Oprócz beadingu, sutaszu czy metaloplastyki wiele z Was zajmuje się tworzeniem tzw. tradycyjnej biżuterii czyli np. kolczyków na szpilce lub bransoletek na gumce i naszyjników nawlekanych na nici z zamontowanym na końcu zapięciem. Znajomość różnych półfabrykatów i możliwości ich zastosowania przydaje się tak naprawdę i w innych technikach, bo do zawieszki z sutaszu często trzeba jeszcze stworzyć bazę, na której zostanie ona zawieszona. Wtedy czasami pojawiają się problemy, bo o ile sutasz mamy opanowany do perfekcji to już terminy: kulka zaciskowa, tulejka czy drut francuski są abstrakcyjne, a często niezbędne do starannego wykończenia pracy.
Ten wpis zapoczątkuje zatem serię publikacji poświęconych podstawowym technikom tworzenia biżuterii. Przeznaczony jest dla osób zupełnie “zielonych” jak i  tych, którzy potrzebują podpowiedzi na temat półfabrykatów z których już tworzą.  Podzielę się z Wami wiedzą i doświadczeniem dotyczącymi zarówno warsztatu jak i techniki. Dowiecie się co jest potrzebne do robienia biżuterii. Jak skompletować zestaw do tworzenia własnej biżuterii w domu.
Dzisiaj, przedstawię Wam część narzędzi i półfabrykatów, które powinny się znaleźć w podstawowym warsztacie.

Za tydzień poznacie ciąg dalszy, a w kolejnych odsłonach przedstawię zastosowanie poszczególnych elementów na konkretnych biżuteryjnych przykładach.

Na pierwszy ogień pójdzie zestaw niezbędnych narzędzi do robienia biżuterii, następnie pokażę Wam podstawowe półfabrykaty bez których nie stworzycie kolczyków czy naszyjnika, a na koniec trochę dodatków dla tych co chcą zrobić coś więcej, czyli zaciski, bazy i ulubione gadżety biżuteryjki 😉Narzędzia –

czyli podstawowy zestaw szczypiec, od których powinniśmy zacząć wyposażenie naszego warsztatu pracy

Szczypce okrągłe – służą do tworzenia wszelkiego rodzaju kółek, ogniwek, loopików. Są podstawowym narzędziem przy wykonywaniu kolczyków na szpilce. Końcówki są w przekroju okrągłe, szerokie u podstawy a zwężające się ku górze. Pomocne jako drugie narzędzie przy otwieraniu i zamykaniu ogniwek.

Szczypce okrągłe - Griffin

Szczypce okrągłe – Griffin

Szczypce płaskie – służą przede wszystkim do zaciskania i zgniatania elementów, jak również do przytrzymywania oraz otwierania i zamykania ogniw. Zakończenie szczypiec może być wąskie ( tzw. bociany), szerokie, proste, wygięte, osłonięte ochronnym materiałem nylonowym lub bez osłonki. Najpopularniejszymi i najdogodniejszymi dla użytku początkującej biżuteryjki będą szczypce wąskie, ogólnie dostępne w wersji bez osłonki.

Szczypce płaskie - Griffin

Szczypce płaskie – Griffin

Szczypce płaskie z nylonowymi osłonkami - Beadsmith

Szczypce płaskie z nylonowymi osłonkami – Beadsmith

Szczypce płaskie zawinięte - beadsmith

Szczypce płaskie zawinięte – Beadsmith

Szczypce tnące – czyli narzędzia służące do przycinania twardych elementów takich jak drut, szpilka czy linka jubilerska

Szczypce tnące - Griffin

Szczypce tnące – Griffin


Półfabrykaty, czyli podstawowe elementy do tworzenia biżuterii

Bigle – podstawa kolczyków. Element bazowy, do którego mocujemy koraliki.

Bigle otwarte, czyli takie, które nie są zapinane, kształtem przypominają haczyk. Jest to najprostszy typ zapięć do kolczyków. Nosząc bigle otwarte dobrze jest zabezpieczać je silikonowymi zatyczkami, aby nie wypadały z ucha.

5-Kolaże8

Bigle zamknięte czyli zapinane. Polecam szczególnie tym, którzy często gubią kolczyki 🙂 lub w okresie jesienno/zimowym, czyli gdy nosimy szaliki.
Bigle typu angielskiego są eleganckie ale i kosztowne, więc polecam je przy drogich kamieniach i wyszukanych projektach.

2-Ostatnio zaktualizowane17

Bigle typu angielskiego

Bigle zamknięte wykonane z drucika, najprostsze z modeli zapinanych.

bigle zamknięte

Bigle zamknięte

 Sztyfty czyli rodzaj bigli (zazwyczaj krótkich), które wpina się do ucha na prostym druciku zwanym właśnie sztyftem (steckerem). Bezwzględnie potrzebne jest do nich zapięcie – zwane barankami lub motylkami.

1-basic

Zapięcia do kolczyków

1-basic1


Klipsy
– rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą nosić kolczyków. Występują zarówno w wersji srebrnej Ag925 jak i metalowej

1-basic2


Zapięcia do naszyjników i bransolet

Karabińczyki najpopularniejsze i ogólnodostępne zapięcia. Mogą występować w komplecie z ogniwami, łańcuszkiem do przedłużania lub pojedynczo. Karabińczyki dostępne są w wielu rozmiarach i wersjach kolorystycznych.

