

 

Agnieszka Klepajczuk

 http://rudziaszkowo.blogspot.com/

Galeria Waszych Prac stonowany

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz