Jak doszywać i stosować cekiny w projektach bizuterii handmade?
Cekiny – inaczej pajetki to małe błyszczące blaszki z dziurką umożliwiającą ich mocowanie do podkładu – tkaniny, filcu, tulu lub skóry. Mogą mieć różne kształty, ale najczęściej spotykane i najbardziej uniwersalne są okrągłe z dziurką w centrum. Używa się ich do ozdabiania nie tylko ubrań, ale także butów, toreb akcesoriów czy biżuterii. Nazwa “cekin” pochodzi z języka włoskiego – zecchino to drobna złota moneta wenecka z XIII w. Obecnie produkowane cekiny są najczęściej wykonane z plastiku.
Cekiny, kojarzone są z pewnością z wieczorowymi kreacjami haute couture, w których drobne ozdoby, w tym różnorodne cekiny naszywa się ręcznie przez wiele godzin w zaciszu pracowni wielkich mistrzów.
Obecnie cekiny trafiają także do codziennych stylizacji: na buty, kapelusze czy aplikacje. Można nimi zdobić torby, kosmetyczki czy plecaki. Są także chętnie wykorzystywanie również w projektach biżuteryjnych szczególnie w hafcie koralikowym czy hafcie sutasz.
Mocowanie cekinów jest naprawdę proste i nie wymaga żadnych specjalistycznych urządzeń czy maszyn. Wystarczy ostra cienka igła i mocna nić, najlepiej dobrana kolorystycznie do cekinów. Można także stosować cienkie nici żyłkowe niemalże niewidoczne w pracy. Przydadzą się także drobne koraliki.
Jak naszywać cekiny w biżuterii?
Podstawowym sposobem mocowania cekinów jest doszywanie ich z pomocą drobnych koralików. Żeby tak doszyć cekin należy, nabrać na igłę cekin i drobny koralik, a następnie wrócić przez otwór w cekinie i podkład pomijając koralik. Koralik będzie pełnił funkcję “stopera” utrzymującego ozdobę na miejscu. W ten sposób można doszywać cekiny chaotycznie – zapełniając nimi powierzchnię lub prostymi liniami czy formując fantazyjne zawijasy.
Innym sposobem wykorzystania cekinów w biżuterii jest ich naszywanie bezpośrednio do podłoża – bez użycia koralików. Takie prace są mniej ozdobne, bardziej płaskie. Nie zawsze chcemy uzyskiwać efekt trójwymiarowości naszywanych elementów np. przy większych powierzchniach. W tym sposobie najlepiej doszywać cekiny nicią w kolorze pajetek lub cienką bezbarwną żyłką.
Cekiny można także naszywać tak, aby tworzyły efekt rybiej łuski. W tym sposobie nić nie jest widoczna, a praca przepięknie się mieni.
Cekiny można doszywać oczywiście nie tylko w liniach prostych, ale także pokrywać nimi większe płaszczyzny pracy biżuteryjnej. Nitka może wtedy stać się dodatkowym elementem ozdobnym.
Doszywanie cekinów pojedynczo jest niestety dość praco- i czasochłonne. Dla niecierpliwych mamy w ofercie cekiny na taśmie. Są one połączone w długie “łańcuchy” kilkoma nićmi. Taką cekinową taśmę łatwo jest doszyć sposobem “na okrętkę”. Należy zwrócić uwagę, aby nić zawsze chować pomiędzy cekinami. Na koniec, pierwszy i ostatni cekinek należy osobno przyszyć, zabezpieczając go przed spadnięciem.
Cekiny można także doszywać w fantazyjny sposób, aby uplastycznić pracę np. maleńkimi kwiatuszkami, których płatki wykonane są z cekinów. Do takich prac potrzebować będziemy drobnych koralików dla odseparowania od siebie poszczególnych cekinów.
Polecamy także zabawę kształtami i rozmiarami. Doszywając cekiny stopniując ich rozmiar można uzyskać ciekawe efekty i trójwymiarowość pracy.
Gorąco zachęcamy do korzystania z cekinów w swoich pracach. Dzięki tym kolorowym, lśniącym pajetkom prace nabierają blasku i niepowtarzalnego wyrazu. W towarzystwie bajorka, perełek i kryształków zapewniają spektakularny efekt każdej pracy biżuteryjnej.
Cekiny kupisz w naszym sklepie royal-stone.pl:
- Cekiny łamane (pięknie odbijają światło)
- Cekiny na taśmie 4mm (można rozplatać, aby uzyskać pojedyncze cekiny do biżuterii.
- Cekiny na taśmie 3mm
Leave A Comment