Jak i z czego zrobić różaniec?
Miesiąc maj to doskonały czas dla twórców biżuterii. Komunie i śluby to okres wzmożonych poszukiwań przez Klientki nowej, wyjątkowej biżuterii na te specjalne okazje. Dużym zainteresowaniem ze strony Klientów cieszą się także ręcznie wykonywane różańce jako prezent na I Komunię Świętą. Oczywiście różańce można kupić w sklepach z dewocjonaliami już za kilkanaście złotych, ale taki osobiście zaprojektowany z pięknie dobranymi elementami oraz wykonany ze specjalną intencją będzie bez porównania lepszą pamiątką na całe życie.
Jak co roku w tym okresie na warsztat w sklepach stacjonarnych Royal-Stone wpływa dużo zleceń. Tym razem przedmiotem zamówienia Klientki były 4 różańce na prezent na Komunię Świętą. Po wspólnych ustaleniach do ich wykonania zostało wybrane srebro (drut oraz przekładki) oraz wysokiej jakości kuleczki kremowej muszli o średnicy 8mm. Jasne kuleczki, z pięknymi opalizacjami to idealna baza na różańce dla dziewczynek. Krzyżyk oraz potrójny łącznik ze srebra z wizerunkiem Matki Boskiej to zakupione gotowe elementy. Można oczywiście wybrać inne, dowolne minerały, można też każdą dziesiątkę oddzielić innym kolorem koralika.
Różańce zaprojektowała i wykonała Ewa z naszego sklepu przy Puławskiej 26. Dodatkowo Ewa do każdego z różańca wykonała skórzane sakiewki ściągane sznureczkiem zakończonym chwostami (także własnoręcznie wykonanymi z naturalnej, cienkiej skórki). Efekt końcowy prezentujemy na kolejnych zdjęciach. Koszt tak wykonanego różańca to przedział 350-600 zł (oczywiście w zależności od użytych materiałów). Różańce tak się spodobały, że Ewę odwiedziły kolejne Klientki :).
Na zdjęciach oprócz efektu końcowego prezentujemy także wybrane etapy powstawania różańca (w sposób identyczny wykonujemy również naszyjniki jeśli chcemy kamienie łączyć sposobem loopika ze sprężynką). Do jego wykonania oprócz wymienionych wyżej materiałów niezbędna będzie jedynie umiejętność starannego wykonania loopików z owinięciem. Należy też posiadać kilka niezbędnych podstawowych narzędzi:
- szczypce okrągłe zbieżne
- szczypce płaskie
- szczypce tnące boczne
I sposób wykonania różańca – metoda LOOPIKA ze sprężynką
Ewa pracę rozpoczęła od schematu, dalsze etapy prezentują zdjęcia. Na cele wykonania ilustracji wykorzystaliśmy drut miedziany posrebrzany (prezentowane gotowe różańce wykonane są wyłącznie z drutu ze srebra).
Narzędzia
Etapy pracy
Ozdobna sakiewka na różaniec – zrób ją samodzielnie
Sakiewki możesz też wykonać z kolorowych skórek i użyć innych, ciekawych sznureczków, tak jak np. na zdjęciu:
Efekt końcowy – różaniec z muszli gotowy!
II sposób wykonania różańca – metoda KLASYCZNEGO LOOPIKA
Metoda lupikowa jest zdecydowanie łatwiejszym i szybszym sposobem zbudowania różańca. Polega ona na formowaniu okrągłych zakończeń przy każdej kolejnej kuli, a potem ich łączeniu w całość. Szczegóły pokazujemy na poniższym filmie.
Do wykonania różańca użyliśmy materiałów ze stali szlachetnej oraz kamieni półszlachetnych (kamień słoneczny w wersji matowej). Przygotuj materiały:
- 6 dużych kul dowolnych kamieni (u mnie kamień słoneczny 10mm)
- 53 małych kulek (u mnie kamień słoneczny 6mm)
- ok. 60 sztuk szpilek do wykonania loopików
- niewielki odcinek łańcuszka, którym odseparujemy większe kule i łącznik
- miseczki lub dowolne małe przekładki do ozdobienia dużych kul
- krzyżyk i łącznik do różańca
Jak zrobić loopiki i połączyć je z odcinkami łańcuszka dowiesz się z filmu:
Ile koralików ma różaniec?
Na wykonanie różańca potrzebujesz 69 koralików, w układzie: 1+3+1+10+1+10+1+10+1+10+1+10
Niezbędne zawieszki – krzyżyki oraz łączniki możecie znaleźć w sklepie internetowym lub nabyć odwiedzając jeden z naszych sklepów stacjonarnych.
