Marynarskie kolczyki na bazach geometrycznych

Czy Ty też już zaczynasz myśleć o wakacjach? O żaglówkach, piasku, muszelkach, morzu i marynarskich klimatach? Ja tak i przekłada się to na moje biżuteryjne pomysły. Dziś mam dla ciebie tutorial pokazujący jak wykonać kolczyki w stylu marynarskim. Projekt jest szybki i łatwy do wykonania, a materiały to dowolne pozostałe po innych pracach koraliki – ich kształt i rozmiar ma znaczenie drugorzędne, ważne, żeby pasowały do siebie kolorystycznie.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do zrobienia kolczyków na kołach:

Sposób wykonania kolczyków na bazach kołąch Geometrix:

Na nić długości ok. 70-80cm nawlecz 1 koralik (u mnie to koralik Toho Round 11/0 w kolorze błękitnym). Przeprowadź nić przez metalowe kółko i raz jeszcze przez nawleczony koralik, kierując się od strony kółka w górę – patrz strzałka na zdjęciu. Pozostaw ok. 10-12 cm wolnej nici od końca.

Nawlecz następny 1 koralik, przeprowadź nić przez kółko i powtórnie przez nawleczony koralik. Pracuj w ten sposób, aż do zamknięcia obwodu. Nie ma znaczenia czy będziesz doszywać koraliki zgodnie czy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Po skończeniu okrążenia, pozostawiona na początku końcówka nici spotka się z nicią roboczą. Zawiąż je na mocny supełek. Nie odcinaj nici! Zauważ, że nić łączy koraliki po obwodzie tworząc jakby mostki pomiędzy nimi, a koraliki układają się rząd nad rzędem jak cegiełki w murze – stąd nazwa ściegu murek – inaczej brick stitch.

Zmień koraliki – ja na drugie okrążenie wybrałam Toho Round 8/0 w kolorze czerwonym. Nabierz 2 koraliki, przeprowadź nić pod mostkiem z nici z pierwszego okrążenia, a następnie raz jeszcze jedynie przez jeden (drugi) czerwony koralik, kierując się jak zwykle od strony kółka w górę.

Nabierz kolejny 1 koralik, przeprowadź nić pod mostkiem i raz jeszcze przez doszywany czerwony koralik kierując się od kółka w górę. Pracuj w ten sposób przez ¾ okrążenia. Doszywając każde okrążenie do poprzedniego, zwróć uwagę, aby doszywać koraliki równomiernie, tak aby się nie “falowały”. Jeśli uznasz, że koralików przybywa zbyt dużo, omiń jeden mostek, jeśli uznasz, że nad mostkiem zmieszczą się dwa koraliki – doszyj dwa do jednego mostka. W ściegu circular brick (murek w koło) nie ma zasady, ani prostych wzorów na liczbę koralików. Musisz ją regulować na bieżąco sprawdzając, czy leżą one ładnie obok siebie.

Ostatnie okrążenie to niebieskie fasetowane oponki przeplatane srebrnymi Toho Round 15/0. Nabierz 1 oponkę,  1srebrny koralik i kolejną 1 oponkę, zmieniając kierunek doszywania wbij się pod mostek i przeprowadź nić przez ostatnią  oponkę kierując się od kółka w górę.

Następnie dobierz srebrny koralik i jedną oponkę, wbij się pod kolejny mostek i przeprowadź nić przez oponkę kierując się od koła w górę. Pracuj tak nabierając 1 koralik i 1 oponkę aż do końca czerwonych koralików.

Po zakończeniu rzędu kryształkowych oponek przeprowadź (przez sąsiednie koraliki) nić w dół, aż do metalowego koła (patrz strzałka).

Następnie wyprowadź nić zygzakiem przez błękitne koraliki, aż na środek, w miejsce mocowania bigla.

Nabierz 4 najmniejsze koraliki i wbij się igłą w kolejny błękitny koralik. W ten sposób utworzy się pętelka do zamocowania bigla. Przejdź nicią jeszcze kilka raz przez pętelkę, za każdym razem przechodząc także przez błękitny koralik i łapiąc metalowe kółko – wzmocni to pętelkę i ustabilizuje bigle.

Ponownie, zygzakiem przeprowadź nić aż do czerwonych koralików. Oba końce nici zawiąż, końcówki przeprowadź przez sąsiednie koraliki, nadmiar nici odetnij.

Pozostaje już tylko montaż bigli. Delikatnie odegnij w bok oczko bigli, wsuń je na pętelkę w kolczyku i przygnij oczko z powrotem. Drugi kolczyk wykonaj w ten sam sposób.

Rady dotyczące szycia kolczyków na kołach ściegiem brick stitch:

  • wybierając koraliki na kolczyki Hej Bosmanie! staraj się dobrać je nie tylko w różnych kolorach, ale także w różnych rozmiarach i kształtach – to zapewni ciekawy efekt.
  • fasetowane kryształkowe oponki z powodzeniem zastąpisz koralikami Fire Polish w rozmiarze 3mm lub 4mm
  • do kolczyków możesz dodać kropelki lub chwościki, ciekawy efekt uzyskasz doszywając różnokolorowe pompony czy piórka.
  • bazą dla Twoich kolczyków mogą być nie tylko kółka, ale także łączniki w każdym inny kształcie – owale, kwadraty, romby, łezki czy kwiatki.
  • jako bazę możesz wykorzystać ringi nie tylko z metalu ale także z drewna, kokosa czy kamieni np. hematytu.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Jeśli wykonałaś kolczyki wg. tego tutoriala i chcesz pokazać je w “Galerii Waszych Prac” wyślij do mnie maila ze zdjęciem pracy. Nie zapomnij w jego tytule wpisać “Galeria waszych prac Imię i Nazwisko“, oraz podać jak pracę podpisać – nazwiskiem czy pseudonimem.