Jak doszywać i stosować cekiny w projektach bizuterii handmade?

Cekiny – inaczej pajetki to małe błyszczące blaszki z dziurką umożliwiającą ich mocowanie do podkładu – tkaniny, filcu, tulu lub skóry. Mogą mieć różne kształty, ale najczęściej spotykane i najbardziej uniwersalne są okrągłe z dziurką w centrum. Używa się ich do ozdabiania nie tylko ubrań, ale także butów, toreb akcesoriów czy biżuterii. Nazwa “cekin” pochodzi z języka włoskiego –  zecchino to drobna złota moneta wenecka z XIII w. Obecnie produkowane cekiny są najczęściej wykonane z plastiku.

Wykorzystanie cekinów w biżuterii i modzie. Royal-Stone.pl

Cekiny, kojarzone są z pewnością z wieczorowymi kreacjami haute couture,  w których drobne ozdoby, w tym różnorodne cekiny naszywa się ręcznie przez wiele godzin w zaciszu pracowni wielkich mistrzów.

Obecnie cekiny trafiają także do codziennych stylizacji: na buty, kapelusze czy aplikacje. Można nimi zdobić torby, kosmetyczki czy plecaki. Są także chętnie wykorzystywanie również w projektach biżuteryjnych szczególnie w hafcie koralikowym czy hafcie sutasz.

haftowany cekinami naszyjnik z elementami sutaszowymi
Autorka: Agnieszka Kloc, Sutasz Agama

Mocowanie cekinów jest naprawdę proste i nie wymaga żadnych specjalistycznych urządzeń czy maszyn. Wystarczy ostra cienka igła i mocna nić, najlepiej dobrana kolorystycznie do cekinów. Można także stosować cienkie nici żyłkowe niemalże niewidoczne w pracy. Przydadzą się także drobne koraliki.

Jak naszywać cekiny w biżuterii?

Podstawowym sposobem mocowania cekinów jest doszywanie ich z pomocą drobnych koralików. Żeby tak doszyć cekin należy, nabrać na igłę cekin i drobny koralik, a następnie wrócić przez otwór w cekinie i podkład pomijając koralik. Koralik będzie pełnił funkcję “stopera” utrzymującego ozdobę na miejscu. W ten sposób można doszywać cekiny chaotycznie – zapełniając nimi powierzchnię lub prostymi liniami czy formując fantazyjne zawijasy.

Cekiny w biżuterii - broszka
Autorka: Natalia Slipchenko, Fatamorgana

Innym sposobem wykorzystania cekinów w biżuterii jest ich naszywanie bezpośrednio do podłoża – bez użycia koralików. Takie prace są mniej ozdobne, bardziej płaskie. Nie zawsze chcemy uzyskiwać efekt trójwymiarowości naszywanych elementów np. przy większych powierzchniach. W tym sposobie najlepiej doszywać cekiny nicią w kolorze pajetek lub cienką bezbarwną żyłką.

Sposób pojedynczego naszywania cekinów bezpośrednio do podłoża, cekiny w biżuterii.

Cekiny można także naszywać tak, aby tworzyły efekt rybiej łuski. W tym sposobie nić nie jest widoczna, a praca przepięknie się mieni.

Sposób doszywania cekinów - bezposrednio do podłoża wzór rybiej łuski z cekinów - cekiny w biżuterii

Cekiny można doszywać oczywiście nie tylko w liniach prostych, ale także pokrywać nimi większe płaszczyzny pracy biżuteryjnej. Nitka może wtedy stać się dodatkowym elementem ozdobnym.

Różne sposoby doszywania cekinów w biżuterii.
Cekiny w biżuterii - bransoletka  syrenka
Autorka:  Ania Kiryło Mosca

Doszywanie cekinów pojedynczo jest niestety dość praco- i czasochłonne. Dla niecierpliwych mamy w ofercie cekiny na taśmie. Są one połączone w długie “łańcuchy” kilkoma nićmi. Taką cekinową taśmę łatwo jest doszyć sposobem “na okrętkę”. Należy zwrócić uwagę, aby nić zawsze chować pomiędzy cekinami. Na koniec, pierwszy i ostatni cekinek należy osobno przyszyć, zabezpieczając go przed spadnięciem.

Cekiny można także doszywać w fantazyjny sposób, aby uplastycznić pracę np. maleńkimi kwiatuszkami, których płatki wykonane są z cekinów. Do takich prac potrzebować będziemy drobnych koralików dla odseparowania od siebie poszczególnych cekinów.

Kwiatki z cekinów do biżuterii - fantazyjny sposób na przyszywanie cekinów.

Polecamy także zabawę kształtami i rozmiarami. Doszywając cekiny stopniując ich rozmiar można uzyskać ciekawe efekty i trójwymiarowość pracy.

Cekiny w biżuterii - naszywanie trójwymiarowe cekinów.

Gorąco zachęcamy do korzystania z cekinów w swoich pracach. Dzięki tym kolorowym, lśniącym pajetkom prace nabierają blasku i niepowtarzalnego wyrazu. W towarzystwie bajorka, perełek i kryształków zapewniają spektakularny efekt każdej pracy biżuteryjnej.

Cekiny kupisz w naszym sklepie royal-stone.pl: