W nowym roku kącik dla początkujących otwieramy tematem kumihimo. Pokażę Wam jak zrobić bransoletkę z koralików Toho 8/0, wyplataną na dysku. Dla tych, którzy nie mają cierpliwości do sznurów szydełkowo-koralikowych będzie to idealne rozwiązanie 😉

 

Materiały:


Pasmo muliny ma 8 metrów. Podziel każdy kolor na 4 odcinki. Na tak przygotowaną mulinę nawlecz koraliki Toho. Aby ułatwić sobie nawlekanie użyj igły Big Eye. Przewlecz mulinę przez igłę i wyrównaj końce, tak aby nawlekać koraliki na podwójną nić. Koraliki nawlekaj pod kolor muliny – różowe na różową mulinę, a niebieskie na niebieską. Na każdy odcinek muliny nawlecz po 40 koralików (ilość na bransoletkę pasującą na nadgarstek 15-16cm)

Jeśli posiadasz plastikowe szpulki do kumihimo nawiń końce muliny na szpulki. Dzięki temu unikniesz plątania się nici.

Po przygotowaniu muliny z koralikami zwiąż wszystkie końce w supeł.

Następnie należy umiejscowić sznurki w odpowiednich nacięciach na dysku. Supeł musi znajdować się na środku wyciętego otworu. Sznurki podziel na 4, po dwa z jednego koloru. Aby powstał ukośny wzór umieść kolor w jednej linii.  Miejsca gdzie muszą znajdować się sznurki wskazują czarne kropki na dysku. Wsuń po jednej nici w przestrzeń 31/32 oraz 32/1. To samo zrób ze wszystkimi sznurkami, w miejscach kropek.
W efekcie powinnaś otrzymać taki wzór:

Koraliki na razie znajdują się poza dyskiem. Najpierw wyplataj ok 0,5cm samym sznurkiem,  koraliki dodasz później. Tak uzyskaną końcówkę wykorzystasz do wklejenia tulejki.

Jak zacząć?

Nici przeplata się w szczeliny po przeciwnej stronie. Zaczynamy od “godziny 12”, nici nr 2.
Nić nr 2 powędruje w najbliższą wolną szczelinę po przeciwnej stronie 14/15 (tuż przed nicią nr 5).

Tak wygląda to w rzeczywistości:

Następnie nić nr 6 musi zostać przeniesiona w górę, do najbliższego nacięcia po przeciwnej stronie czyli 30/31 ( tuż przed nić nr 1)

Przepleciony został pierwszy kolor. Teraz obracamy dysk zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Na gozdz. 12 będziesz teraz mieć nici różowe nr 7 i 8.

W ten sam sposób przeplatamy nici. Najpierw nr 8 w dół.

Następnie nr 4 w górę.

Ponownie okręć dysk w prawo i przepleć niebieskie sznurki. Najpierw nr 5 w dół, następnie nr 1 w górę.

W otworze na środku zacznie pojawiać się wyplatany koniec. Wyplataj same sznurki do uzyskania ok 0,5 cm długości.

Dodawanie koralików

Przeplatanie wygląda tak samo, czyli sznurki wędrują do szczelin na przeciwko tylko teraz należy dodać koralik. Ja zaczęłam od różowej nici.

Ściągam pierwszy koralik.

Koralik  musi się znaleźć w przestrzeni pomiędzy poziomymi sznurkami (u mnie pomiędzy niebieskimi)

Następnie nić wędruje do nacięcie na dole.

Należy uważać, aby koraliki znajdowały się odpowiednim miejscu, czyli pomiędzy dwoma nićmi. Jeśli koralik się przesunie powstanie brzydka dziura, zatem kontroluj położenie koralików.

Kontynuuj wyplatanie z koralikami.

 

Przekręcaj dysk zgodnie ze wskazówkami zegara i ściągaj do środka kolejne koraliki.

 

Sprawdzaj z drugiej strony wzór, czy któreś z koralików Ci nie “uciekły”.

Kontynuuj wyplatanie do ostatniego koralika, a następnie wykonaj ok 0,5cm ściegu samym sznurkiem (tak, jak na początku).

Po wypleceniu całości wraz z zakończeniem wyciągnij sznurki i nadmiar przytnij. Przed przycięciem możesz je zabezpieczyć odrobiną kleju, aby się nie rozkręciły.

Do przygotowanych tulejek zaaplikuj klej. Uważaj by nie wypłynął i nie pobrudził pracy oraz sznurków. Kleju zaaplikuj nie więcej niż 1/3 głębokości tulejki. Ja użyłam kleju Hasulith.

Do tak przygotowanych zakończeń zaczep ogniwa oraz zapięcie.
Ogniwo delikatnie rozegnij (pamiętaj, aby otwierając ogniwo nie rozciągać go)  i zahacz o tulejkę, a następnie zamknij. Z drugiej strony, przed domknięciem ogniwa załóż zapięcie i gotowe!

W zależności od tego, jakiego kleju użyjecie sprawdźcie czas jego schnięcia. Wybrany przeze mnie Hasulith potrzebuje sporo czasu na całkowite związanie.

Miłej pracy z dyskiem kumihimo 🙂 
Pozdrawiam,

Dorota/Royal-Stone