Jak zrobić pisankę z koralików?

Święta Wielkiej Nocy już za pasem, czas rozpocząć przygotowania. Koralikowe pisanki są świetnym pomysłem na ozdobę naszych domów na ten szczególny czas.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do zrobienia pisanki z koralików

Jak zrobić koralikową pisankę ukośnikiem?

Przed przystąpieniem do wykonania pisanki zapoznaj się ze wpisem poświęconym szydełkowaniu metodą ukośnikową.

Nawlecz koraliki Toho na nić według schematu (przy nawlekaniu użyj igły big eye). Zacznij od górnego prawego rogu. Pierwsze okrążenie to 6 beżowych koralików, drugie 12 beżowych koralików itd. Warto po każdym okrążeniu nawlekać malutką karteczkę z napisaną ilością koralików w danym segmencie. Po nawleczeniu wszystkich koralików NIE odcinaj nici.

Schemat koralikowej pisanki  robionej ukośnikiem. Tutorial royal-stone.pl

Nawleczone koraliki nieco przesuń i nawiń na szpulę, żeby szydełkować potrzeba więcej nici.

Zacznij szydełkować od zrobienia oczek łańcuszka. Zrób pętelkę z nici. Przełóż główkę szydełka przez pętelkę, chwyć kordonek i przeciągnij go przez pętelkę. Zaciśnij pętelkę. 

Chwyć szydełkiem kordonek i przeciągnij kolejne oczko przez pierwsze oczko – to wiszące na szydełku. Nie wysuwaj szydełka ze zrobionego drugiego oczka, chwyć nić i wykonaj kolejne oczko. Zrób w ten sposób 6 oczek łańcuszka.

Zamknij oczka łańcuszka w kółeczko – wkłuj się w pierwsze oczko, i przeciągnij nić przez oba oczka. Podstawa gotowa. Oczka łańcuszka można zastąpić tzw. magic ringiem.

Przesuń 6 koralików 1 okrążenia blisko podstawy. Wkłuj się szydełkiem w środek kółeczka podstawy, chwyć nić za pierwszym koralikiem i przeciągnij ją przez kółeczko podstawy. Następnie chwyć jeszcze raz nić – tym razem bez koralika – i przeciągnij przez oba leżące na szydełku oczka.
Wkłuj się szydełkiem w środek kółeczka podstawy, chwyć kordonek za drugim z koralików i przeciągnij go przez kółeczko podstawy. Złap nić bez koralika i przeciągnij przez oba leżące na szydełku oczka. Pracuj w ten sposób, aż do końca okrążenia, czyli do momentu przerobienia 6 oczek z koralikami. 

Przesuń 12 koralików z 2 okrążenia blisko robótki. Zerwij karteczkę i przerób po dwa koraliki w każde oczko pierwszego okrążenia.

Okrążenie 3 ma po trzy koraliki w segmencie, pierwszy koralik przerób w pierwszym oczku 2 okrążenia, a w drugim oczku przerób drugi i trzeci koralik. Kontynuuj w ten sposób do końca okrążenia.

Okrążenie 4 ma po trzy koraliki w segmencie. Przerób po jednym koraliku w każdym oczku 3 okrążenia.

Okrążenie 5 ma po cztery koraliki w segmencie, pierwsze dwa koraliki przerób pojedynczo, a trzeci i czwarty w trzecim oczku okrążenia 4. Kontynuuj w ten sposób do końca okrążenia.

Okrążenie 6 ma po pięć koralików w segmencie, pierwsze trzy koraliki przerób pojedynczo, a czwarty i piąty w czwartym oczku okrążenia 5. Kontynuuj w ten sposób do końca okrążenia.

Okrążenie 7 ma po sześć koralików w segmencie, pierwsze cztery koraliki przerób pojedynczo, a piąty i szósty w piątym oczku okrążenia 6. Kontynuuj w ten sposób do końca okrążenia.

W okrążeniach 8-14 przerabiaj koraliki pojedynczo w każdym oczku.

Włóż drewniany koralik. W okrążeniu 15 robótka zaczyna zwężać się, przerób po pięć koralików w każdym segmencie pomijając pierwsze oczko poprzedniego okrążenia w każdym segmencie.

W okrążeniu 16 i 17 przerabiaj koraliki jak w okrążeniu 15, pomijając pierwsze oczko w każdym z segmentów.

W okrążeniu 18 przerób koraliki w każdym oczku poprzedniego okrążenia.

W okrążeniu 19 i 20 przerabiaj koraliki jak w okrążeniu 15, pomijając pierwsze oczko w każdym z segmentów. 

Obetnij nić, pozostawiając około 5 cm, przeprowadź przez pętelkę i zaciągnij. Pozostałość nici obetnij blisko supełka.

Pisanka jest gotowa. Takimi pisankami możesz udekorować koszyczek, okno zawieszając je na nitkach, lub bukiet gałązek z wiosennymi listkami.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Ola, Royal-Stone