Jak zrobić kolczyki tzw. rybki?
Dzisiaj zapraszamy Was do wspólnego wykonania kolczyków na samodzielnie wykonanych biglach typu rybki. Będziemy potrzebowali tylko kilku najbardziej podstawowych narzędzi, kawałek drutu i dowolnie wybrane przez siebie kuleczki. Świetny tutorial, aby osoby początkujące już na samym początku swojej przygody z rękodziełem mogły cieszyć się z biżuterii, którą można założyć “do wyjścia”.
Przy okazji jest to doskonałe ćwiczenie nabycia dwóch ważnych umiejętności przy tworzeniu biżuterii – staranności w mierzeniu, oraz kształtowania drutu w oczka, co w świecie biżuteryjnym nazywamy tworzeniem lupików.
A więc rozglądamy się za fajnymi kuleczkami, szczypce w dłoń i do dzieła!
Materiały potrzebne do zrobienia kolczyków “Rybek”.
- Szczypce okrągłe zbieżne;
- Szczypce tnące;
- Drut o średnicy 0,8-1mm – łącznie 34 cm wystarczy do wykonania dwóch kolczyków. Może być to drut srebrny (próby 925), miedziany, miedziany posrebrzany lub pozłacany, ewentualnie drut mosiężny;
- Kuleczki o średnicy otworów większej od średnicy drutu (tak, aby udało się je nawlec) – zachęcamy do wybrania swoich ulubionych minerałów;
- Pomocniczo kawałek nitki lub linki jubilerskiej, cienki pisak permanentny oraz linijka – będziemy potrzebować do odmierzania.
Przy tworzeniu wykorzystamy to, że posiadany drut bazowy ukształtowany jest w zwój. Z tego też powodu nie będzie konieczne formowanie przez nas drutu po łuku, bo mamy go już w postaci uformowanej potrzebnej do naszych celów.
Z posiadanego drutu odmierzamy i odcinamy odcinek 17 cm. Wykorzystamy do tego kawałek nitki, albo cienkiej linki jubilerskiej (jeśli posiadamy), gdyż mierzenie linijką samego drutu ukształtowanego w łuk byłoby trudno wykonalne.
Odmierzamy 17 cm nitki lub linki jubilerskiej (długość na jeden kolczyk), a następnie przykładając ją do drutu łatwo wyznaczymy potrzebny nam odcinek. Zaznaczamy pisakiem i odcinamy szczypcami tnącymi (fot. 1-3).
Długość drugiego najlepiej odmierzyć przykładając odcięty pierwszy odcinek (fot. 4).
Po odcięciu drugiego kawałka mamy już bazy na oba kolczyki (fot. 5).
Kolejnym krokiem będzie wygięcie oczka na jednym końcu (tzw. lupik). Wykonujemy go tak, jak zaprezentowano to na fot 6-7.
Uwaga pomocnicza: należy oba oczka wyginać na tej samej długości części roboczej szczypiec. Dzięki temu oczka w obu będą miały taką samą wielkość. Powinniśmy otrzymać drut z oczkami zgodny z tym, co widzimy na fot. 8.
Teraz czas na wyznaczenie punktu, w którym dokonamy ostatecznego zaginania drutu w gotowy kolczyk. W tym celu znowu korzystając z nitki lub linki jubilerskiej, tym razem o długości 8,5cm, odmierzamy taki właśnie odcinek począwszy od końca bez oczka i zaznaczamy pisakiem. Punkt gięcia na drugim kolczyku najlepiej będzie zaznaczyć przykładając pierwszy (fot. 9).
Przed końcowym zagięciem nawlekamy kuleczki. Rodzaj, kolor i kompozycję dobieramy wg własnego uznania (fot. 10).
Do zagięcia wykorzystujemy końcówkę szczypiec okrągłych (fot. 11-12).
Kolczyki gotowe! Po zagięciu kolczyki zapinamy wsuwając prosty odcinek w oczko z drugiej strony.
Leave A Comment