Jak zrobić kolczyki z długimi chwostami w koralikowych tulejkach?
W dzisiejszym tutorialu pokażę Ci jak szybko wykonać wesoło bujające się kolczyki z chwostami. Poznasz sposób na uwięzienie szklanej perły w koralikowym oplocie, a także sposób na estetyczną koralikową tulejkę do umocowania chwosta.
Materiały potrzebne do wyplecenia kolczyków z chwostami:
- 2 szklane perłowe korale o średnicy 12 mm w kolorze kremowym
- koraliki cylindryczne Miyuki Delica 11/0 w kolorze szarym (A) i złotym (B)
- koraliki Toho 8/0 w kolorze zmatowionej transparentnej szarości (C)
- 1koraliki Toho 15/0 w kolorze złotym (D)
- 2 chwosty wiskozowe 65×6 mm w kolorze kremowym
- para bigli do kolczyków w kolorze złotym
- 4 złote ogniwka otwarte średnicy 3-4 mm
- igła do koralików nr 12-13
- nić do beadingu dobrana kolorystycznie
- nożyczki, narzędzia do montażu ogniw i bigli
Sposób wykonania kolczyków z chwostami:
Wykonanie ozdobnej rozety z koralików wokół perły
Na nić długości ok. 1m nawlecz 32A, a następnie zamknij je w pętelkę, przechodząc raz jeszcze przez kilka początkowych koralików. Pamiętaj, aby pozostawić ok. 10 cm nici od końca, co ułatwi późniejsze wykończenie pracy. Te koraliki utworzą dwa pierwsze okrążenia.
Następnie wykorzystując ścieg tubular peyote doszywaj po jednym koraliku A do co drugiego koralika bazowego okrążenia. Doszyj w ten sposób w sumie 16 koralików. Doszywając ostatni A przeszyj raz jeszcze pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik. Koraliki ułożą się w charakterystyczny dla ściegu peyote murek (jak cegły w murze). W ten sposób wykonaj w sumie 5 okrążeń.
Rozpocznij pracę koralikami D. Doszyj nimi jedno okrążenie (w sumie 16 koralików). Kończąc okrążenie przeprowadź nić raz jeszcze przez pierwszy koralik D.
Przeprowadź nić przez koraliki na skos na drugi brzeg pracy.
Doszyj jedno okrążenie koralikami D. Przed zakończeniem okrążenia wsuń perłę do środka koralikowej obręczy i dokończ doszywanie koralików D. Zakończ okrążenie przeprowadzeniem nici przez pierwszy D. Baza do wykonania rozety jest już gotowa.
Wyprowadź nić na środek bazy.
Aby zapobiec przekręcaniu się perły przeszyj ją na wylot wyprowadzając nić dokładnie pośrodku koralikowej bazy.
Przeszyj środkowy koralik i zawróć nić przez perłę z powrotem na drugą stronę.
Szyjąc koralikami A dokładnie po środku bazy, wykonaj pierwsze okrążenie rozety. Zakończ okrążenie przeprowadzając nić raz jeszcze przez pierwszy doszyty koralik.
Zmień koraliki na D. Doszywaj po 3D miedzy koralikami A z poprzedniego okrążenia.
Przeprowadź nić do środkowego D, a następnie pomiędzy wszystkie środkowe D doszyj po jednym C. Raz jeszcze dla wzmocnienia przeszyj okrążenie dookoła. Schowaj końce nici przeprowadzając je przez sąsiadujące koraliki, kilka razy zmieniając kierunek. Nadmiar nici odetnij.
Ozdobna rozeta jest już gotowa. Czas na przygotowanie koralikowej tulejki na wiskozowy chwost.
Wykonanie koralikowej tulejki na chwost
Na nić długości ok. 70 cm nabierz koraliki w układzie 4A, 1B, 1A. Pamiętaj, aby pozostawić ok. 10 cm nici od końca, co ułatwi późniejsze wykończenie pracy.
Wykorzystując ścieg peyote parzysty, uszyj płaski kawałek długości 24 rzędów.
Owiń główkę chwosta i zszyj koraliki w tulejkę, chwytając na zmianę koraliki z pierwszego i ostatniego rzędu. Mocno zaciągnij nić. Koraliki powinny się ładnie dopasować do siebie mocno chwytając chwościk, a końce nici spotkać ze sobą. Zawiąż dwukrotnie końce nici na supełek.
Nabierz 5D i przeprowadź nić przez drugi z kolei koralik brzegu tulejki tworząc tym samy koralikowy łuk.
