Tym razem nieco inna wersja bransoletki tkanej na krośnie. Do tej pory pokazywaliśmy Wam tutoriale na pojedyncze bransoletki tkane na krośnie. Dzięki temu tutorialowi nauczycie się robić bransoletki owijane. Będzie Wam potrzebne krosno z możliwością regulacji długości, czyli najbardziej popularne krosno dostępne w naszym sklepie.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Jeśli to jest twój początek przygody z krosnem to zachęcam Cię do przeczytania wpisu Krosno dla początkujących, czyli jak zacząć tkanie biżuterii na krośnie?
Z tego wpisu dowiesz się jakich nici używać do krosna, jakimi igłami tkać, czy też jak można zakańczać bransoletki tkane na krośnie.

Potrzebne materiały:

Tkana przeze mnie bransoletka będzie miała długość 50 cm, co pozwoli na owinięcie jej wokół nadgarstka na 3 razy (długość liczona na nadgarstek 15cm).

Zaczynamy od przygotowania nici osnowy. Na brzegu zrobimy grubszą osnowę z nici SLBC -1,5m, natomiast pozostałe nici osnowy robimy już z nici Ariadna Tytan 60E – 2 x 1,5m.

Tak przycięte nici przekładamy przez dziurki w guziku i wyrównujemy końce i zawiązujemy je na supełek. Postaraj się zawiązać supeł możliwie jak najbliżej końca.

Jak zamocować osnowę na regulowanym krośnie?

W naszym przypadku, ze względu na to, że z jednej strony mamy guzik musimy pomóc sobie dodatkową nitką. Przygotuj  15cm nici i również przełóż ją przez dziurki w guziku. Następnie zwiąż końce w supeł. Ta dodatkowa nić pozwoli zamocować nam osnowę na krośnie.

Z obu stron krosna są wałki z wystającą pinezką. Zahacz naszą pomocniczą nitkę na jednym z wałków i zacznij nakręcać ją na wałek. Guzik powinien znajdować się tuż pod sprężyną.

Z drugiej strony zahacz osnowę na drugim wałku i zakręć, dopóki osnowa nie będzie naprężona. Ułóż nici tak, by każda była oddzielona sprężynką.

Po przygotowaniu osnowy nawlecz na igłę nić 60E.
Długość nici: około 1,20m. Jeśli weźmiesz zbyt długą nić, będzie Ci się plątać, co bardzo utrudni pracę. Postaraj sie zatem nie przekraczać tej długości.
Na końcu wpisu znajdziesz informację jak zmieniać nić, gdy Ci się skończy w trakcie pracy.

Nić wątku nawlekamy pojedynczo i nie zakańczamy jej supełkiem, tylko koniec dowiązujemy do osnowy (tuż pod guzikiem). Wątek przywiązujemy do nici osnowy po lewej stronie.

Zaczynamy wyplatanie. Bransoletka będzie zaczynała się i kończyła trójkątem.
Na schemacie poniżej pokazane są trzy pierwsze rzędy.

Na przywiązaną nić wątku nawlecz pierwszy koralik i przełóż go pod osnową, pomiędzy środkowymi nićmi. Następnie przejdź igłą przez koralik (od prawej do lewej), nad nićmi osnowy.

Nawlecz trzy kolejne koraliki, ponownie przełóż pod osnową, a następnie wróć przez koraliki nad nićmi osnowy.

Kolejne rzędy będą wyplatane po 5 koralików.

W ten sposób kontynuuj wyplatanie kolejnych rzędów.  Zwracaj uwagę, by nie przebić igłą nici osnowy. To, jaki wzór wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Ja podzieliłam swoją bransoletkę na 3 odcinki i każdy wyplotłam wg innego wzoru. W efekcie końcowym wygląda, jakbym miała trzy różne bransoletki.

Nawijanie bransoletki na wałek

W trakcie pracy będzie konieczne przesuwanie osnowy, czyli od góry (od  strony guzika) będziesz bransoletkę nawijać na wałek, natomiast od dołu, będziesz bransoletkę luzować i odwijać.

