Dzisiaj zajmiemy się wykonaniem kolczyków-kandelabrów z drutu miedzianego. Do szczęśliwego końca krok po kroku poprowadzi was Ania Zalewska prowadząca Pracownię Biżuterii Artystycznej “Klejnotki”, która przygotowała dla was ten tutorial.

Zapraszamy do odwiedzenia fanpage Artystki oraz do wspólnego tworzenia!


Materiały potrzebne do zrobienia kolczyków z miedzi:

Narzędzia potrzebne do zrobienia kolczyków z miedzi:


Tworzenie baz kolczyków

Z drutu o grubości 1,2mm odcinamy dwa kawałki o długości 12cm. Następnie odcięty drut chwytamy w połowie szczypcami okrągłymi  i składamy na pół tak, aby powstała pętelka (fot.1). To samo postępujemy z drugim odciętym drutem.

fot.1

Chwytamy szczypcami okrągłymi pętelkę w miejscu skrzyżowania drutów i zawijamy oba końce na zewnątrz zgodnie z fot.2.

fot.2

Następnie za pomocą szczypiec okrągłych chwytamy końce drutów i zwijamy je w kształt kółek aby uzyskać kształt baz jak na fot.3.

fot.3

W kolejnym kroku dokonujemy spłaszczenia baz poprzez uderzanie w nie obuchem młotka ślusarskiego (część płaska) na kowadle stalowym lub na innym twardym podłożu.

Zamiast młotka ślusarskiego możemy też użyć okrągłej końcówki młotka repuserskiego lub cyzelerskiego. W ten sposób możemy nadać naszym bazom fakturę.

Jeśli w trakcie tego etapu bazy ulegną deformacji, wówczas łatwo je wyprostujemy odwracając na drugą stronę i lekko oklepując płaskim obuchem młotka.   

Nasze bazy są gotowe! (fot. 4)

fot.4

Tworzenie zawieszek

Do wykonania sześciu zawieszek będziemy potrzebowali 6 odcinków drutu o grubości 0,8mm i długości 7cm. Dalej zilustruję wykonanie jednej zawieszki. Należy ich wykonać sześć.

Wsuwamy około 2,5cm drutu w otwór koralika-listka i zawijamy końce bez użycia narzędzi w sposób widoczny na fot.5.

fot. 5

W miejscu przecięcia drutów przytrzymujemy je szczypcami okrągłymi i odginamy dłuższy koniec pod kątem 90 stopni (fot.6).

fot.6

Teraz przekładamy szczypce i blokujemy nimi oczko  drugą parą szczypiec chwytając nimi koniec krótszego drutu (fot.7)

fot.7

Trzymając mocno oczko szczypcami owijamy krótszą końcówkę drutu wokół dłuższej jednocześnie dociskając ja w stronę pętelki (fot.8).

fot.8

Wykonujemy dwa zwoje i odcinamy nadmiar drutu. Końcówkę dociskamy szczypcami do powstałej sprężynki tak, by nie odstawała (fot.9).

W ten sposób udało nam się wykonać tzw. loop zamknięty.

fot.9

Następnie nakładamy koralik Fire Polish na drut i odginamy jego koniec pod kątem 90 stopni pozostawiając za koralikiem miejsce na drugą sprężynkę (fot.10).

fot.10

Zawijamy koniec drutu w pętelkę nie zamykając jej jednak do końca, aby można było założyć element na bazę (fot.11).

fot.11

Zakładamy listek na bazę i zawijamy koniec drutu tak, aby tworzył kąt 90 stopni z pozostawionym  na sprężynkę miejscem za koralikiem (fot.12).

fot.12

Teraz analogicznie jak przy pierwszym loopie blokujemy pętelkę jednymi szczypcami, a drugimi chwytamy wolny koniec drutu (fot.13).

fot.13

Mocno trzymając pętelkę szczypcami jednocześnie okręcamy koniec drutu i dociskamy go w stronę pętelki tak, aby powstała nam zwarta “sprężynka” bez odstępów pomiędzy zwojami (fot.14)

fot.14

Odcinamy nadmiar drutu za pomocą szczypiec tnących. Po tej operacji jego koniec zawsze będzie odstawał od drutu-rdzenia (fot.15). Poradzimy sobie z tym w następnym kroku.

fot.15

Odstającą końcówką drutu dociskamy szczypcami (fot.16). Należy to zrobić z wyczuciem. Jeśli pozostał nam zbyt długi odcinek drutu po odcięciu w poprzednim kroku i będziemy go wciskać zbyt mocno pomiędzy poprzedzający zwój drutu a koralik, to koralik może ulec pęknięciu.

fot.16

W ten właśnie sposób wykonaliśmy pierwszą zawieszkę i połączyliśmy ją z bazą (fot. 17).

fot.17

Teraz powtarzamy wszystkie czynności tworząc i łącząc z bazami kolejne zawieszki (łącznie 6 – po trzy na każdy kolczyk).

Teraz doginamy każdą z baz tak, aby jej dwie połówki naszły na siebie. W ten sposób uzyskamy otwór do zamocowania łącznika między bazą a biglem. Powinniśmy uzyskać efekt widoczny na fot. 18.

fot.18

Tworzenie łączników

Pora na łączniki. Odcinamy dwa kawałki drutu o grubości 0,8mm i długości 7cm. Tak jak poprzednio przy zawieszkach, zaczynamy od wykonania pętelki (fot.19).

fot.19

Pętelki mocujemy w górnym otworze bazy (fot.20).

fot.20

Dokładnie tak samo jak poprzednio przy wykonywaniu zawieszek wykonujemy loop zamknięty, zakładamy koralik i kończymy łącznik drugim loopem (fot.21).

fot.21

Kolczyki już prawie gotowe. Pozostało zamocować bigle (fot.22).

fot.22

Zdjęcie końcowe prezentuje gotowe kolczyki po doczepieniu bigli. Można zakładać na uszy i cieszyć się wlasnoręcznie wykonanymi kolczykami kandelabrami!

Miłego i udanego tworzenia!

Ania Zalewska/Klejnotki