Łapacz snów to w ostatnich miesiącach bardzo modny symbol, zarówno w postaci ozdoby do domu czy elementu wystroju weselnych sal jak i w formie tatuażu. Łapacz snów czy z angielskiego dream catcher to rodzaj amuletu, stosowany przez Indian. Z czasem stał się etniczną ozdobą w wielu domach.
Tradycyjnie, łapacz snów był wykonany z naturalnych materiałów, drewna, piór, rzemieni czy włosia. Miał kształt okrągły lub był w kształcie kropli. Ramka zazwyczaj była tworzona z drewna wierzbowego, które jest bardzo elastyczne i pozwala się ładnie formować. Wewnątrz zaś wyplatana była siatka z włosia lub rzemieni, przypominająca pajęczą sieć. Do łapacza doczepiano zwisające na rzemykach piórka, kamienie naturalne, drewniane paciorki.  Indianie wieszali łapacze przed wejściem lub nad miejscem do spania. Celem tego magicznego, wg Indian przedmiotu było wyłapywanie w sieć złych snów, które ginęły wraz z porannym słońcem. Tyle na temat historii, a dziś wielu z nas łapacze snów traktuje po prostu jako modny gadżet, dlatego pokażę jak go zrobić samem. 

Łapacz snów i obręcze
Łapacz

Potrzebne materiały:

materiały na łapacz snów
Materiały

Dla ułatwienia pracy możesz zaznaczyć na obręczy miejsca, w których będziesz dowiązywała sznurek. Możesz też robić to na oko.
Jak pewnie zauważyłaś odcinek na samej górze pomiędzy pierwszym dowiązaniem, a ostatnim jest krótszy. Wynika to z faktu, nić będzie schodzić spiralnie do środka.

Dowiąż koniec sznurka na górze obręczy i dociągnij do zaznaczonego miejsca, lub po prostu ok. 5 cm dalej.

Szurek powinien być naprężony.
Zahacz teraz sznurek o obręcz i przeciągnij kolejne 5 cm dalej. W ten sposób owijaj sznurek o obręcz aż do samej góry. Ostanie “wiązanie” zrób około 2cm przed pierwszym.

W zależności od tego jak długie będą odcinki na pierwszym okręgu, tak gęsta będzie siatka wewnątrz łapacza. Im mniejsze odległości tym siatka będzie bardziej gęsta.

Teraz schodzimy do drugiego okręgu. Tym razem sznurek będziesz zahaczać o wyplecioną przed chwilą bazę, na środku każdego odcinka.

Kontynuuj wyplatanie do momentu, gdy w środku łapacza zostanie niewielka dziurka.

Po wypleceniu całej siatki dowiąż koniec sznurka, do wyplecionej siatki, przytnij i przypal. Przypal także sznureczek na górze, tam gdzie zaczynałaś. Tak stworzoną bazę możesz zacząć ozdabiać.

Ja do ozdobienia łapacza wybrałam resztki wstążek, sznurka oraz muszelki ale Ty możesz ozdobić swój łapacz snów dowolnie, dodając np. pióra i koraliki. Obręcz można te owinąć kolorowym sznurkiem.

Wstążki zahaczaj lub dowiązuj do obręczy, a do końców sznurka lub wstążek dowiąż muszelki.

Gotowy łapacz snów!