Bransoletka owijana z hematytem

Jakiś czas temu obiecałam Wam tutorial na bransoletkę owijaną wokół nadgarstka, zapinaną na guzik. Z Nowym Rokiem udało mi się spełnić obietnicę wiec zapraszam do szycia 🙂 Zachęcam tez do zajrzenia TU, gdzie pokazana jest owijana bransoletka ale z taśma cyrkoniową.

Potrzebne materiały:

*bransoletka na 5 owinięć wokół nadgarstka

hematyt

– ok 2m rzemienia skórzanego  o grubości 1,5mm

guzik

– koraliki do wszycia pomiędzy rzemienie (najlepiej nie większe niż 4mm), ja wybrałam hematyty

igła do koralików i nici

Szyć będziemy podwójną nicią więc nie może być ona bardzo gruba, ponieważ musimy ją przeprowadzić przez koralik dwukrotnie. Ja użyłam nici Tytan 80, polecam też Talia 30, Poly Sheen lub inne mocne i stosunkowo cienkie (np. do jeansu lub skóry).

Do mojego projektu wykorzystałam hematyt wielkości 4mm w trzech kolorach. Łącznie wykorzystałam 193 kuleczki. Do tego typu projektów można użyć z powodzeniem koralików Toho, Miyuki, kryształków szklanych lub innych podobnych. Ważne, ze by zwrócić uwagę na wielkość otworu, tak by z łatwością dwukrotnie przejść igłą.


Rozpoczynamy od odcięcia odpowiedniej długości rzemienia. W zależności od ilości owinięć na nadgarstku odcinamy ok 1,3m (3 owinięcia) lub ok 2m (5 owinięć). Rzemień składamy na pół i zakładamy guzik. Ja wybrałam z dwiema dziurkami ale z powodzeniem można wykorzystać guzik typu grzybek.
Po założeniu guzika, tuż pod nim musisz dowiązać nitkę. Supełek dla większej pewności możesz zabezpieczyć klejem.

03-Zdjęcia oznaczone gwiazdką

Po dowiązaniu nici dobrze jest zrobić supeł na rzemieniu, żeby guzik się nie przesuwał. Wzmocni to też dodatkowo naszą nitkę w miejscu, gdzie została dowiązana.
Jeden rzemień owijamy dwukrotnie wokół drugiego i przekładamy jego koniec przez powstałą pętelkę.

1-Zdjęcia oznaczone gwiazdką1

Zanim wszyjemy pierwszy koralik, ściegiem ósemkowym mocujemy nitkę wokół rzemieni ( jak na zdjęciu poniżej).

1-Zdjęcia oznaczone gwiazdką2

Teraz możemy wszyć koraliki. Cały czas stosując ten sam ścieg dokładamy koralik pomiędzy rzemienie. Przechodzimy pod rzemieniem, nabieramy koralik i wychodzimy nad rzemieniem. Wracamy odwrotną drogą by nić zrobiła ósemkę.

1-Zdjęcia oznaczone gwiazdką31-Zdjęcia oznaczone gwiazdką4

 

W trakcie pracy nie unikniemy sytuacji z kończącą się nitką.

Zamocuj koralik, zrób supeł i przeprowadź igłę ponownie przez koralik. Owiń nić wokół rzemienia ponownie przejdź przez kamień, zrób kolejny supełek i przytnij nić. Supełek zabezpiecz klejem.

1-Zdjęcia oznaczone gwiazdką5

Nową nić dowiąż pod trzecim koralikiem od końca i przejdź tym samym ściegiem przez doszyte już wcześniej koraliki. Następnie doszywaj kolejne kamienie.

1-chan luu

Po wszyciu wszystkich kamieni wykonaj sam ścieg (tak jak na początku) – ścieg ósemkowy na samym rzemieniu.

1-Zdjęcia oznaczone gwiazdką6

Teraz pozostaje tylko zrobienie pętelki na guzik.
Owiń jeden rzemień wokół drugiego dwukrotnie i przeprowadź końcówkę przez pętelkę. Zrób kilka takich pętelek by móc regulować długość bransoletki.

1-Zdjęcia oznaczone gwiazdką7

 

Gotowe!

bransoletka z hematytem na rzemieniu bransoletka hematytem10-IMG_0100

 

1-IMG_1980

Życzę powodzenia i czekam na zdjęcia gotowych prac!
Dorota, Royal-Stone

 

Galeria Waszych Prac stonowany