Życzymy Wam wielu twórczych inspiracji
Witam,
chciałam wykonać taką piękną sakiewkę, czy jest może na nią przepis oraz gdzie mozna zakupić skórkę
Dziękuję
Przepisu na sakiewkę nie mamy – ale dobrze widać na zdjęciach jak jest wykonana – to koło ze skórki lub tkaniny z dziurkami po obwodzie. Musisz zwrócić uwagę na liczbę dziurek, tak, aby oba końce sznureczka wyszły po tej samej stronie sakiewki. Instrukcję jak wykonać chwościk znajdziesz we wpisie https://blog.royal-stone.pl/10-sposobow-na-chwost-inspiracje-porady-instrukcje/. Dla wzmocnienia dna sakiewki można wewnątrz wkleić lub przyszyć dotykowe kółko. Powodzenia.
Tak super wszystko widać 🙂 ale chciałam jeszcze tylko podpytać o średnicę koła oraz jak uzyskałaś te ząbki na brzegu oraz dziurki na chwościk – nożyczkami? A czy możesz jeszcze polecić gdzie mozna zakupić takie skórki:)
Dziękuję bardza z góry za odpowiedz i pozdrawiam
Średnica koła zależy od planowanej wielkości sakiewki. Jeśli masz kłopot z jej określeniem wytnij sobie na próbę koło z papieru lub kawałka zbędnej tkaniny. Ząbki na krawędzi powstały dzięki użyciu nożyczek tzw. “w ząbki” – stosowanych w krawiectwie. Po skórki zapraszam do naszych sklepów stacjonarnych.
Dzięki wielkie 🙂
Mam pytanie odnośnie szczypiec. Jakie to są konkretnie, ile mają mm?
Wymiary szczypiec użytych do pracy przy różańcu nie mają większego znaczenia – ważne, by wygodnie się nimi pracowało danej osobie, tak więc jest to sprawa indywidualna. Wszystkie szczypce z naszej ofert znajdzie Pani w sklepie pod linkiem https://royal-stone.pl/product/search.html?query=szczypce&category_id=&limit=
Wow, imponujące 🙂
Przepiękne zarówno jako pamiątka, prezent jak i na potrzeby własne.
Jestem pod wrażeniem, ogromnym, pomysłowości i perfekcyjnego wykonania. Moje dzieci to już po I Komunii ale za rok idzie moja chrześnica – do tego czasu nauczę się robić perfekcyjne loopiki
Acha i najważniejsze 🙂 ile wychodzi tego drutu na taki różaniec z 8mm kuleczek 🙂 i czy będą dostępne srebrne krzyżyki i te potrójne łączniki 🙂
Różańce były wykonane na srebrnym drucie 0,6mm
Na 1 różaniec zużyliśmy około 5 metrów drutu. Łączniki i krzyżyki będą ze stali chirurgicznej, ze srebra na razie nie będą dostępne.
Mam pytanie odnośnie drucika, z jakiej grubości były robione te różańce ze srebrnego drutu??
To piękna pamiątka komunijna. Kiedyś robiłam różaniec z koralikow drewnianych na sznureczku, ale taki jak tutaj pokazany jest przepiękny. Moze nauczę się zakrecac tak drut i zrobię podobny. Aaa i nalezy wspomnieć o pomysłowym woreczku. Całość bardzo oryginalna.
Drut nie jest srebrny, tylko silver plated, a to ogromna różnica. Silver plated to najczęściej posrebrzany mosiądz lub miedź, więc pewnie za jakiś czas srebro się wytrze pokazując swoje wnętrze w innym kolorze. Mamy dwa rodzaje posrebrzania silver filled i plated, ta druga to grubsza warstwa srebra ale mimo wszystko. Mam nadzieję, że to tylko pomyłka na blogu i klientki wiedzą, że to nie srebro, zwłaszcza, że drut gięty jest bardziej narażony na “wycieranie”. Pozdrawiam
Różańce zostały wykonane z drutu srebrnego. Drut miedziany posrebrzany został użyty wyłącznie do wykonania zdjęć prezentacyjnych w celu pokazania sposobu wykonania loopików ze sprężynką. Zostało to opisane i wyraźnie zaznaczone w opisie.
Witam.
Szukam informacji na temat drutu akurat mi chodzi o pozłacany więc będę pisała analogicznie do informacji podanych przez panią.
I tak : Wpisałam w wyszukiwarkę gold filled vs gold plated.Z informacji z sieci wynika ,że to gold filed ma grubszą warstwę złota.