Dzisiaj zapraszamy serdecznie do wykonania efektownego wisiora-drzewka w technice wire wrapping. Tutorial przygotowała dla Was mistrzyni tej techniki – Natalija Antunović-Djapo/Thanit Tahua.


Potrzebne narzędzia jubilerskie:

szczypce płaskie,
szczypce tnące,
szczypce okrągłe,
pilnik jubilerski,

Potrzebne materiały:

– drut miedziany czysty o średnicy 1.8 mm – 1 odcinek o dł. 25 cm,
drut miedziany czysty o średnicy 1,2 mm – 1 odcinek o dł. 24 cm,
– drut miedziany czysty o średnicy 0,4 mm – 26 odcinków o dł. 18 cm,
– ogniwko miedziane o średnicy 8 mm i grubości drutu 1 milimetr – 2 sztuki,
– miedziane przewiercone kuleczki z średnicą otworu co najmniej 0,9 mm – 40 sztuk,
wypukła moneta larimaru lub innego kamienia o wymiarze 14 mm,
oksyda do czernienia,
– płyn do czyszczenia Cuprum.

Wstęp

Wisiorek z motywem drzewa który będziemy wyplatać ma wymiary 5,5 x 5 cm. Naszą pracę rozpoczniemy od przygotowania bazy pod zaplatanie drzewka z najgrubszego drutu miedzianego z naszego zestawu, tj. o grubości 1,8 mm.

Kształtując bazę wykonamy otwory na miedziane ogniwka, które będą służyć nam jako zawieszka. Następnie wypleciemy i ukształtujemy motyw drzewka z odcinków drutu miedzianego o grubości 0,4 mm. Wypleciemy gałęzie i mniejsze gałązki i na koniec, jak nasze drzewko będzie miało koronę i korzenie, zaczniemy je stopniowo dowiązywać do bazy.
Drzewko ozdobimy miedzianymi kulkami i dowiążemy do gotowego drzewka element ozdobny składający się z owiniętego w drut miedziany (o grubości 1,2 mm ) owalnego kaboszonu.
Na koniec gotowy wisior będzie oksydowany i polerowany preparatem do czyszczenia metali Cuprum, co nada mi piękny blask miedzi. Cieniowanie uzyskane dzięki oksydowaniu podkreśli urok splotów i uwidoczni szczegóły.
A więc do dzieła!

Etap I – kształtowanie bazy wisiorka

Pracę rozpoczynamy od wykonania koła z drutu miedzianego o grubości 1,8 mm. Najlepszy efekt osiągniemy owijając drut dookoła dowolnego okrągłego przedmiotu którego średnica oscyluje w granicy około 5 – 6 cm. Następnie w miejscu krzyżowania się drutów zaginamy szczypcami płaskimi drut pod kątem 90 stopni ( zdjęcie nr 3 – a,b ) i dokładnie to samo robimy z drugim odcinkiem drutu. Ucinamy oba odcinki do wysokości 1,5 cm i polerujemy do gładkości końcówki pilnikiem jubilerskim (zdjęcie nr 3 – c ). Pozostaje nam wykonanie oczek pod ogniwka, Szczypcami typu bocianki zaginamy obie końcówki do uzyskania okrągłego otworu ( zdjęcie nr 3 – d ).

Zdjęcie 3

Przewlekamy przez wykonane otwory ogniwko miedziane o średnicy 8 mm i grubości 1 mm i przewlekamy przez nie kolejne. W ten sposób wykonaliśmy bazę z zawieszką.

Teraz możemy zająć się przygotowaniem samego drzewka.

Etap II – kształtowanie drzewka

Do ukształtowania drzewka będziemy potrzebować około 25-26 odcinków drutu miedzianego o grubości 0,4 mm. Ilość ta może być mniejsza bądź większa w zależności jak okazałe, czy skromne chcemy mieć nasze drzewko. Więcej odcinków drutu da nam więcej możliwości kształtowania gałęzi i mniejszych gałązek.

Bardzo istotne jest aby odcinki były na tyle długie, aby gotowe drzewko można było jeszcze dowiązać tym samym drutem do bazy. Długość 18 cm przy wielkości bazy 5,5 x 5 cm jest optymalna i wystarczy na ukształtowanie i dowiązanie do bazy. Jeżeli planujemy wykonać większą bazę, wówczas zaplanujmy dłuższe odcinki drutów.

Na zdjęciu nr 4 mamy przygotowaną bazę i odcinki drutu miedzianego o grubości 0,4 mm do kształtowania drzewka.

Zdjęcie 4

Kształtowanie zaczynamy od łączenia 5-6 drutów skręcaniem ich wokół siebie na wysokości ich środka ( zdjęcie nr 5 – a ). Tym sposobem otrzymamy 4-5 odcinków splecionych ze sobą drutów. Następnie łączymy ze sobą odcinki skręcając je ze sobą na wysokości ich środka (zdjęcie nr 5 – b), aż otrzymamy jeden grubszy odcinek (zdjęcie nr 5 – c). Jeżeli skręcanie wymaga za dużo siły, możemy sobie pomóc szczypcami płaskimi. Delikatnie skręcamy nimi druty uważając przy tym aby nie zostawić śladów wgnieceń na ich powierzchni. Mamy gotowy środek naszego drzewka i możemy rozpocząć kształtowanie korony. Rozdzielamy na górnym odcinku druty tak, aby powstało pięć odcinków składających się z około 4-5 drutów. Tak ukształtowane druty będą stanowiły bazę gałęzi korony drzewa.