Wyprowadź nić w górę przez sąsiedni koralik brzegu tulejki.
Szyjąc tym sposobem dokończ okrążenie. Powinny powstać 4 łuki zbudowane z koralików D. Zakończ okrążenie przechodząc do środkowego – szczytowego koralika pierwszego uszytego w tym okrążeniu łuku.
Nabierz 3D i doszyj je do szczytowego koralika kolejnego łuku. W ten sposób stworzysz kolejne okrążenie 4 łuków.
Zakończ okrążenie przechodząc do szczytowego koralika pierwszego łuku.
Pomiędzy szczytowe koralik ostatniego okrążenia wszyj po jednym koraliku A. Na koniec przeprowadź nić raz jeszcze przez pierwszy A.
Aby zabezpieczyć chwościk przed wypadnięciem z tulejki, przeszyj go kilkukrotnie chwytając za każdym razem jeden z koralików ażurowego szczytu tulejki.
Czas na doszycie ostatniego koralika Wyprowadź nić przez jeden z koralików A na główce tulejki. Nabierz 1C i doszyj go do przeciwległego koralika A, raz jeszcze przeprowadź nić przez właśnie doszyty C i przez pierwszy A. Dla wzmocnienia przeprowadź nić tą samą drogą jeszcze dwukrotnie. Schowaj końce nici przeprowadzając je przez sąsiadujące koraliki, kilka razy zmieniając kierunek. Nadmiar nici odetnij. Tulejka na chwościk jest już gotowa.
Czas połączyć wszystkie elementy kolczyka.
Szczypcami płaskimi rozegnij delikatnie ogniwko i połącz nim rozetkę i chwościk, ostrożnie zamknij ogniwko.
Na szczycie rozetki przymocuj drugie ogniwko i zamontuj na nim ozdobny bigiel.
Kolczyki są gotowe!
Moje rady:
- Jeśli chwost wydaje ci się za długi możesz go przyciąć – ostrymi nożyczkami przetnij go nie wyjmując z zabezpieczającej chwost tulejki. Jeśli Twój chwost nie miał tulejki, możesz wykonać ją z papieru i w takiej dociąć chwost na odpowiednią długość.
- Do wykonania kolczyków możesz użyć każdego koralika w kształcie kuli – ważne aby miał 12 mm średnicy. Szczególnie polecam Ci koraliki Cotton Pearls.
- Możesz także użyć kaboszonów Rivoli Swarovski. Jeśli zdecydujesz się na nie wykonaj 3, a nie 5 początkowych okrążeń z koralików A. Dalej postępuj zgodnie z instrukcją.
- Jeśli lubisz bogate zdobienia wykończ tulejkę na chwost koralikowymi frędzelkami.
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
Tutorial ten znajdziecie także w nr2/2017 magazynu Beading Polska, z którym rozpoczęliśmy współpracę. Magazyn ten polecamy wszystkim miłośnikom beadingu zarówno początkującym jak i znającym już tajniki plecenia i szycia koralikami.
Thank you ! The earrings are very beautiful!
Thank you :).
Piękne
Kolczyki są prześliczne i od dawna mam ochotę zrobić podobne 😉 Myślę, że niedługo się uda 🙂 ale planuję do nich użyć kulek jaspisu o średnicy 8mm – rozumie, że adekwatnie do wielkości kulki muszę zmniejszyć ilość (w moim przypadku) TOHO, którymi nią oplotę. Mam jednak w związku z tym pytanie, czy ten koszyczek w który oplotę kulkę ma mocno do niej przylegać?
Pozdrawiam 🙂
Koszyczek musi przylegać, żeby kulka nie wypadała. Nie musi być ścisło, bo i tak ostatnie okrążenie z toho 15/0 dopasuje wszystko do kulki.
awsome
Thanks 🙂
Witam
Czy kolczyki sa do kupienia lub mozna zamówić wykonanie identycznych? Oraz jaki byłby koszt?
Niestety te kolczyki są już niedostępne, a na razie nie mamy możliwości powtórzyć tego wzoru.
Fantastisch tutorial, makkelijk te volgen zonder de taal te kunnen lezen. Dank je wel!!!
Beautiful earrings and a perfect tutorial! Thank you so much for sharing! 🙂
Thank you, I’m glad you like it. 🙂
Thanks very much for this beautiful tutorial. Love it.
Thank you :).
Excelente tutorisl mil gracias y me interesa adquirir muchos mas conocimientos tecnicas y materiales etc.
Muchas gracias, nos da mucho gusto que le haya gustado
really nice ! thanks .