Czy tak, jak ja lubicie połączenie beżu i błękitu? Dla mnie to kolory kojarzące się jednoznacznie – z letnimi wakacjami, czyli kolorami morza i piasku na plaży. Jako że wyjazdy wakacyjne stoją pod znakiem zapytania i pewnie widoku morza oraz piasku nie uświadczymy w tym roku, to postanowiłam wykorzystać te wakacyjne barwy podczas tworzenia dla Was tutorialu.

Materiały:

Bransoletka będzie składała się 4 elementów, które należy uszyć podwójnie.

Zanim zabierzesz się jednak do zszywania sznurków przygotuj igłę i nitkę. Możesz szyć zarówno nićmi monofilowymi jak i poliestrowymi, na przykład nićmi Poly Sheen. Polecam Ci zapoznać się z opiniami rękodzielniczek na temat nici Poly Sheen oraz zachęcam do zajrzenia do mojego wpisu na temat polecanych nici do sutaszu.

Sugerowana długość nici to 80cm. Szyjemy nicią pojedynczą, a na końcu nici robimy oczywiście supeł.

Bransoletkę zaczynamy od obszycia łezki. Przygotuj cztery sznurki sutasz, każdy o długości 10 cm. Ja ułożyłam sznurki kolorami w kolejności od koralika: beżowy, błękitny, beżowy 2x. Sznurki ułóż jodełką w jedną stronę. Ja szyję sznurkami acetatowymi więc jodełka układa się w prawo (>>>). Sznurki składam jeden na drugim i formuję kształt łezki.

Tak uformowane sznurki zszywaj ze sobą wbijając się w rowek biegnący środkiem sutaszu. Szyj gęstym ściegiem utrzymując kształt koralika, który będzie w środku.

Sznurki należy zszyć tak, aby wszystkie zeszły w jednym miejscu, czyli tuż pod koralikiem, a następnie należy je zszyć razem. Sznurków nie będziemy wywijać w pętelki, więc możesz je zszyć idąc w dół na długość około 0,5cm.

Kolejnym etapem pracy jest podklejenie łezki. Kryształek Pear Fancy Stone firmy Swarovski ma bardzo wypukły spód, więc żeby nie chował się w sznurkach trzeba ten spód wyrównać. Najpierw naklejamy warstwę filcu dla wyrównania spodu, a następnie kolejną warstwę z tzw. kołnierzem, który podkleimy także pod sznurki.

Żeby wyrównać spód, w podklejanym filcu musimy zrobić na środku nacięcie, a najlepiej w ogóle wyciąć dziurkę. W tej warstwie filc docinamy do brzegów koralika.

Warstwa filcu dla wyrównania spodu

Druga warstwa filcu będzie służyła do podklejenia koralika i sznurków, zatem tym razem podklejony filc obcinamy z kilkumilimetrowym zapasem. Zostawiamy kołnierz filcowy o szerokości około 3mm. Tak przygotowany filc podklejamy pod koralik oraz sznurki sutasz.
Zauważ, że w drugiej warstwie filcu także wycięłam dziurę w miejscu, w którym spód koralika jest najwyższy.

Po obszyciu kryształka i podklejeniu go filcem, sznurki sutasz możesz przyciąć na długość około 5mm pod koralikiem. Analogicznie uszyj drugi koralik.

Po obszyciu łezek czas na przygotowanie elementów z koralikami Zoliduo. Weź 3 odcinki sutaszu, każdy o długości ok. 12cm. Kolejność kolorów: beżowy, błękitny, beżowy.
W tej części przygotujemy dwa elementy, będące lustrzanymi odbiciami siebie, zatem będziemy potrzebowali Zoliduo prawych i lewych. Obszywanie koralika wygląda tak jak wyżej, czyli zszywasz sznurki na kształt koralika z tą różnicą, że koraliki Zoli mają dziurki więc możesz dodatkowo przeszyć koraliki do sznurków (zdj. 3 i 4). Sznurki zszywasz pod koralikiem.

Poprzednio sznurki pod koralikiem zszywaliśmy idąc w dół na długość około 0,5cm, tutaj wszystkie sznurki razem wywiniemy w jedną pętelkę, więc staramy się zszywać je w jednym miejscu. Po przeszyciu sznurków uformuj je w pętelkę i wyprowadź igłę w środku pętelki. Pętelke wywijamy w tym kierunku, w którym skręca koralik Zoli. Po uformowaniu pętelki nałóż na igłę perełkę w rozmiarze 3mm. Sznurki wokół perełki zszyj, przechodząc kilka razy przez koralik. Nadmiar sznurków przytnij.

Analogicznie uszyj tak pozostałe elementy- 2 z koralikiem Zoli-LEFT i dwa z Zoli-RIGHT

Kończąc ten etap powinniśmy otrzymać następujące elementy:

Teraz przechodzimy do zszywania poszczególnych części. Zaczynamy od zawijasów z koralikami Zoli. Zszywamy je środkowymi częściami uzyskując element przypominający skrzydełka. Następnie pod tak zszyte elementy trzeba podszyć łezkę. Zszywając elementy wyprowadzaj igłę pomiędzy sznurkami sutasz. Uważaj jednak, aby nie zaciągnąć igłą żadnego sznurka.
W ten sam sposób zszyj elementy z drugiej strony.