Zdjęcie 5

Etap III – kształtowanie korony i korzeni drzewa, dowiązanie do bazy

Skręcamy odcinki drutów ze sobą na długości około 1,5 – 2 cm i następnie rozdzielamy je na mniejsze partie ( zdjęcie nr 6 – a,b), skręcamy lub gdy mamy już pojedynczy drut zostawiamy w takiej postaci. Dla uzyskania bardziej naturalnego efektu gałęzi szczypcami typu bocianki wyginamy i zaginamy druty kształtując całościowy wygląd drzewka. Co jakiś czas przymierzamy drzewko do bazy aby upewnić się, że główny motyw mieści się w jej ramach (zdjęcie nr 6 – c).

Zdjęcie 6

Podobnie wykonamy korzenie drzewka pamiętając o tym, że nie powinny one być bardziej rozbudowane i większe od korony drzewka. Jeżeli mamy problem, aby z początku nadać odpowiedni kształt korony możemy wspomóc się zdjęciem drzewa lub własnym szkicem podążając za kształtem i układem gałęzi.

Etap IV – dowiązywanie drzewka do bazy i ozdabianie koralikami

Ukształtowane drzewko zaczynamy dowiązywać od lewej bądź prawej strony bazy. Obwiązujemy kolejne końcówki gałęzi co najmniej podwójnie. Nadmiar drutów ucinamy i dociskamy końcówki płaskimi szczypcami do bazy każdorazowo sprawdzając czy drut na tyle odpowiednio przylega do bazy, że nie czujemy żadnej szorstkości lub kłucia pod palcem. Etapy dowiązań drutów do bazy widzimy na zdjęciu nr 7 – a, b, c.

Zdjęcie 7

Tak wygląda przywiązane do bazy drzewko (zdjęcie 8).

Zdjęcie 8

Kolejnym etapem będzie dowiązywanie miedzianych kuleczek do korony drzewa. Dowiązywanie rozpoczynamy od podwójnego owinięcia drutu miedzianego o grubości 0,4 mm ( odcinek długości koło 20 cm ) wokół bazy. Następnie nawlekamy po 3-4 miedziane kuleczki i doczepiamy drut do bazy ponownie go owijając wokół (zdjęcie nr 9 ).

Kulki nawlekamy i układamy gęsto obok siebie i wbijamy się drutem pomiędzy nie, aby wzmocnić całość kompozycji i jednocześnie ponownie dowiązać drut do bazy ( zdjęcie nr 10 – a,b,c,d ).

Zdjęcie 9

Zdjęcie 10

Etap V – Przygotowanie ozdobnego elementu z kaboszonem

Aby uatrakcyjnić drzewko i nadać mu trochę kolorytu dowiążemy do niego ozdobny element z oprawionego w drut o grubości 1,2 mm kaboszonu. Aby odpowiednio osadzić kaboszon w drucianej ramie, w pierwszej kolejności na środku drutu wykonujemy kółeczko o średnicy mniejszej od kaboszonu. Będzie ono podtrzymywało kaboszon od spodu i chroniło przed wypadnięciem (zdjęcie nr 11 – a, c ).
Następnie na kółeczko kładziemy kaboszon i owijamy go ciasno dwukrotnie drutem w taki sposób, aby drut nachodził delikatnie na kaboszon i otaczał go tworząc bezpieczną ramę ( zdjęcie 11 – b ).
Tak przygotowany element dowiążemy do bazy z drzewkiem.

Zdjęcie 11

Etap VI – Dowiązywanie ozdobnego elementu

Wybieramy miejsce na ramie w którym chcemy umieścić nasz owinięty kaboszon i podtrzymując kaboszon palcami przewlekamy przez ramę końcówkę drutu. Odcinamy nadmiar i dowiązujemy do ramy pomagając sobie szczypcami płaskimi. Gdy element jest częściowo przymocowany, z drugiej końcówki wykonamy ozdobne owinięcie wokół ramki i dowiążemy końcówkę na wysokości zawieszki.
Dowiązanie pierwszej końcówki drutu ilustruje zdjęcie nr 12 – a,b,c

Zdjęcie 12

Dowiązanie drugiej końcówki drutu – zdjęcie nr 13 – a, b.

Zdjęcie 13

Etap VII – Patynowanie

Przed procesem patynowania pracę dokładnie myjemy w ciepłej wodzie z mydłem. W ten sposób usuwamy wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni. Dzięki temu patynowanie będzie równomierne i nada całości pracy ten sam odcień. Do patynowania używamy gotowej oksydy na zimno. Oksydę nanosimy pędzelkiem do momentu, aż poczerni ona nasze drzewko w całości (zdjęcie nr 14-a). Myjemy zawieszkę ponownie w wodzie z mydłem, osuszamy i przygotowujemy do polerowania.
Najlepsze i najszybsze efekty daje polerowanie pracy preparatem Cuprum. Niewielką ilość nanosimy na bawełnianą szmatkę lub szczoteczkę i polerujemy pracę do czasu wydobycia pięknego, łososiowego koloru miedzi i błysku metalu. Następnie pracę dokładnie myjemy aby usunąć resztki preparatu i osuszamy. Wypolerowane drzewko widzimy na zdjęciu nr 14 – b.

Zdjęcie 14