Jak wygląda ścieg herringbone (jodełkowy) i jak wykonać bransoletkę tym ściegiem.

Dziś u nas jeden z popularniejszych ściegów koralikowych – herringbone stititch, czyli ścieg jodełkowy. Swoją nazwę zawdzięcza jodełkowemu ułożeniu koralików w gotowej pracy. Ale to nie wszystko – trójkątne zakończenia bransoletki wykonane są ściegiem murkowym, czyli brick stitch, więc będzie okazja także poćwiczyć ten  ścieg. Zapraszamy.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do zrobienia bransoletki techniką herringbone stitch


Jak zrobić bransoletkę ściegiem herringbone?

Bransoletkę będziesz wykonywała kilkustopniowo. Najpierw powstanie element główny, następnie na obu krańcach doszyjesz do niego  trójkątne wykończenie i wreszcie zamontujesz do bransoletki zapięcie.

Podstawę bransoletki  wykonamy ściegiem  ladder stich – czyli drabinkowym.
Przygotuj ok. 150 cm nici. Nawlecz po jednym koraliku A i B. Zszyj oba koraliki przechodząc nicią ponownie przez koralik A i dalej przez B. pozostaw ok. 30cm koniec nici – będzie potrzebny do wykonania zakończenia bransoletki.
Nawlecz kolejny koralik A i doszyj go do koralika B przeprowadzając nić przez koralik B od przeciwnej strony do tej, z której wychodzi nić. Następnie przeprowadź nić przez doszyty właśnie koralik A. Pracuj w ten sposób doszywając kolejno koraliki: C, D, D, C, A, B, A.

Pierwszy rząd, który jest podstawą dalszej pracy jest gotowy. Nić na obu końcach powinna wychodzić w tym samym kierunku.

Pierwszy rząd wykonany ściegiem drabinkowym ladder stitch jest podstawa bransoletki.

Od tego momentu będziesz pracowała ściegiem herringbone. Ten ścieg polega na równoczesnym doszywaniu par koralików, które w efekcie układają się pod kątem w stosunku do siebie.

Nawlecz koraliki A i B i doszyj do koralika B z pierwszego rzędu.

Następnie przeprowadź igłę przez sąsiedni koralik A pierwszego rzędu. Nawlecz koraliki A i C i doszyj je do koralika C z pierwszego rzędu.

W ten sposób kontynuuj doszywanie koralików do końca rzędu układając je wg. schematu kolorystycznego pierwszego rzędu. Na koniec nić powinna wychodzić z pierwszego mosiężnego koralika, od którego zaczęłaś pracę :).

Przejdź igłą pod nicią pomiędzy koralikami AiB z pierwszego rzędu koralikiem i zawiąż supełek. Przejdź igłą przez koraliki A pierwszego i drugiego rzędu.

Nawlecz koraliki A i B i doszyj do najbliższego koralika B z drugiego rzędu.

Przeprowadź igłę przez następny koralik A drugiego rzędu. Nawlecz koraliki A i C i doszyj je do koralika C z drugiego rzędu.

Kontynuuj  doszywanie par koralików ten sposób do końca rzędu. Doszywane koraliki zaczną układać się lekko skośnie.

Koraliki w ściegu herringbone ukłądają się skośnie.

Zawiąż supełek przechodząc igłą pod nicią pomiędzy  koralikami A pierwszego i drugiego rzędu. Przeprowadź igłę przez koraliki A drugiego i trzeciego rzędu.

Doszyj czwarty i resztę rzędów w ten sam sposób. Zapięcie wraz z zakończeniami zajmie mniej więcej 5 cm. Pamiętaj o tym planując długość elementu głównego bransoletki.

Pozszywaj koraliki ostatniego rzędu miedzy sobą tak jak robiłaś to na początku w ściegu drabinkowym (ladder stitch). Przeprowadź igłę przez koralik B od góry, następnie przez następny koralik A od dołu i wróć do koralika B od góry, a następnie do koralika A od dołu. Czynność  powtarzaj do końca rzędu. Na koniec zawiąż supełek na nici pomiędzy ostatnim i przedostatnim rzędem i wyjdź igłą przez skrajny koralik A.

Wykończenie w trójkąt wykonaj brick stitchem, czyli ściegiem murkowym.
Nawlecz koraliki A i B, przejdź igłą pod nicią pomiędzy koralikami B i A (czyli 2 i 3 od krawędzi pracy), a następnie wyprowadź igłę przez koralik B.

Nawlecz koralik A, przejdź igłą pod nicią pomiędzy A i C, czyli 3 i 4 koralikiem, a następnie wyprowadź igłę przez koralik A. W ten sposób doszywaj kolejne koraliki: C, D, C, A, B, A – w sumie 9 koralików w rzędzie.

Nawlecz koraliki A i B, przejdź igłą pod nicią pomiędzy 2 a 3 koralikiem poprzedniego rzędu, a następnie wyprowadź igłę przez koralik B.

Nawlecz koralik A, przejdź igłą pod nicią pomiędzy 3 a 4 koralikiem ostatniego rzędu, a następnie wyprowadź igłę przez koralik A. W ten sposób doszywaj koraliki: C, C, A, B, A – czyli 8 koralików w rzędzie.

Kontynuuj szycie zmniejszając liczbę koralików o jeden (w środku rzędu) w każdym rzędzie. Na koniec zostaną do przyszycia tylko dwa ostatnie koraliki A.

Pracę kończymy doszywając dwa ostatnie koraliki do końców bransoletki herringbone.

Zapięcie będzie umocowane na pętelkach z koralików. Żeby je wykonać nawlecz 4 koraliki A i przyszyj do sąsiedniego koralika A ostatniego rzędu. Przeprowadź nić przez koralikową pętelkę jeszcze raz, dla wzmocnienia, zawiąż supełek, ukryj nić w koralikach i obetnij ją. Z drugiej strony bransoletki korzystając z pozostawionej końcówki nici wypleć trójkąt w taki sam sposób.

W powstałych pętelkach zamontuj zapięcie za pomocą szczypiec płaskich mocując z jednej strony karabińczyk na ogniwku, a z drugiej strony samo ogniwko.

Bransoletka jest gotowa. Zachęcamy do spróbowania ściegu herringbone także w pracy z innymi koralikami – Fire Polish, Bicone lub Bugle.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Olga, Royal-Stone