W dzisiejszym kąciku krótki tutorial na kolczyki. Pokażę jak zamocować kropelki wiercone wierzchołkowo (czyli po prostu u góry). W przypadku kamieni naturalnych nie zawsze możemy wykorzystać gotowe bigle do kropli i musimy poradzić sobie w inny sposób. Poniżej pokażę dwie metody z loopikiem i bez.
Kolczyki z kropli onyksowych
Onyks użyty w tutorialu znajdziecie TU. Jeśli chcesz użyć innych kropli zajrzyj TUTAJ.
Ponadto potrzebne Ci będą: drut o grubości 0,6mm. Ja użyłam drutu miedzianego posrebrzanego firmy Griffin, dowolne bigle do kolczyków (użyte bigle SR-380), narzędzia tnące oraz płaskie. Bigle możesz zastąpić bazą do klipsów.
*Odnośniki do użytych materiałów znajdziesz klikając w podświetlone w tekście wyrazy.
1. Przygotuj dwa druciki o długości ok. 2cm każdy (pamiętaj, by do przycinania drutu używać przeznaczonych do tego narzędzi a nie nożyczek)
2. Zegnij drucik na pół. Możesz wykorzystać do tego szczypce płaskie.
3. Końcówki podegnij szczypcami do środka tworząc krawatkę.
4. Przełóż krawatkę przez bigiel i załóż kamień.
Kolczyki są gotowe 🙂
Kolczyki z jadeitu z lupikiem
Potrzebne będą: drut o grubości 0,6mm (możesz też użyć drutu 0,4 lub 0,5mm), krople wiercone wierzchołkowo, narzędzia płaskie, tnące i okrągłe, bigle do kolczyków (bigle możesz zastąpić bazą do klipsów).
*Odnośniki do użytych materiałów znajdziesz klikając w podświetlone w tekście wyrazy.
1.Przygotuj drucik o długości ok. 5cm i przełóż przez dziurkę w kamieniu. Z jednej strony wysuń drucik na długość ok 3cm ( z drugiej powinno zostać nie mniej niż 1,5cm). Następnie podegnij druciki z obu stron do góry.
2. Złap krótszy drucik końcami szczypiec (użyj szczypiec okrągłych) i wywiń tworząc loopik. Końcówkę drutu tworzącego loopik przytnij.
3. Dłuższy drut zegnij pod kątem prostym i owiń go dwukrotnie pod loopikiem. Nadmiar drutu przytnij.
4. Na koniec załóż bigle. Odegnij oczko w biglach przy pomocy szczypiec i zahacz o loopik. Kolczyki są gotowe 🙂
Udanej zabawy z kropelkami 🙂
Dorota, Royal-Stone
Ja zawsze drut obcinałam nożyczkami szkolnymi 😂. Narazie nie rezygnuje z tego patentu (;
Wszystko zależy od tego, jaką jakość wykończenia pracy chce się uzyskać – czy zależy Pani na obcięciu jako takim (można ciąć zatem czymkolwiek, co po prostu jest narzędziem tnącym), czy chce Pani mieć ładne cięcie i sprzęt działający dłużej. Nożyczki szkolne przeznaczone są do papieru, zatem obcinając nimi druty w bardzo szybkim czasie się zniszczą (stępią, krawędzie się postrzępią). Moim celem jest propagowanie rękodzieła dążącego do staranności i profesjonalizmu, zatem używanie nożyczek szkolnych do obcinania drutu się w to nie wpisuje.
Świetny blog, a ten tutorial bardzo pomocny i otwiera oczy na pewne sprawy. Aż chce się tworzyć 🙂
Polecam spróbować na początek na cieńszym druciku. Na pewno będzie dużo łatwiej.
Dziękuję za przydatny tutorial – do tej pory używałam chyba zbyt grubego drutu i takie zawijanie bardzo opornie mi szło 🙂