7-Ostatnio zaktualizowane20

Federingi drugie po karabińczykach zapięcia pod względem powszechności użycia. W zależności od rozmiaru mogą być stosowane do większości typów biżuterii.

2-Ostatnio zaktualizowane25

Magnetycznenajczęściej spotykane w formie kuli lub z tulejkami do wklejenia sznurków i rzemieni.  Zapięcia standardowo mocowane, czyli nie do wklejania a z oczkiem (popularne kule) zalecamy do lekkiej biżuterii.

6-Ostatnio zaktualizowane21 

Zapięcia na wiele sznurów – posiadają kilka ogniwek, do których można zamocować  wiele sznurów kamieni.

5-Ostatnio zaktualizowane22

Zapięcia szufladkowe – eleganckie i delikatne, polecam szczególnie do pereł.

4-Ostatnio zaktualizowane23

Zapięcia zahaczane

3-Ostatnio zaktualizowane24  

Zapięcia przekładane (typ toggle) – wygodne w użyciu, a przede wszystkim bardzo niezawodne. Łatwe w montażu oraz użytkowaniu.

1-Ostatnio zaktualizowane26


Ogniwa, kółka, elipsy

Ogniwa są elementem łączący różne elementy, są też przede wszystkim nierozłączną częścią wielu zapięć. Zazwyczaj jednak nie są sprzedawane z nimi w komplecie a osobno. W zależności od projektu i potrzeby używany różnych ogniwek

Ogniwa otwarte i elipsy możemy użyć praktycznie zawsze – jako elementu łączącego, jako część zapięcia, z ogniw otwartych możemy zbudować łańcuszek. Najważniejsze jest odpowiednie ich domknięcie tak, by brzegi schodziły się jak najdokładniej.

1-basic9-001

Elipsa i kółko/ogniwo otwarte

Ogniwo sprężynkowe czyli podwójne – to rodzaj ogniwa znanego np. z breloków do kluczy. Ogniwko jest mocne, stworzone z dwóch pętelek drutu. Stosując je nie musimy martwić się czy dobrze zostało domknięte i mamy pewność, że się nie otworzy

2-podwojne-kolka-srebro-925-og-40

Ognowo sprężynkowe lub ogniwo podwójne

Ogniwo lutowane – to rodzaj ogniwa zamkniętego. Niestety nie jesteśmy w stanie wykorzystać go w każdym projekcie, ale przez to że jest lutowane mamy gwarancję trwałości.

4-kolka-laczace-zlutowane-kcz-11

Ogniwo zamknięte, ogniwo zlutowaneŁapaczki

Łapaczka to element wykończeniowy umożliwiający montaż zapięcia. Łapaczka składa się z dwóch “miseczek ” połączonych ze sobą i zakończonych ogniwkiem. Do zamontowania zapięcia oprócz łapaczki potrzebne będzie ogniwo oraz dowolnie wybrany rodzaj zapięcia. Wyróżniamy kilka typów łapaczek:

Łapaczka żeńska tzw. dziewczynka z dolutowanym jednym lub dwoma ogniwkami.

1-basic10

Łapaczka dziewczynka z podwójnymi ogniwami i z pojedynczym ogniwem

Łapaczka męska tzw. chłopczyk, zamiast ogniwka do miseczki dolutowany jest kawałek drucika, który następnie formuje się na kształt ogniwa. Niestety nie jest to trwała forma dlatego w miarę możliwości nie zalecam ich używania

Łapaczka chłopiec

Łapaczka chłopiec


Łapaczka górna –
najpierw wykonujemy supeł na końcu nici/sznurka a następnie zamykamy go w łapaczce.

1-basic11

Łapaczka górna

Zapięcia z łapaczkami

Zapięcie zahaczane z łapaczką górną

Zapięcie zahaczane z łapaczką górną


Szpilki

Szpilki to odcinki drucika o różnej długości zakończone najczęściej gwoździem, kuleczką lub loopikiem (wykończenie może być jednak dowolne np. w postaci cyrkonii). Szpilki wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia kolczyków i zawieszek.

szpilki

Szpilki od lewej: zakończone gwoździem, zakończone kulka zakończone loopikiem


Krawatki

Krawatka to element stosowany do zawieszek. Wyróżniamy kilka typów krawatek:

Krawatka łapiąca kamień (zwana krawatką typu do Swarovskiego) przeznaczona do kamieni wierconych wierzchołkowo.

1-basic4

Krawatka do naklejania (do kamieni, które nie są wiercone ale maja płaska podstawę)

3-basic6

Krawatka do podwieszenia, którą możemy dołączyć np. do koralika na szpilce czy elementu sutaszowego tworząc w ten sposób zawieszkę.

2-basic5

W drugiej części wpisu pojawią się kolejne półfabrykaty z zakresu podstawowego, a także pomocne gadżety, które ułatwią Ci rozpoczęcie zabawy z własnoręcznie robioną biżuterią.

CZĘŚĆ II

Czekam na komentarze, wskazówki i pytania dotyczące podstawowych elementów oraz tego, co chciałybyście jeszcze wiedzieć z zakresu podstaw tworzenia biżuterii. Tych, którzy mają pytania a chcieliby spotkać się na żywo zapraszam na warsztaty tworzenia biżuterii od podstaw w Warszawie i Poznaniu.

Dorota, Royal-Stone