Jak wygląda ścieg herringbone (jodełkowy) i jak wykonać bransoletkę tym ściegiem.
Dziś u nas jeden z popularniejszych ściegów koralikowych – herringbone stititch, czyli ścieg jodełkowy. Swoją nazwę zawdzięcza jodełkowemu ułożeniu koralików w gotowej pracy. Ale to nie wszystko – trójkątne zakończenia bransoletki wykonane są ściegiem murkowym, czyli brick stitch, więc będzie okazja także poćwiczyć ten ścieg. Zapraszamy.
Materiały potrzebne do zrobienia bransoletki techniką herringbone stitch
- koraliki Toho 11/0 w czterech kolorach, u mnie mosiężny A, kremowy B, bordowy C i malinowy D
- nici do beadingu
- igły do beadingu
- ostre nożyczki
- zapięcie karabińczyk – u mnie karabińczyk ze stali 11 mm
- ogniwka montażowe – u mnie ogniwa ze stali 5 mm
- płaskie szczypce
Jak zrobić bransoletkę ściegiem herringbone?
Bransoletkę będziesz wykonywała kilkustopniowo. Najpierw powstanie element główny, następnie na obu krańcach doszyjesz do niego trójkątne wykończenie i wreszcie zamontujesz do bransoletki zapięcie.
Podstawę bransoletki wykonamy ściegiem ladder stich – czyli drabinkowym.
Przygotuj ok. 150 cm nici. Nawlecz po jednym koraliku A i B. Zszyj oba koraliki przechodząc nicią ponownie przez koralik A i dalej przez B. pozostaw ok. 30cm koniec nici – będzie potrzebny do wykonania zakończenia bransoletki.
Nawlecz kolejny koralik A i doszyj go do koralika B przeprowadzając nić przez koralik B od przeciwnej strony do tej, z której wychodzi nić. Następnie przeprowadź nić przez doszyty właśnie koralik A. Pracuj w ten sposób doszywając kolejno koraliki: C, D, D, C, A, B, A.
Pierwszy rząd, który jest podstawą dalszej pracy jest gotowy. Nić na obu końcach powinna wychodzić w tym samym kierunku.
Od tego momentu będziesz pracowała ściegiem herringbone. Ten ścieg polega na równoczesnym doszywaniu par koralików, które w efekcie układają się pod kątem w stosunku do siebie.
Nawlecz koraliki A i B i doszyj do koralika B z pierwszego rzędu.
Następnie przeprowadź igłę przez sąsiedni koralik A pierwszego rzędu. Nawlecz koraliki A i C i doszyj je do koralika C z pierwszego rzędu.
W ten sposób kontynuuj doszywanie koralików do końca rzędu układając je wg. schematu kolorystycznego pierwszego rzędu. Na koniec nić powinna wychodzić z pierwszego mosiężnego koralika, od którego zaczęłaś pracę :).
Przejdź igłą pod nicią pomiędzy koralikami AiB z pierwszego rzędu koralikiem i zawiąż supełek. Przejdź igłą przez koraliki A pierwszego i drugiego rzędu.
Nawlecz koraliki A i B i doszyj do najbliższego koralika B z drugiego rzędu.
Przeprowadź igłę przez następny koralik A drugiego rzędu. Nawlecz koraliki A i C i doszyj je do koralika C z drugiego rzędu.
Kontynuuj doszywanie par koralików ten sposób do końca rzędu. Doszywane koraliki zaczną układać się lekko skośnie.
Zawiąż supełek przechodząc igłą pod nicią pomiędzy koralikami A pierwszego i drugiego rzędu. Przeprowadź igłę przez koraliki A drugiego i trzeciego rzędu.
Doszyj czwarty i resztę rzędów w ten sam sposób. Zapięcie wraz z zakończeniami zajmie mniej więcej 5 cm. Pamiętaj o tym planując długość elementu głównego bransoletki.
Pozszywaj koraliki ostatniego rzędu miedzy sobą tak jak robiłaś to na początku w ściegu drabinkowym (ladder stitch). Przeprowadź igłę przez koralik B od góry, następnie przez następny koralik A od dołu i wróć do koralika B od góry, a następnie do koralika A od dołu. Czynność powtarzaj do końca rzędu. Na koniec zawiąż supełek na nici pomiędzy ostatnim i przedostatnim rzędem i wyjdź igłą przez skrajny koralik A.
Wykończenie w trójkąt wykonaj brick stitchem, czyli ściegiem murkowym.
Nawlecz koraliki A i B, przejdź igłą pod nicią pomiędzy koralikami B i A (czyli 2 i 3 od krawędzi pracy), a następnie wyprowadź igłę przez koralik B.
Nawlecz koralik A, przejdź igłą pod nicią pomiędzy A i C, czyli 3 i 4 koralikiem, a następnie wyprowadź igłę przez koralik A. W ten sposób doszywaj kolejne koraliki: C, D, C, A, B, A – w sumie 9 koralików w rzędzie.
Nawlecz koraliki A i B, przejdź igłą pod nicią pomiędzy 2 a 3 koralikiem poprzedniego rzędu, a następnie wyprowadź igłę przez koralik B.
Nawlecz koralik A, przejdź igłą pod nicią pomiędzy 3 a 4 koralikiem ostatniego rzędu, a następnie wyprowadź igłę przez koralik A. W ten sposób doszywaj koraliki: C, C, A, B, A – czyli 8 koralików w rzędzie.
Kontynuuj szycie zmniejszając liczbę koralików o jeden (w środku rzędu) w każdym rzędzie. Na koniec zostaną do przyszycia tylko dwa ostatnie koraliki A.
Zapięcie będzie umocowane na pętelkach z koralików. Żeby je wykonać nawlecz 4 koraliki A i przyszyj do sąsiedniego koralika A ostatniego rzędu. Przeprowadź nić przez koralikową pętelkę jeszcze raz, dla wzmocnienia, zawiąż supełek, ukryj nić w koralikach i obetnij ją. Z drugiej strony bransoletki korzystając z pozostawionej końcówki nici wypleć trójkąt w taki sam sposób.
W powstałych pętelkach zamontuj zapięcie za pomocą szczypiec płaskich mocując z jednej strony karabińczyk na ogniwku, a z drugiej strony samo ogniwko.
Bransoletka jest gotowa. Zachęcamy do spróbowania ściegu herringbone także w pracy z innymi koralikami – Fire Polish, Bicone lub Bugle.
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
Olga, Royal-Stone
Leave A Comment