Jak uszyć ażurowe kolczyki z sutaszu?

Ażury w hafcie sutasz wymagają cierpliwości i staranności, ale warto poświęcić na nie troszkę więcej czasu, bo gotowe prace urzekają swoją misternością i lekkością, mimo większych rozmiarów. Tajniki ażurowego haftu sutasz zdradza dziś Ula Orlicka tworząca pod marką Sutasz Ula.


 Materiały:

Sposób wykonania ażurowych kolczyków z sutaszu:

Przygotuj koralik Dome 12mm i sznurki. Weź po ok. 12 cm sznurka z koloru: 1x ciemny zielony, 2x zielony sage, 1x jasny zielony, 1 x metaliczny i złóż jodełką w jedną stronę (>>>). Następnie gęstym ściegiem zszyj sznurki formując kształt koralika Dome. Zacznij szycie na wysokości ok. 5 cm od początku sutaszu. Co jakiś czas przymierzaj sznurki do koralika, aby zachować dobrą wielkość i kształt. Po zszyciu sznurków na długość obwodu koralika przeszyj wszystkie w jednym miejscu, aby zamknąć okrąg.

Brzegi koralika posmaruj klejem i włóż koralik w zszyte wcześniej sznurki.

Przeprowadź igłę przez dziurkę w koraliku i kilkukrotnie przeszyj.

Luźne sznurki rozdziel na pół, wywiń na zewnątrz i uformuj pętelkę. Wyprowadź nitkę tak, by wychodziła w zagięciu pętelki i doszyj koralik Fire Polish 3mm. Potem wszyj drugi koralik. Wszyj koraliki w pętelkę i zszyj sznurki wokół koralika razem. Nadmiar sznurków przytnij, a końcówkę przyklej do koralika.

To samo zrób z drugiej strony.

Weź po ok. 20 cm sznurka z koloru: 1x ciemny zielony, 2x zielony sage, 2x jasny zielony, złóż jodełką w jedną stronę (>>>) i zszyj na krótkim odcinku. Zacznij przyszywanie koralików Fire Polish 4 mm. Przejdź przez doszywane sznurki w dół (w kierunku bazy), nabierz koralik Fire Polish i wbij się w bazę tuż pod wywiniętą pętelką. Następnie od tyłu bazy wyprowadź igłę przez sznurki i przeprowadź ją ponownie przez pierwszy zielony koralik Fire Polish 4 mm i zszyte sznurki. Przeprowadź igłę z powrotem przez  sznurki, koralik i bazę. Kolejny koralik doszyj wychodząc od tyłu z bazy, następnie przez koralik i zewnętrzne sznurki. Wróć tą samą drogą.  Przyszyj w ten sposób w sumie 5 koralików Fire Polish 4 mm.

Doszyj zewnętrzne sznurki do pętelki bazy.

Uformuj pętelkę i wszyj w nią koralik Fire Polish 3 mm.

Wywiń drugą pętelkę. Zabezpiecz sznurki od tyłu przeszywając je parę razy, nadmiar sznurków obetnij, końcówkę podklej klejem.

Zacznij szycie elementu ażurowego zwracając uwagę, aby podczas wywijania i zszywania łuku, nitka nie była widoczna, a łuk ładnie uformowany. W trakcie zszywania łuku po każdym wbiciu igły wyrównuj sznurki palcami.

Na koniec przyszywamy  łuk do bazy. Doszywając łuk zwróć uwagę, aby wbijać igłę dokładnie pomiędzy zszyte sznureczki bazy, tak aby ściegi nie były widoczne.

Wywiń zszyte sznurki z tyłu pracy tak, aby powstał kolejny łuk. Zszyj sznurki zachowując kształt.

Z tyłu pracy doszyj końcówkę sznurków. Ostrożnie wbijaj igłę pomiędzy sznurki, aby szwy nie były widoczne. Nadmiar sznurków obetnij, końcówkę podklej.

Na tym etapie pracy kolczyk prezentuje się następująco.

