Jak obszyć koralikami kaboszony hematytu – pomoże w tym nasz nowy tutorial na kolczyki Fairy Wings.

Uszyj z nami kolczyki z koralikami Iris Duo i Zoli Duo, które układają się jak bajkowe skrzydła wróżek i pięknie połyskują w kolczykach autorstwa Marty Osieckiej.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do uszycia kolczyków Fairy Wings

Sposób wykonania kolczyków

 ETAP 1 – obszycie kaboszonu koralikami Miyuki Delica i Toho Round 15/0

1. Na nitkę długości ok. 1 metra nawlekamy 37M, zostawiając od końca około 10 cm nitki. Zmieniając kierunek, przechodzimy igłą przez trzeci koralik od końca, a następnie nabieramy 1M i omijając kolejny koralik, przechodzimy przez następny. Kontynuujemy doszywanie 1M do co drugiego koralika (ścieg peyote). W ten sposób powstają nam trzy rzędy.

2. W kolejnym kroku uszyte trzy rzędy połączymy w kółko – obrączkę. Wbijamy igłę w drugi koniec i przechodzimy po skosie przez trzy koraliki Miyuki. Powstałe kółeczko trzeba przeszyć raz jeszcze, żeby się nam nie rozchodziło. Zmieniamy kierunek i wbijamy igłę w koralik leżący nad tym, z którego wyszliśmy i znowu przechodzimy przez trzy Miyuki, wkłuwając się w nie po skosie. Następnie przechodzimy przez dwa koraliki z drugiego końca. Dla wzmocnienia tą samą drogą przeprowadzamy pozostawioną na początku końcówkę nici i ja obcinamy.

3. Szyjąc dalej w koło ściegiem peyote, doszywamy po 1M  i tak powstaje nam czwarty rząd, na końcu wbijamy igłę w ostatni koralik trzeciego rzędu i jednocześnie w pierwszy koralik dodany w tym rzędzie.

4. Pomiędzy koraliki z poprzedniego okrążenia dodajemy po jednym T15. W ten sposób wykonujemy dwa okrążenia, pamiętając, aby po zakończeniu każdego jeszcze raz przejść przez pierwszy doszyty w danym okrążeniu koralik (analogicznie jak w p. 3).

5. Następnie przechodzimy po skosie przez trzy Miyuki w dół na drugą stronę pracy i doszywamy po 1 T15. Przed zakończeniem tego okrążenia do powstającego koszyczka wkładamy kaboszon. Kończymy okrążenie, przechodzimy przez pierwszy doszyty w tym okrążeniu koralik, a następnie wykonujemy jeszcze jedno – ostatnie okrążenie koralikami T15.  Kontynuując pracę, przechodzimy po skosie przez trzy koraliki Miyuki.

Do końca naszej pracy będziemy doszywać koraliki do koralików Miyuki z tego okrążenia, z którego teraz wychodzi nić – jest to trzecie okrążenie z koralików Miyuki od góry pracy.

ETAP 2 – ozdobienie obszytego kaboszonu

 6. Nabieramy na igłę pierwszą sekwencję koralików: T11, ZD-R (od strony ogonka), T11, P3, T11. Przechodzimy igłą przez drugą dziurkę w ZD-R (od strony łezki), nabieramy T15 i wbijamy igłę nie w kolejny, a w następny  koralik Miyuki tego okrążenia.

Nawlekamy kolejną – drugą sekwencję koralików: T15, ZD-L (od strony łezki), T11, P3, T11. Przechodzimy przez drugą dziurkę ZD-L (od strony ogonka), dodajemy T11 i znowu wbijamy igłę nie w kolejny, a w jeszcze następny koralik Miyuki tego okrążenia.

7. Dalej pomiędzy koraliki Miyuki dodajemy po 1 T11 pięć razy. Ponownie po drugiej stronie kaboszonu doszywamy obie sekwencje koralików tak jak w p. 6 i pięciokrotnie po 1 T11.

8. Ponownie przechodzimy przez koraliki pierwszej sekwencji z p.6, aż wyjdziemy z koralika T11 za perełką. Dodajemy koralik ID uważając, żeby jego wypukła strona była skierowana ku górze i przeprowadzamy nić dalej przez T11, perełkę, i kolejne koraliki T11 i dalej przez koraliki M i T11, aż do pierwszej sekwencji po drugiej stronie pracy. Koralik ID wszywamy analogicznie jak wcześniej. Przeprowadzamy igłę przez kolejne koraliki, aż wyjdziemy przed ID po drugiej stronie pracy.

9. Nabieramy 2T11, P3, T11  wbijamy igłę w koralik Miyuki  leżący symetrycznie nad koralikiem ID. Wracamy przez ostatni T11 i P3 nabieramy kolejne 2T11 i przechodzimy przez T11, P3, T11, ZD-L, T11 M, T11 z drugiej sekwencji. Przechodzimy do pierwszego koralika T11 doszytego do obszycia kaboszonu.

10. Pomiędzy koraliki T11 doszywamy pikotki z M, T11, M. Ponad koralikiem ID z drugiej strony analogicznie jak w p. 9 doszywamy koraliki T11 i P3 i dalej cztery pikotki  z M, T11, M. Kończymy wychodząc za koralikiem ID.

ETAP III – doszycie bigla do kolczyka

11. Kolczyk jest prawie gotowy – postało nam już tylko mocowanie bigla. Nabieramy 2M i zmieniając kierunek szycia, wbijamy igłę w równoległą dziurkę ID. Nabieramy kolejne 2M i przechodzimy przez drugą dziurkę ID i dalej przez dwa  poprzednio doszyte koraliki M. Nawlekamy 2T11, M, bigiel, 2T11 i przechodzimy przez oba koraliki M po drugiej stronie koralika ID. Koralik M schowa się nam w oczku bigla – stanowi ochronę nici przed przetarciem. Dla wzmocnienia zamocowania bigla przechodzimy jeszcze dwa razy przez koraliki: ID (dolna dziurka), 2M, 2T11, M, 2T11, 2M. 

Kończymy pracę zawiązując supełek na nitce pomiędzy najbliższymi koralikami (half hitch). Końcówkę nici ukrywamy w sąsiednich koralikach i odcinamy. Drugi kolczyk wykonujemy identycznie.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Marta Osiecka