Diament z Herkimer – niezwykły kwarc z okolic Nowego Jorku

Herkimer – wyjątkowy, lecz dotychczas mało znany kamień – zdobywa coraz większą sławę, a jest tak ceniony dzięki swojej nadzwyczajnej przezroczystości i połyskowi. Można powiedzieć, że ten niezwykły minerał to prawdziwy diament wśród kwarców. Właśnie… zapewne domyślacie się już, że diament z Herkimer tak naprawdę wcale nie jest prawdziwym diamentem. Za chwilę opowiemy, dlaczego jest tak nazywany i jaka jest jego historia.

Kilka słów o pochodzeniu Herkimeru

Nazywany jest herkimerem lub diamentem z Herkimer, ponieważ miejsce jego pochodzenia to hrabstwo Herkimer w stanie Nowy Jork: okolice jeziora George i dolina rzeki Mohawk. Pierwszy raz natknięto się na niego w okolicach miasteczka Middleville oraz miasta Little Falls, stąd alternatywne nazwy: diament z Middleville oraz diament z Little Falls.

Na niezwykłe kryształy herkimeru natrafiono w XVIII wieku podczas prac w skałach dolomitowych. To właśnie po tym odkryciu geologowie dokładnie zbadali i opisali ten minerał, lecz jego kryształy prawdopodobnie znane były już dużo wcześniej rdzennej ludności oraz pierwszym osadnikom tego regionu.

Same minerały wykształciły się zaś około 500 lat temu, kiedy tereny te przykrywało jeszcze płytkie morze. Morski osad, w którym powstały, stopniowo zmienił się w skałę dolomitową (wykształcona w ten sposób formacja geologiczna nosi teraz nazwę Little Falls). Kryształy powstające w jej zagłębieniach miały mały kontakt z otaczającą je skałą – powstawały w tzw. “kieszonkach”, czego efektem jest wykształcenie przez nie podwójnych zakończeń: są spiczaste na obu końcach.

fot. Wikipedia

Jakie są charakterystyczne cechy herkimeru?

Taka właśnie, obustronnie zakończona struktura kryształu, to jedna z cech herkimeru czyniąca go tak unikalnym. A minerał ten, wbrew swojej nazwie, wcale nie jest diamentem, lecz… kwarcem. Herkimer to tak naprawdę jedyna w swoim rodzaju odmiana kryształu górskiego, a więc przezroczystego kwarcu (minerału z grupy krzemianów), posiadająca też większość jego cech fizycznych. 

A zatem – jego krótka charakterystyka: kamień ten jest z reguły bezbarwny, ale może przybierać też dymne odcienie, bywa również biały, brązowy lub czarny. Charakteryzuje go brak łupliwości oraz przełam muszlowy. Jego twardość to 7 w skali Mohsa. Jest przezroczysty, ma szklisty połysk, krystalizuje się w układzie trygonalnym.

Kryształy herkimeru zazwyczaj są niewielkie: najczęściej znajdowane są te o wielkości około 1 cm, choć zdarzają się i większe okazy. Mogą występować w nich inkluzje innych minerałów, a  także wtrącenia ciekłe (najczęstsze to woda morska i ropa) czy gazowe (dwutlenek węgla).

Za co ceniony jest herkimer?

Ze względu na swoje cechy: doskonałą wręcz przezroczystość, wyjątkowy połysk i kształt kwarc z Herkimer do złudzenia może przypominać diament – stąd też jego nazwa. Chociaż może ona wprowadzać w błąd, przyjęła się już w świecie mineralogii i kolekcjonerskim i w pewien sposób świadczy o unikalności samego kamienia: jest zarezerwowana wyłącznie dla podwójnie zakończonego kryształu górskiego pochodzącego z okolic Nowego Jorku. Naturalnie jego wartość (na którą wpływ ma wielkość, kształt czy przezroczystość) jest mniejsza od wartości diamentu, lecz mimo to minerał ten jest bardzo ceniony i  cieszy się wielką popularnością w świecie kolekcjonerskim.

Stanowi również jedną z atrakcji przyciągających turystów w północne regiony stanu Nowy Jork. Niektóre z istniejących tam kopalni umożliwiają entuzjastom samodzielne poszukiwanie minerałów w skałach dolomitu. Który kolekcjoner, będący w tych okolicach, nie skusi się na samodzielne odkrycie i własnoręczne wydobycie takiego skarbu?

Kwarc z Herkimer jest współcześnie wykorzystywany jako kamień jubilerski i ozdobny. Tak jak wiele lat temu, kiedy ludzie z plemienia Mohawk traktowali wyroby z herkimeru jako amulety o niezwykłych właściwościach, również i teraz przypisuje się mu właściwości magiczne i jest wysoko ceniony w ezoteryce.

Jako kamień zodiakalny jest przypisywany do znaku Lwa.
Mówi się, że diament z Herkimer ma działanie oczyszczające. Wierzy się, że pozwala redukować stres, stymuluje dobrą energię, wpływa na introspekcję oraz na intuicję.

Nasza intuicja jest taka, że świetnie sprawdzi się jako materiał na piękne bransoletki i naszyjniki. Wspaniale oszlifowane kule herkimeru znajdziecie w naszym sklepie: https://royal-stone.pl/pl/menu/kamienie-naturalne/herkimer-934.html