Nie odkręcaj wałków za mocno, aby nie były bardzo luźno, ponieważ będzie Ci się niewygodnie pracowało. Odkręć śrubkę tylko na tyle, aby swobodnie nimi okręcać. Staraj się jedną ręką nawijać bransoletkę na wałek a drugą odkręcać osnowę z dolnego wałka. Uważaj też, aby w trakcie odwijania osnowy nie pomieszać nici.

Kontrolowanie długości bransoletki

Moja bransoletka została stworzona na nadgarstek o obwodzie 15cm. Oczywiście bransoletka musi być nieco luźniejsza więc całość od guzika do pętelki ma w sumie 50cm długości. Aby łatwo było zapanować nad długością, każdy ze wzorów ma około 16cm. Mierz w trakcie pracy poszczególne odcinki.

Jeśli robisz bransoletkę w jednolitym kolorze, odmierz pożądaną długość, zanim rozciągniesz osnowę na krośnie. Możesz zrobić linię za pomocą kredki albo nakleić taśmę na odpowiedniej wysokości. Dopiero po zaznaczeniu długości nawiń osnowę na krosno.

Zakończenie bransoletki

Bransoletkę zakańczamy podobnie jak rozpoczynaliśmy, czyli w trójkąt. Teraz zmieszamy ilość koralików w rzędzie, czyli nawlekamy 3 a później jeden. Ostatni koralik przeszyj dwa razy.

Po wszyciu ostatniego koralika zakończ nić wątku cofając się w poprzednie 2-3 rzędy. Przejdź dowolnie przez koraliki. Nie ma znaczenia, czy będziesz przeplatać nad, czy pod osnową, ponieważ koraliki już się trzymają. Ważne, żeby już na koniec igłę wyprowadzić od spodu. Jak już to zrobisz wykonaj pętelkę i zakończ nić. Przyciętą nić polecam przypalić.

Ostatnim elementem jest zrobienie pętelki. Zdejmij bransoletkę z krosna. Nitkę, która służyła Ci do zamocowania guzika możesz odciąć, nie będzie już potrzebna. Osnowę na dole rozdziel na pół, po 3 nitki. Z każdej strony są dwie cienkie nici (60E) oraz jedna grubsza (SLBC). Grubszą nicią wypleć półsłupki na cieńszych. Będzie ci wygodniej, jak przymocujesz nić do dowolnej podkładki. Możesz w tym celu użyć tektury i spinaczy biurowych.

Półsłupki

Nitkę najgrubszą przełóż pod dwiema nićmi cieńszymi zostawiając z boku pętelkę (ja nazywam to zazwyczaj uchem — zdj.2), a następnie jej koniec włóż od góry w pętelkę — zdj.3. Stworzy się taki półprecel, czyli po prostu półsłupek makramowy. W ten sposób stwórz oplot po obu stronach na długość około 1cm. Jeśli masz większy guzik, to oczywiście pętelka będzie większa, zatem będzie konieczny dłuższy oplot.

Po stworzeniu oplotu po obu stronach nitki pionowe (4 cieńsze) zawiąż na supeł. Grubszymi nićmi zrób dwa ściegi makramowe na suple. Możesz też oczywiście wszystkie nitki związać razem w supełek. Ja po prostu chciałam uniknąć grubego supła.

Nitkę, która jest po lewej stronie przełóż pod nitkami pionowymi (4 cienkie nici) i połóż na wierzch na nitkę po prawej stronie. Nitkę leżącą po prawej włóż od góry w pętelkę po lewej stronie.

Po zdobieniu dwóch splotów przytnij wszystkie nici bardzo krótko i przypal końcówki, aby się nie rozplątały.

Schemat splotu płaskiego makramowego

Zmiana nici na krośnie

W trakcie pracy musimy kilka razy zmieniać nić. W tkaniu bransoletek jest to bardzo proste.
Po przewleczeniu ostatniego rzędu wrócić igłą w rząd przedostatni i przejdź przez 3 koraliki. Następnie skieruj igłę w dół i ją wyciągnij. Wywlecz nitkę i zostaw ją luźno od spodu. Teraz nawlecz nowy odcinek nici (na schemacie nowa nić jest zaznaczona na niebiesko) i przejdź igłą przez koralik 4 i 5, a następnie ponownie przez cały ostatni rząd. Końce nici zwiąż razem i przytnij.

Schemat zmiany nici 

Gotowa bransoletka