Jak robić peyote nieparzysty?
Peyote to jeden z podstawowych ściegów w beadingu. Jest doskonały do tworzenia wszelkiego rodzaju biżuterii – od bransolet przez naszyjniki, aż po kolczyki czy pierścionki. Doskonale sprawdza się nie tylko w projektach koralikowych, ale także doskonale uzupełnia sutasz, makramę czy klasyczne biżuteryjne projekty. Można wykorzystać go do wykonania krawatek do wisiorów, mocowania kaboszonów w hafcie koralikowym czy też do tworzenia beadingowych carg na kamienie półszlachetne. Peyotem możemy wykonywać tulejki na główki chwostów, czy oplatać drewniane, czy plastikowe dyski i kule. Oczywiście w każdym z tych przypadków stosuje się nieco inną odmianę tego ściegu. Dziś chcę Ci pokazać jeden ze sposobów na tzw. Peyote nieparzysty, który wykorzystuje się w projektach mających symetryczny rysunek.
Materiały pot:
- koraliki Toho Round 15/0 w trzech kolorach: u mnie Semi Glazed Blue Turquoise, PF Galvanized Starlight i Opaque Pastel Frosted Egg Shell
- 1 dowolny koralik jako stoper
- igła do bedingu, nici do beadingu, ostre nożyczki lub obcinak do nici
*Układ kolorystyczny, a także kolejność doszywania znajdziesz na schemacie pod tekstem.
Sposób wykonania pierścionka ściegiem peyote nieparzystym:
Przygotuj ok. 1m nici. Nawlecz na nie stoper – dowolny mały koralik, który zapobiegnie przesuwaniu się właściwych koralików – i dwukrotnie przewlecz przez niego nić . Stoper powinien stabilnie trzymać się na nici.
Nawlecz 9 koralików: 2 turkusowe, 2 złote, 5 kremowych. Nazwijmy je po kolei – koralik 1, 2 itd. aż do 9. Te koraliki zbudują dwa pierwsze rzędy pracy. Kolejne rzędy będziesz wykonywać pojedynczo.
III rząd zacznij od nabrania 1 kremowego koralika (10) i pomijając koralik 9, doszyj go do koralika 8. Koraliki 9 i 10 będą leżały obok siebie.
Kolejny 1 kremowy koralik (11) doszyj do koralika 6. Doszywaj tym sposobem kolejne koraliki, aż do końca rzędu (niebieska strzałka na schemacie).
Z pewnością zauważyłaś, że koralik 14 leży luźno na nici i nie jest doszyty do żadnego koralika rzędu II. Przeprowadź zatem nić przez koraliki 1-2-13, a następnie 3-2-1. Koralik 14 jest już dobrze doszyty do pracy (czerwona strzałka na schemacie).
IV rząd rozpocznij od przeprowadzenia nici przez koralik 14 i doszywaj dalej kolejne koraliki 15, 16, 17 i 18.
Doszywaj do pracy kolejne rzędy zawsze przy turkusowej krawędzi wykonując manewr doszycia ostatniego koralika tak jak pokazuje strzałka.
Wykonaj peyotową “tasiemkę” na długość odpowiadającą obwodowi Twojego palca. Zwróć uwagę, aby wykonać parzystą liczbę rzędów, najlepiej wielokrotność 8, czyli 64, 72, 80 lub 88, tak aby początek i koniec złotego szlaczka po zszyciu obrączki spotkały się ze sobą (ja wykonałam 80 rzędów otrzymując obrączkę o średnicy ok. 19mm).
Zszyj oba końce obrączki chwytając koraliki na przemian z początku i z końca.
Po zszyciu obu końców zdejmij z nici stoper i przeprowadź igłę przez koralik 1. W tym momencie początek i koniec nici wychodzą z tego samego koralika. Przeprowadź nić przez sąsiedni brzegowy koralik, aż do drugiej krawędzi obrączki. Początek nici także przeprowadź do drugiej krawędzi obrączki, tak aby początek i koniec nici wychodziły z sąsiednich koralików. Oba końce zawiąż na supełek, a końcówki przeprowadź przez kilka sąsiednich koralików. Nadmiar nici odetnij.
Obrączka jest gotowa!
Uwagi:
- Ponieważ krawędź turkusowa jest szyta nieco inaczej niż krawędź kremowa, może zdarzyć się, że jedna z krawędzi (turkusowa) będzie bardziej ściśnięta. Żeby temu zaradzić, nie zaciągaj mocno nici doszywając koraliki przy krawędzi turkusowej, za to dość ścisło doszywaj koraliki przy krawędzi kremowej.
- Obrączka z tutorialu ma ok. 11mm szerokości, możesz ją poszerzyć lub zwęzić dodając, lub odejmując po jednym koraliku na każdym z brzegów.
- Koralikowe obrączki są bardzo plastyczne i dość elastyczne, dlatego określając rozmiar dla siebie nie sugeruj się rozmiarem zwykle noszonych metalowych pierścionków, a po prostu na bieżąco sprawdzaj czy obwód pasuje.
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
dzień dobry, jak dostosować wzór do rozmiaru? To jest dla mnie coś czego nie umiem sobie wyobrazić. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam, Kasia
Nie ma innej metody niż rozrysowanie wzoru. Należy zmierzyć obwód palca, sprawdzić ile rzędów potrzeba na obrączke a następnie rozrysować wzór korzystając np. z naszego notesu https://royal-stone.pl/pl/products/akcesoria-i-narzedzia/inne/notes-do-projektowania-a6-odrywane-kartki-48050.html?query_id=3 lub programu do projektowania wzorów beadingowych. Pamiętać trzeba, ze każdy rozmiar i typ koralików to inna potrzebna liczba rzędów.
Co zrobić gdy w środku zabraknie sznurka?
Rozumiem, że chodzi o nici. Należy zacząć wyplatanie kolejnym kawałkiem. Końcówkę starej nici należy wpleść w kilka sąsiednich koralików zmieniając kierunek przechodzenia, tak, żeby nić dobrze trzymała się w koralikach, a nowy kawałek zacząć w ten sam sposób – przechodząc przez sąsiednie koraliki kilka razy zmieniając kierunek i na koniec wyjść z koralika, w którym przerwało się pracę.
Muchas Gracias por las explicaciones! Excelente trabajo , Agata! Un abrazo desde Barcelona ❤️🍀🌹
❤️
Super blog. Serdecznie gratuluję talentu.
Dziękujemy za tak miłe słowa i oczywiście zachęcamy do tworzenia biżuterii, a także do pochwalenia się nią w Galerii Waszych Prac.