Jak zrobić krawatkę do wisiorów z koralików Toho?

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Czy pamiętacie tutorial pokazujący jak opleść drewniany dysk koralikami Toho Round? Teraz przyszedł czas, aby wypleść krawatkę i ładnie wykończyć bawełniany sznurek, na którym zawiesimy mandalę.


Materiały potrzebne do zrobienia krawatki z koralików:

Koraliki Toho Round 11/0, w jakich kolorach użyliśmy do wyplatania mandali
Igły do beadingu
Nici do beadingu
Sznurek lub rzemyk do zawieszenia madali
Nożyczki

Krawatka do mandali.

Skróty użyte w opisie:

Koraliki Toho Round 11/0 oznaczono wielkimi literami, odpowiednio:

A – w kolorze złotym
B – w kolorze turkusowym
C – w kolorze fioletowym
D – w kolorze kremowym

Sposób wykonania krawatki z koralików:

Przygotuj ok. 0,5 m nici. Umocuj ją w pracy przechodząc w różnych kierunkach przez kilka sąsiadujących koralików i przeprowadź ją tak, aby wychodziła z jednego z koralików okrążenia brzegowego. U mnie jest to kremowy koralik na szczycie ramienia gwiazdki ze wzoru. Pierwszy typ krawatki wykonamy stosując ścieg herringbone.

Krawatka do mandali

Nawlecz dwa koraliki kolorze  złotym – 2A i przeprowadź nić zwrotnie raz jeszcze przez kremowy koralik.

Krawatka do mandali Krawatka do mandali

Przeprowadź igłę przez złoty koralik w kierunku od mandali na zewnątrz, nabierz dwa koraliki fioletowe 2C i przeprowadź nić przez drugi złoty koralik w kierunku do mandali.

Krawatka do mandali

Ponownie przeprowadź nić  od mandali na zewnątrz, ale tym razem przez dwa koraliki – złoty i fioletowy.

Czas na dodanie kolejnej pary koralików – tym razem nabierz dwa kremowe – 2D i doszyj je do pary koralików fioletowych (przyszytych w poprzednim kroku).

Krawatka do mandali

Postępuj tak dodając kolejne pary koralików, aż krawatka osiągnie oczekiwaną długość.

Krawatka do mandali Krawatka do mandali

Czas na zamknięcie krawatki. Zamiast nabierać kolejną parę koralików przeprowadź nić przez kremowy koralik, z którego zaczynałaś pracę i raz jeszcze przez ostatni koralik krawatki. Dla wzmocnienia mocowania jeszcze raz przeprowadź nić przez kremowy koralik, a następnie przeprowadź ją przez kilka sąsiadujących koralików w głąb pracy, zmieniając kierunek. Nadmiar nici odetnij.
Krawatka jest gotowa. Teraz możesz już zawiesić mandalę na łańcuszku, rzemyku lub ozdobnym sznureczku.

Krawatka do mandali Krawatka do mandali

17-IMG_0036 15-IMG_0024


Dla tych, którzy wolą bardziej “wymyślne” kształty przygotowałam jeszcze jedną wersję krawatki. Tę wykonamy oddzielnie i dopiero w końcowym etapie doszyjemy do mandali.

Na nić długości ok. 80cm nawlecz 4 koraliki w kolorze złotym 4A. Zostawiając ok. 15 cm wolnej nici od końca przewlecz ją raz jeszcze przez wszystkie koraliki, aby zamknąć je w kółeczko.

Mandala krawatka 2. Mandala krawatka 2

Pierwsze okrążenie zakończ przeprowadzając nić raz jeszcze przez pierwszy złoty koralik. Każde okrążenie będziemy kończyć w ten sam sposób – przeprowadzając nić ponownie przez pierwszy koralik danego okrążenia.
W drugim okrążeniu doszywaj kolejno koraliki w układzie 2C (fioletowe), 2B (turkusowe), powtórz tę sekwencję raz jeszcze. Po zakończeniu drugiego okrążenia nić powinna wychodzić z pierwszego fioletowego koralika.

Mandala krawatka 2 Mandala krawatka 2

W trzecim okrążeniu dodawaj koraliki kolejno: 2C, 1D, 2B, 1D. Powtórz sekwencję raz jeszcze.
Czwarte okrążenie to dwukrotne doszycie koralików w sekwencji: 2C, 1D, 1D, 2A, 1D, 1D.