Po zszyciu wszystkich części z jednej i drugiej strony oba elementy trzeba zszyć razem. Zszywając dwie części wykorzystałam koralik Gemduo, możesz jednak użyć innego koralika.

Igłę wyprowadź z elementu sutaszowego, jak na zdjęciu nr 4, przejdź przez koralik Gemduo i wejdź w element sutaszowy z drugiej strony. W ten sam sposób przeszyj przez drugą dziurkę w koraliku.

Tak przygotowany element możesz dodatkowo ozdobić. Ja postanowiłam powszywać koraliki Toho oraz Perły Swarovski w różne zagłębienia i dziurki. Możesz w ogóle pominąć ten etap lub podszywać elementy ozdobne według uznania.

Po przygotowaniu elementu centralnego czas na doszycie pasków do bransoletki. Na tym etapie również wykorzystałam koraliki Gemduo oraz  Zoliduo.

Przygotuj 6 odcinków sutaszu, każdy o długości 15 cm. Sznurki składamy w kolejności: beżowy, błękitny, beżowy, beżowy, błękitny, beżowy. Zszyj sznurki w jednym miejscu na wysokości około 6 cm od początku. Te luźne  odcinki wykorzystamy na później do wywinięcia pętelek. Po przeszyciu sznurków w jednym miejscu dodajemy drugą igłę. Sznurki rozdzielamy na 2 części. Na zdjęciach niżej kierunki obu igieł zaznaczyłam strzałkami.

Po rozdzieleniu sznurków i wyprowadzeniu igieł w rozwidleniu sznurków ułóż koralik Gemduo. Przeszyj sznurki ułożone nad i pod koralikiem do poziomu dziurki, a następnie przeprowadź igły, jedną w górę, drugą w dół, przez pierwszą dziurkę w koraliku. W kolejnych krokach kontynuuj zszywanie sznurków aż do poziomu kolejnej dziurki. Ponownie przejdź obiema igłami przez dziurkę w koraliku i zszyj sznurki tuż za nim. W ten sposób wszyj kolejne koraliki.

Na tym etapie decydujemy o długości bransoletki. Moja ma 18 cm. Z każdej strony wszyłam po 3 koraliki Gemduo.

Końce sznurków wywijam w pętelki. Możesz wszyć używane wcześniej perełki, lub tak, jak ja użyć koralików Zoliduo. Wybierając te drugie, pamiętaj, że są prawe i lewe koraliki.

Zacznij od rozdzielenia sznurków i uformowania z nich pętelki. Następnie zszywaj sznurki nadając im kształt koralika. Koralik wszyj w pętelkę przechodząc przez znajdujące się w nim dziurki.

Sutasz pozostały z wywinięcia pętelek zszyj pod spodem i przytnij. Po podcięciu sznurki możesz dodatkowo przypalić, żeby się nie strzępiły.

Po stworzeniu pasków po obu stronach czas na doszycie ich do elementu centralnego bransoletki. Oba elementy możesz przyszywać bezpośrednio do siebie lub dodać koraliki Toho. Ja zdecydowałam się na wykorzystanie koralików.

Przymierz do siebie oba elementy i określ punkty, w których będziesz je zszywać, a następnie w tym miejscu wyprowadź igłę.  Po wyprowadzeniu igły nawlecz na nią koralik i wbij się w drugi doszywany element. Ja wykorzystałam dwa koraliki Toho w rozmiarze 11/0 oraz 2 w rozmiarze 15/0. W powstałą dziurkę wszyłam perełkę 3mm.

Na końcach pasków, aby ładnie je wykończyć, doszyj koraliki Gemduo. Gemduo obszyte zostały 3 sznurkami w kolorach: beżowym, niebieskim i beżowym. Każdy sznurek ma długość 6cm. Do tak wykończonych pasków należy doszyć zapięcie.
W tej bransoletce wykorzystałam karabińczyk w rozm. 11mm oraz łańcuszek przedłużkowy. Do doszycia zapięcia wykorzystaj koraliki Toho lub drut francuski, aby nitka, pracując nie przecierała się.

Bransoletka jest już prawie gotowa. Ostatnim etapem jest podklejenie spodu. Do tego wykorzystałam cienką skórkę licową. Zaklejam od spodu cały element centralny oraz miejsca przy paskach, gdzie kończy się sutasz. Mniejsze elementy wycinam „na oko”, natomiast centralny element obrysowuję na kartce, wycinam i  przymierzam do spodu, żeby sprawdzić, gdzie należy ewentualnie dociąć lub wyrównać. Jeśli szablon pasuje idealnie odrysowuję go na skórce, wycinam i przyklejam do pracy. Do podklejenia używam kleju Hasulith lub Gutermann HT2.

Gotowa bransoletka prezentuje się tak: