Jak zrobić kolczyki  tzw. rybki?

Dzisiaj zapraszamy Was do wspólnego wykonania kolczyków na samodzielnie wykonanych biglach typu rybki. Będziemy potrzebowali tylko kilku najbardziej podstawowych narzędzi, kawałek drutu i dowolnie wybrane przez siebie kuleczki. Świetny tutorial, aby osoby początkujące już na samym początku swojej przygody z rękodziełem mogły cieszyć się z biżuterii, którą można założyć “do wyjścia”.
Przy okazji jest to doskonałe ćwiczenie nabycia dwóch ważnych umiejętności przy tworzeniu biżuterii – staranności w mierzeniu, oraz kształtowania drutu w oczka, co w świecie biżuteryjnym nazywamy tworzeniem lupików.
A więc rozglądamy się za fajnymi kuleczkami, szczypce w dłoń i do dzieła!

Materiały potrzebne do zrobienia kolczyków “Rybek”.

  •  Szczypce okrągłe zbieżne;
  • Szczypce tnące;
  • Drut o średnicy 0,8-1mm – łącznie 34 cm wystarczy do wykonania dwóch kolczyków. Może być to drut srebrny (próby 925), miedziany, miedziany posrebrzany lub pozłacany, ewentualnie drut mosiężny;
  • Kuleczki o średnicy otworów większej od średnicy drutu (tak, aby udało się je nawlec) – zachęcamy do wybrania swoich ulubionych minerałów;
  • Pomocniczo kawałek nitki lub linki jubilerskiej, cienki pisak permanentny oraz linijka – będziemy potrzebować do odmierzania.

Przy tworzeniu wykorzystamy to, że posiadany drut bazowy ukształtowany jest w zwój. Z tego też powodu nie będzie konieczne formowanie przez nas drutu po łuku, bo mamy go już w postaci uformowanej potrzebnej do naszych celów. 

Z posiadanego drutu odmierzamy i odcinamy odcinek 17 cm. Wykorzystamy do tego kawałek nitki, albo cienkiej linki jubilerskiej (jeśli posiadamy), gdyż mierzenie linijką samego drutu ukształtowanego w łuk byłoby trudno wykonalne. 

Odmierzamy 17 cm nitki lub linki jubilerskiej (długość na jeden kolczyk), a następnie przykładając ją do drutu łatwo wyznaczymy potrzebny nam odcinek. Zaznaczamy pisakiem i odcinamy szczypcami tnącymi (fot. 1-3).

Długość drugiego najlepiej odmierzyć przykładając odcięty pierwszy odcinek (fot. 4).

Po odcięciu drugiego kawałka mamy już bazy na oba kolczyki (fot. 5).

fot. 5

Kolejnym krokiem będzie wygięcie oczka na jednym końcu (tzw. lupik). Wykonujemy go tak, jak zaprezentowano to na fot 6-7.

Uwaga pomocnicza: należy oba oczka wyginać na tej samej długości części roboczej szczypiec. Dzięki temu oczka w obu będą miały taką samą wielkość. Powinniśmy otrzymać drut z oczkami zgodny z tym, co widzimy na fot. 8.

Teraz czas na wyznaczenie punktu, w którym dokonamy ostatecznego zaginania drutu w gotowy kolczyk. W tym celu znowu korzystając z nitki lub linki jubilerskiej, tym razem o długości 8,5cm, odmierzamy taki właśnie odcinek począwszy od końca bez oczka i zaznaczamy pisakiem.  Punkt gięcia na drugim kolczyku najlepiej będzie zaznaczyć przykładając pierwszy (fot. 9).

Przed końcowym zagięciem nawlekamy kuleczki. Rodzaj, kolor i kompozycję dobieramy wg własnego uznania (fot. 10).

Do zagięcia wykorzystujemy końcówkę szczypiec okrągłych (fot. 11-12).  

Kolczyki gotowe! Po zagięciu kolczyki zapinamy wsuwając prosty odcinek w oczko z drugiej strony.