Mandala krawatka 2 Mandala krawatka 2

Po czwartym okrążeniu krawatka jest gotowa.  Jeśli Twój projekt wymaga większej krawatki, możesz doszyć jeszcze jedno lub dwa okrążenia stosując metodę dodawania koralików parami na rogach i pojedynczo między narożnikami. Z pewnością zauważyłaś, że krawatka zagina się i układa w swój docelowy kształt. Po zakończeniu okrążenia nić , którą pracujesz powinna wychodzić z jednego z narożników krawatki (u mnie jest to pierwszy fioletowy koralik). Będzie to miejsce doszycia jej do mandali. Przeprowadź zatem nić przez koralik okrążenia zszywającego w mandali (u mnie kremowy na szczycie ramienia gwiazdy w rysunku na mandali), a następnie przez kolejny narożny koralik (fioletowy) w krawatce.

Mandala krawatka 2 Mandala krawatka 2

Kolejnym krokiem jest doszycie przeciwległego narożnika krawatki. Przeprowadź zatem nić w kierunku do mandali przez pierwszy koralik drugiego narożnika (fioletowy), następnie raz jeszcze przez koralik w mandali (kremowy) i przez kolejny narożny  (fioletowy) koralik krawatki w kierunku od mandali.

Mandala krawatka 2 Mandala krawatka 2 11-IMG_0090

Pozostaje już tylko dla pewności przeprowadzić nić tą samą drogą, schować nitki w sąsiadujących koralikach. Krawatka jest gotowa i można już zawiesić mandalę na rzemyku lub sznureczku.

Mandala krawatka 2

Rzemyk czy sznureczek, na którym zawiesisz mandalę możesz zakończyć klasycznymi tulejkami i zapięciem np. typu karabińczyk lub federing. Możesz także wykonać tzw. węzeł przesuwny, który nie tylko jest bardzo estetyczny, ale także pozwala na regulowanie długości naszyjnika w bardzo szerokim zakresie. Ja wybieram tę ostatnią opcję.

Chciałam, żeby mój sznureczek był estetycznie wykończony, postanowiłam więc “wystroić” go w beadingowe elementy – suwadło i końcówki – obydwa plecione ściegiem peyote.
Na nić długości ok. 0,5 m nabierz koraliki Toho Round w sekwencji A, B, C, D, B, A, pozostawiając kawałek wolnej nici od końca – ok. 10 cm. Koraliki te utworzą dwa pierwsze rzędy suwadła. Doszywaj koraliki – w rzędach nieparzystych – A, D, B, w parzystych – A, C, B, tak aby poszczególne kolory utworzyły wzór w cienkie paski. Pamiętaj, aby gotowe suwadło składało się z parzystej liczby rzędów i aby końcówki nici  wychodziły po przeciwnych stronach pracy. W moim przypadku suwadło ma 12 rzędów. Jeśli nie znasz jeszcze  ściegu peyote zapraszam Cię do WPISU, gdzie jest on dokładniej opisany.

Końcówki do sznurka Końcówki do sznurka Końcówki do sznurka Końcówki do sznurka 05-IMG_0165 Końcówki do sznurka

Rozmiar suwadła jest oczywiście sprawą indywidualną i zależy od wymiarów Twojej pracy i od grubości wykorzystanego sznurka czy rzemyka (mój ma ok. 1,7 mm średnicy).  Suwadło powinno łatwo, ale z pewnym oporem przesuwać się po sznurkach.
Kiedy suwadło będzie już miało odpowiednie wymiary zszyj je na sznurku łapiąc naprzemiennie koraliki z jednego i drugiego brzegu (pierwszego i ostatniego rzędu). Po zszyciu suwadła oba końce nici powinny znaleźć się obok siebie – zawiąż je na supeł, a końcówki wprowadź w sąsiadujące koraliki. Nadmiar nici obetnij.

Końcówki do sznurka Końcówki do sznurka

Po zszyciu suwadła na końcach sznurków wykonaj węzły przesuwne zderzakowe.

Końcówki do sznurka Końcówki do sznurka

Odetnij nadmiar sznurka w odległości ok. 2-3 cm od każdego z węzłów. Na końcówkach sznurka wykonaj ozdobne zakończenia – analogicznie jak suwadło. W moim przypadku na zakończenie wystarczyło 10 rzędów koralików. Zszyj końcówki umieszczając w nich końce sznurka. Nici zawiąż na supełek. Dla pewności przeszyj sznurek  kilka razy tuż nad zakończeniem. Wprowadź nić w sąsiadujące koraliki, nadmiar nici odetnij.

Końcówki do sznurka

Praca jest gotowa, miłego noszenia!
Jeśli będziesz miała jakiekolwiek pytania z chęcią na nie odpowiem.

Końcówki do sznurka

P.S.

Część pierwszą tutorialu na koralikowa mandalę znajdziesz TU (cz.1)

Schematy na oplot drewnianego dysku Ø 47mm znajdziesz TU.

Galeria Waszych Prac stonowany

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz