Miło jest wspierać nam twórcze inicjatywy. Końcówka listopada zaowocowała sesją fotograficzną związaną z projektem “EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło”, której zwieńczeniem będzie wystawa w Galerii Plenerowej Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy przy ulicy Chmielnej 21 w Warszawie – otwarta już od 18 grudnia!

Royal-Stone wystąpił w roli sponsora wystawy, a patronat medialny objął magazyn Beading Polska.

Czekając na ten dzień i korzystając z uprzejmości Autorek jako pierwsi publikujemy nieoficjalne zdjęcia z sesji pokazujące, że twórczość to także świetna zabawa. Poniżej przeczytacie także bliższe  informacje dotyczące samego projektu. Serdecznie zapraszamy Was do lektury, odwiedzenia wystawy, oraz podejmowania różnych własnych twórczych inicjatyw związanych z biżuterią!

 


„EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło”


„EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło” to wspólny projekt duetu Jeziorska & Łęczycka (Martyna Jeziorska i Urszula Łęczycka) oraz Małgorzaty Grzelak (Margareta sutasz & art), do którego na etapie sesji fotograficznej dołączyła Katarzyna Filipowicz (Katarzyna Filipowicz Photography).
Wstępem do zrodzenia się projektu były grafiki autorstwa duetu Jeziorska & Łęczycka łączące w sobie wzory zaczerpnięte z historii sztuki i designu z polską sztuką ludową.

 

12 grafik stało się główną inspiracją do stworzenia przez Małgorzatę Grzelak kolekcji ręcznie wykonanych kolczyków, głównie z sutaszu oraz w technice haftu koralikowego. Każda z par kolczyków ma bezpośrednie odniesienie do kształtów i kolorów charakterystycznych dla danej epoki.
Z końcem listopada odbyła się sesja zdjęciowa, na której powstały portrety współczesnych kobiet stylizowanych zgodnie z tendencjami w wizażu i fryzurach obowiązujących w konkretnej epoce. Za stylizację modelek do sesji odpowiadał duet Jeziorska & Łęczycka. Elementem biżuteryjnym portretów były headpiece’y autorstwa Urszuli Łęczyckiej oraz kolczyki Małgorzaty Grzelak. Zdjęcia wykonała Katarzyna Filipowicz. Jako modelki wystąpiły: Barbara Krzyżewska, Anastasiia Kogan, Marta Smolańska i Malwina Traczyk.

 

Małgorzata Grzelak EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło

Małgosia Grzelak

Małgorzata Grzelak: „Praca nad projektem sprawiła mi wiele satysfakcji. Uwielbiam nowe, niestandardowe wyzwania. Proces tworzenia całej kolekcji kolczyków trwał ponad pół roku. Podczas tego czasu, dzięki Uli i posłanych przez nią materiałów, dowiedziałam się wiele o historii sztuki, obowiązujących trendach w danej epoce, kolorach, kształtach, niezbędnych elementach, które potem musiałam przemycić w ostatecznym wyglądzie kolczyków. Oczywiście są kolczyki które szyło mi się dość łatwo i natchnienie do ich stworzenia przychodziło szybko, jak np. Rococo, ale są też takie, które kosztowały mnie dużo pracy, a ich ostateczny kształt rodził się dopiero po kilku miesiącach przemyśleń, jak było w przypadku kolczyków Green Baroque czy Art Nouveau. Myślę, że trudno jest rozpatrywać tę kolekcję w kategoriach „podoba /nie podoba mi się”. Moim najważniejszym celem było uchwycenie ducha epoki za pomocą sznurków, kamieni i koralików. Mam nadzieję, że to mi się udało ”

Martyna Jeziorska i Urszula Łęczycka. Martyna Jeziorska (w imieniu duetu Jeziorska & Łęczycka): „Pewnego dnia Ula zrobiła grafiki będące połączeniem ludowej grafiki z historycznymi stylami w dizajnie, do których inspiracją kolorystyczną była historia mody. Dopieszczanie ich zajęło trochę czasu, aż powstały ostateczne formy, które stały się inspiracją dla kolczyków Gosi. W efekcie czego powstała sesja zdjęciowa, z modelkami osadzonymi w odpowiednich epokach za sprawą stylizacji, make-upu, fryzur i biżuterii. Ta-dam. Zajmujemy się tym zawodowo, więc dzień jak co dzień”

Royal-Stone blog Jeziorska&Łęczycka EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło

Martyna Jeziorska (z lewej) i Ula Łęczycka.

 

Katarzyna Filipowicz EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło plakat

Kasia Filipowicz

 

 

Katarzyna Filipowicz: “Kiedy dziewczyny zaproponowały mi udział w tym projekcie, nawet się nie zastanawiałam. Wiedziałam, że uwiecznienie ich pracy na zdjęciach będzie czymś wyjątkowym. Poza tym portret, to coś, co najbardziej lubię w fotografii. Myślę, że efekt naszej współpracy jest zadowalający i liczę na kolejne wspólne projekty”

 

 

 

Efekty sesji zdjęciowej będzie można obejrzeć podczas grudniowej wystawy w Galerii Plenerowej Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy przy ulicy Chmielnej 21 w Warszawie. Sponsorem wystawy jest firma Royal-Stone. Wybrane portrety zostaną zamieszczone w lutowym numerze magazynu Beading, naszego patrona medialnego.
Sponsorowi, parterowi i patronowi naszego projektu serdecznie dziękujemy za wsparcie.

 

01 EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło blog Royal-Stone

Basia Krzyżewska (po lewej) i Marta Smolańska.

02 Jeziorska&Łęczycka EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło blog Royal-Stone

Malwina Traczyk i Marta Smolańska.

03 Jeziorska&Łęczycka EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło blog Royal-Stone

Marta Smolańska, Martyna Jeziorska i Basia Krzyżewska.

04 Jeziorska&Łęczycka EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło blog Royal-Stone

Marta Smolańska i Martyna Jeziorska (zdjęcie po lewej). Anastasiia Kogan i Martyna Jeziorska (zdjęcie po prawej).

05 Jeziorska&Łęczycka EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło blog Royal-Stone

Martyna Jeziorska i Malwina Traczyk (zdjęcie po lewej). Małgosia Grzelak (zdjęcie po prawej).

06 Jeziorska&Łęczycka EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło blog Royal-Stone

Basia Krzyżewska i Martyna Jeziorska (zdjęcie po lewej). Malwina Traczyk i Martyna Jeziorska (zdjęcie po prawej).

miny6 Epoque Royal-Stone

miny1 Epoque Royal-Stone

miny4 Epoque Royal-Stone

miny3 Epoque Royal-Stone

miny2 Epoque Royal-Stone

miny5 Epoque Royal-Stone

 

Royal-Stone Jeziorska&Łęczycka MAłgorzata Grzelak Katarzyna FilipowiczEPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło plakat

Plakat wystawy “EPOQUE historia sztuki, folk i rękodzieło”.