Jak obszyć sutaszem ceramiczny kaboszon?

Sutaszowa broszka jest zawsze miłym akcentem kolorystycznym. Dziś Marzena Leśniowska z Czereśnia Art pokaże jak obszyć sutaszem ceramiczny kaboszon w kształcie łezki i ozdobić go pikotkami i falami z sutaszu.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do uszycia broszki z sutaszu


Sposób obszycia kaboszonu w kształcie łezki sutaszem

Pracę rozpoczynamy od podklejenia kaboszonu filcem. Następnie dopasowujemy długość potrzebnego sznurka do kaboszonu – jest to mniej więcej 25 cm. Zawsze lepiej mieć trochę dłuższe sznurki i uciąć je, niż jakby miało nam ich braknąć. Odcinamy dwa takie kawałki z p sznurka.

Wskazówka: pamiętajmy, że sznurki mają prawą i lewą stronę. Ważne jest żeby oba sznurki były ułożone w tym samym kierunku – kierunek poznamy  po jodełce, która układa się w daną stronę i znajduje się na środku sznurka.

Zaczynamy przeszywać sznurek trzymając go w pożądanym kształcie dopasowanym do kaboszonu. Po obszyciu przyklejamy sznurek do kaboszonu i filcu.

Kolejnym krokiem będzie przeszycie łączenia sznurków oraz doszycie ozdobnego koralika Fire Polish w miejscu łączenia. Łączenie sznurków przeszywamy przynajmniej 3 razy –  aby było trwałe, a potem zabieramy się do wszycia koralika Fire Polish maskując przy tym łączenie sznurków przy wierzchołku kaboszonu.

Układamy końcówki dwóch sznurków w pętelkę o podobnej wielkości do koralików Fire Polish i przeszywamy na około. Na koniec wszywamy koralik wbijając igłę od tyłu kaboszonu. Z drugiej strony powtarzamy przeszycie oraz wszycie koralika. Na koniec zszywamy sznurki ze sobą z tyłu kaboszonu i obcinamy ich nadmiar.

Dobieramy dwa kawałki sznurka dł. około 30-35cm, tym razem w kolorze turkusowym. Układamy je jodełką w tym samym kierunku co szare. Zostawiamy ok. 4-5cm sznurków (później wywiniemy je w pętelkę) i zaczynamy wszywać  koraliki Toho pomiędzy sznurki szare i turkusowe. Wszywamy je od tyłu pracy zaczynając od strony szarego sznurka – każdy koralik przynajmniej 2 razy tj. w górę i w dół. Po pierwszym przeszyciu wyciskamy koralik palcem, żeby ładnie układał się od zewnętrznej strony. Po doszyciu każdego kolejnego koralika przesuwamy palcem po wszystkich od początku do końca aby koraliki ładnie się układały.

Po skończeniu wszywania koralików Toho doszywamy sznurki turkusowe do wywinięcia uszytego z szarego sznurka. Wywijamy turkusowe sznurki  i wszywamy w to wywinięcie koralik Toho szyjąc aż do szarego sznurka. Kończymy wywinięcie po lewej stronie pracy tak jak w przypadku wszywania Fire Polish w szare sznurki.

Teraz z pojedynczego turkusowego sznurka będziemy robić tzw. fale z koralikami. Pomijamy wewnętrzny sznurek (odcinamy jego nadmiar, żeby nie utrudniał nam dalszego szycia), a sznurek zewnętrzny przyszywamy do pracy przechodząc igłą przez zszyte zewnętrzne sznurki leżące nad rządkiem Toho. Wszywamy koralik Toho w pętelkę z pojedynczego sznurka, wywijając go do góry. Przez koralik przechodzimy nicią przynajmniej dwa razy, a następnie mocujemy wywinięcie do pracy przechodząc igłą z nicią od spodu pomiędzy poprzednio zszytymi sznurkami. Ponownie wywijamy sznurek w drugą stronę – do góry i  doszywamy wywinięcie do pętelki z koralikiem Toho.  Ponownie mocujemy sznurek do zszytych sznurków nad rządkiem Toho, zawijamy sznurek wszywając w pętelkę koralik Toho i mocujemy pętelkę od spodu pracy.

Jeśli sznurek, z którego robimy fale jest zbyt krótki, dobieramy kolejny, doszywamy go z tyłu pracy i dalej tak jak poprzednio przeszywamy na całej długości pętelki z koralikiem. Czynności powtarzamy tak długo aż ostatnia pętelka z koralikiem znajdzie się mniej więcej w połowie kaboszonu ceramicznego. Ostatnią pętelkę robimy pustą – bez koralika i nie przeszywamy sznurka, tylko przyszywamy go do podstawy naszej pracy – najlepiej do sznurków.

Na koniec przyszywamy zostawione na początku końcówki turkusowych sznurków do szarych wywinięć z koralikami Fire Polish i robimy pętelkę z koralikiem Toho.

Ostatnim elementem broszki będzie pikotka, czyli ozdobne wykończenie koralikami. Nawlekamy igłę nicią w tym samym kolorze co koraliki. Wbijamy igłę w dwa turkusowe sznurki kilka milimetrów od pętelki i nabieramy 3 koraliki Toho. Następnie wracamy igłą wbijając się w odstępie 1 koralika od miejsca, z którego wyszliśmy. Koraliki ułożą się w ozdobny ząbek – pikotkę. Powtarzamy doszywanie pikotek aż dojdziemy do pustej pętelki ze sznurka turkusowego. Pamiętajmy żeby nie doszywać koralików zbyt ciasto ani zbyt luźno, bo będą się brzydko układać.

Na koniec doszywamy turkusowy koralik Toho pomiędzy pętelkami z szarego sznurka.

Broszka z sutaszu z ozdobna fala i pikotkami z koralików - tutotial sklepu royl-stone.pl

Mamy gotową postawę broszki i pozostało już tylko doklejenie bazy oraz wykończenie filcem. Bazę wklejamy mniej więcej w środku broszki klejem Hasulith – dla mnie to najlepszy klej do takich zadań.

Kolejnym krokiem jest podszycie tyłu pracy filcem. Wycinamy z filcu kształt broszki, ale troszkę mniejszy tak żeby nie zakrywać fal i pikotki z koralików. Na środku filcu robimy małe nacięcie na igłę bazy broszki. Smarujemy filc klejem i delikatnie dociskamy aby klej się związał. Na sam koniec żeby filc nie odchodził od broszki, obszywamy ją przezroczystą nicią dookoła delikatnie chwytając raz sznurki broszki, a raz brzeg filcu. Zostawiamy do całkowitego wyschnięcia kleju – na ok. 12-24 godziny.

Broszka jest gotowa!

Gotowa broszka z ceramicznym kaboszonem obszytym sutaszem i korlikami - ttutorial sklepu royal-stone.pl

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Marzena Leśniowska, Czereśnia Art