Weź po ok. 12 cm sznurka z koloru: 1x ciemny zielony, 2x zielony sage, 1x jasny zielony i złóż jodełką w jedną stronę (>>>). Zacznij szycie kolejnego ażurowego łuku.

Przyłóż uformowany łuk w odpowiednim miejscu kolczyka i przyszyj go do bazy.

Wykręć i zszyj pętelkę (bez koralika).


Przeprowadź igłę na wierzchołek wykręconej pętelki, nawlecz: 1x Toho, 1x grot, 1xToho i przyszyj je do pętelki.

Nadmiar sznurka utnij i podklej z tyłu pracy. Przyszyj drugi koniec łuku do bazy. Pilnuj, aby łuk nie stracił kształtu, podczas przyszywania.

Metalową przekładkę – kółko zębate- wszyj w środku kolczyka zasłaniając nią otwór przy koraliku Dome.

Wyprowadź igłę  tuż obok doszytych wcześniej koralików Fire Polish 4mm.  Nabierz koralik Fire Polish zielony 4 mm i Toho 15/0.  Wróć w stronę pracy przez koralik Fire Polish, pomijając koralik Toho. Doszywaj w ten sposób koraliki Fire Polish i Toho, aż do drugiej pętelki.

Zacznij szycie drugiego elementu kolczyka.
Weź po ok. 12 cm sznurka z koloru: 1x ciemny zielony, 2x zielony sage, 1x jasny zielony, złóż jodełką w jedną stronę (>>>). Następnie gęstym ściegiem zszyj sznurki formując kształt koralika Dome 10mm. Zacznij szycie na wysokości ok. 5 cm od początku sutaszu. Co jakiś czas przymierzaj sznurki do koralika, aby zachować dobrą wielkość i kształt. Po zszyciu sznurków na długość obwodu koralika przeszyj wszystkie w jednym miejscu, aby zamknąć okrąg. Brzegi koralika posmaruj klejem. Przeprowadź igłę przez dziurkę w koraliku.

Luźne sznurki rozdziel asymetrycznie 3 na jedną stronę i 5 sznurków na drugą stronę. Po stronie 3 sznurków uformuj pętelkę i wszyj w nią Fire Polish 4mm. Podszyj końce sznurków, nadmiar odetnij i podklej klejem.

Z drugiej strony uformuj patelkę z 5 sznurków i wszyj w nią Fire Polish 3mm. Zakończ sznurki tak jak poprzednio. Zasłoń otwór nad koralikiem Dome doszywając Fire Polish 3mm.

Zacznij przyszywanie koralików Fire Polish 4 mm po łuku większej pętelki. Nawlekaj na igłę po jednym koraliku Fire Polish i Toho, wracaj przez koralik Fire Polish z pominięciem Toho. Wyprowadź igłę obok i do końca powtarzaj ten schemat. Przyszyj w sumie 8 koralików po łuku większej pętelki.

Obie części kolczyka prezentują się tak.

Połącz obie części kolczyka przyszywając jedną do drugiej za pomocą koralików Fire Polish 3mm. Przeprowadź igłę kilka razy, aby części były mocno połączone.

 

Na koniec  podklej pracę zamszem, welurem lub skórką. W pracach z ażurami preferuję cienkie, miękkie i delikatne tkaniny takie jak zamsz lub welur.
Przyłóż pracę na welur i obrysuj kształt długopisem, kształt nie musi być dokładny, ażury są dość trudne to obrysowania. Ja zawsze zostawiam nadmiar, potem przymierzam, sprawdzam czy jakieś elementy odstają i docinam dokładny kształt.

Przyklej duży element. Przez mały element przebij sztyft do naklejania, przyklej sztyft z welurem do pracy. Pierwszy kolczyk jest już gotowy. Drugi wykonaj symetrycznie.

Moje rady:

Do szycia prac z ażurami polecam sutasz Italy Acetate i sutasz Pega acetat – są trochę twardsze i sztywniejsze, co ułatwia formowanie ażurów. Odradzam stosownie sznurków Pega wiskoza – są zbyt wiotkie i nie trzymają kształtu!

Ula Orlicka

http://sutaszula.blogspot.com/

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone