Jak zrobić lśniącą gwiazdkę na choinkę z kryształków i koralików?

Czas pomyśleć o świątecznych ozdobach. Zrób ze mną trójwymiarową gwiazdkę z koralików i kryształków. Potrzebujesz do tego tylko dwóch kolorów drobnych koralików Miyuki Delica. Gwiazdka może być dekoracją choinki, świątecznego stołu lub prezentem dla bliskiej osoby ⭐.

Z czego uszyć trójwymiarową gwiazdkę na choinkę:


Jak uszyć gwiazdkę z koralików?

Gwiazdka składa się z 5 identycznych elementów, które zszywa się uzupełniając jednocześnie lśniącymi kryształkami. Każdy z elementów należy wykonać osobno. Ścisło uszyta gwiazdka nie wymaga wypełnienia – nie jest więc ciężka i może stać się ozdobą choinki, bez obawy o zbytnie obciążenie choinkowej gałązki :).

1 Na nić długości ok. 80-90cm nabierz 4A. Przesuń je prawie do końca nitki. Zawiąż nić na podwójny supełek. Przejdź igłą przez najbliższy koralik – zrobiony przed chwilą supełek ładnie wsunie się w koralik. Pierwsze okrążenie jest gotowe.

2 Nabierz 2A i doszyj je do kolejnego koralika. Dalej nabieraj po 2A i doszywaj do pozostałych koralików pierwszego okrążenia. W ten sposób utworzysz narożniki elementu.
Na koniec tego i każdego kolejnego okrążenia  przeprowadź nić przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik  (w przypadku tej gwiazdki będzie to zawsze pierwszy koralik z doszywanej pary koralików w kolorze A).
Na koniec okrążenia nić powinna wychodzić z pierwszego doszytego w tym okrążeniu koralika.

3 Ponownie nabierz 2A i doszyj je do kolejnego koralika. Następnie nabierz 1B i doszyj do następnego koralika. Powtarzaj doszywanie 2A – ponad parami koralików A i 1B pomiędzy parami koralików A do końca okrążenia. Kończąc okrążenie przeprowadź nić przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik.

4 W kolejnym okrążeniu nabierz i doszyj 2A, a następnie dwukrotnie doszyj po 1B.
Kontynuuj doszywanie koralików – po 2A w narożach i po 1B na bokach tworzącego się elementu. Koralikowy element zacznie się powiększać i wywijać – to dobry znak, pamiętaj o dobrym naciąganiu nici, tak, żeby każdy koralik „wskakiwał” na swoje miejsce i wszystkie koraliki były równo i ściśle ułożone jeden obok drugiego.
Wykonaj w sumie 8 okrążeń, pamiętaj, żeby na koniec każdego okrążenia wychodzić nicią przez pierwszy koralik doszyty w danym okrążeniu.

5 Czas na uformowanie okienek, w które na koniec wszyjesz kryształki bicone.
Okrążenie rozpocznij tak jak poprzednie od doszycia 2A, następnie 3 razy doszyj 1B.
Miejsce na następny koralik pozostaw puste – przeprowadź nić przez koralik rząd niżej, a następnie wróć do doszywanego okrążenia. W ten sposób wykonaj każdy z boków elementu.

6 W kolejnym okrążeniu doszyj na wierzchołku 2A, na boku 3x1B, przeprowadź nić 2 rzędy poniżej aktualnie doszywanego okrążenia (okienko na kryształek), wróć do doszywanego okrążenia i dalej doszyj 3x1B. W ten sposób obszyj pozostałe boki elementu.

7 Element jest już gotowy. W ten sposób wykonaj pozostałe 4 elementy. Pochowaj nitki wplatając je w sąsiednie koraliki. Możesz pozostawić nić przy jednym z elementów, jeśli jest wystarczająco długa do zszycia gwiazdki.

8 Zszywanie gwiazdki rozpocznij od nabrania 1B i doszycia go w narożu elementu, następnie trzy razy doszyj po 1A. Nabierz 1A, K4, 1A i doszyj całą sekwencję do kolejnego koralika, kontynuuj doszywanie po 1A do końca boku. Kryształek K4 powinien ładnie usadowić się w przygotowanym okienku.

9 Przygotuj drugi element. Doszyj kryształek K3 chwytając wierzchołkowy koralik drugiego elementu.

10 Zszyj oba elementy chwytając brzegowe koraliki raz jednego raz drugiego elementu. Koraliki 1A,K4,1A potraktuj jak jeden koralik brzegowy przeprowadzając nić przez całą sekwencję jednocześnie. Na koniec zszywania nić powinna wychodzić z wierzchołkowego koralika drugiego elementu w centrum gwiazdki.

11 Powtarzaj kroki 8-10 zszywając kolejne elementy.

12 Na koniec zszywania tej strony gwiazdki przejdź wkoło przez koraliki B w centrum gwiazdki, zaciągnij nić.

13 Prowadząc nić koralikami przejdź na drugą, niezszytą stronę gwiazdki, aż do jej centrum.

14 Nabierz 1B, przejdź przez następny koralik, doszyj 3x1A, sekwencję 1A,K4,1A i ponownie 3x1A.

15 Przeprowadź nić przez wierzchołkowy K3, a następnie zszyj gwiazdkę, aż do jej środka, chwytając koraliki raz jednego raz drugiego brzegu. Tak jak po przeciwnej stronie gwiazdki sekwencję 1A,K4,1A potraktuj jak jeden koralik przechodząc nicią przez nią w całości. Zaciągaj nić, żeby koraliki ładnie do siebie przylegały.

16 Zszyj w ten sposób pozostałe elementy po tej stronie gwiazdki uzupełniając jednocześnie okienka sekwencjami 1A,K4,1A. Na koniec przejdź wkoło przez wszystkie koraliki B w centrum gwiazdki i zaciągnij nić.

17 Gwiazdka jest już prawie gotowa. Brakuje jej jeszcze tylko pętelki do zawieszenia.
Przechodząc przez koraliki wyprowadź igłę na jednym z wierzchołków gwiazdki. Następnie przeprowadź nić przez kryształek K3. Nabierz 7B i ponownie przeprowadź nić przez kryształek tworząc wokół niego koralikową pętelkę. Żeby nadać gwiazdkowego charakteru pętelce i jednocześnie ją wzmocnić/ przejdź nicią jeszcze raz przez koraliki B pomijając, drugi, czwarty i szósty. Przejdź nicią przez kryształek. Schowaj końcówkę nici w sąsiednich koralikach i odetnij jej nadmiar.

Gwiazdka jest gotowa do zawiśnięcia na choince. Wesołych i szczęśliwych Świąt! 🎅⭐🎄

Trójwymiarowa gwiazdka z koralików i kryształków.