Jak zrobić szeroką bransoletkę z koralików w różnych kształtach?

Jesień w pełni, choć lato było tak niedawno…. Dzisiejszy tutorial wprowadza nas w świat koralików w różnych kształtach – Ginko – w kształcie listków miłorzębu, Iris Duo – w kształcie wrzeciona i Gem Duo w kształcie rombów. Natalia Zaborowska / Koralikowa Mania – autorka tutorialu zadbała także o piękne jesienne kolory. Zrób z nami Autumn Forest – szeroką bransoletkę w ciepłych kolorach.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do zrobienia plecionej z koralików Ginko bransoletki.

Podane ilości koralików wystarczą na bransoletkę o długości 17 cm mierzonej bez zapięcia.

materiały potrzebne do zrobienia bransoletki koralikowej

Ułożenie koralików w tutorialu:
Ginko – góra to szersza część koralika, dół to węższa część koralika, otwory odpowiednio prawy i lewy;
IrisDuo – otwory prawy i lewy odpowiednio, przy koraliku położonym w poziomie wypukłą częścią ku górze;
GemDuo – otwory górny i dolny odpowiednio, przy koraliku położonym w pionie wypukłą częścią ku górze.


Sposób wykonania bransoletki krok po kroku

Na pierwszą część wyplatania bransoletki potrzebujemy ok. 3 m nici, podstawa składa się w większości z dużych koralików, w których łatwo schować supełki, można więc, w miarę potrzeby, pracować na krótszych niciach i dowiązywać kolejne, w szczególności, kiedy na podstawę naszywać będziemy drobne koraliki.

1. Nawlekamy nić, pozostawiamy niewielki odcinek niezabezpieczonej na razie nici, (dla ułatwienia można założyć „stoper” w postaci przewleczonego kilkakrotnie koralika Toho).
Rozpoczynamy od nawleczenia sekwencji koralików: 1xID przez prawy otwór (przy nawlekaniu powinien ułożyć się płaską stroną do góry), 1xT15, 1xG przez lewy otwór od dołu, 1xT15, 1xGD przez górny otwór, 1xT15, 1xG przez prawy otwór od góry, 1xT15 (patrz zdjęcie ). Następnie przechodzimy przez drugi, lewy otwór koralika ID, koraliki Ginko powinny ułożyć się po bokach IrisDuo, a nieprzewleczony otwór koralika GemDuo powinien wystawać ponad plecionkę.

2. Nawlekamy sekwencję: 1xT15, 1xG przez lewy otwór od dołu, 1xT15, 1x GD przez górny otwór, 1xT15, 1xG przez prawy otwór od góry, 1xT15 i przechodzimy nicią przez ten sam otwór koralika IrisDuo, z którego wychodzi nasza nić. W tej chwili nić, na której pracujemy powinna wychodzić z prawego otworu koralika ID skierowana ku górze (nić pozostawiona na początku powinna wychodzić z tego samego otworu, ale skierowana w przeciwną stronę).

3. Aby zamknąć pierwszy element bazy bransoletki musimy zatoczyć pętelkę. W tym celu przechodzimy przez koraliki: T15, G, T15 kierując się ku górze, następnie przez GD, T15, G, T15, ID, T15, G kierując się w dół, następnie T15, GD, T15 i ponownie ku górze przez koraliki G, T15. W tym miejscu nić, na której pracujemy i ta pozostawiona na początku powinny się spotkać.

Zawiązujemy supełek i chowamy go w koraliku IrisDuo kierując się ku górze. Przechodzimy przez koraliki T15 i G przez lewy otwór. Nadmiar pozostawionej na początku nici odcinamy.

4. Zanim dodamy kolejne koraliki, przechodzimy nicią przez sąsiedni otwór koralika Ginko. Nawlekamy sekwencję: 1xT15, 1xID przez lewy otwór, 1xT15 i przechodzimy przez przeciwległy koralik G. Nawleczona sekwencja wpasuje się w przestrzeń między koralikami Ginko.

5. Nawlekamy: 1xT15, 1xGD przez górny otwór, 1xT15, 1xG przez prawy otwór od góry, T15 następnie przechodzimy przez wolny otwór koralika ID. Nawlekamy: 1xT15, 1xG przez lewy otwór od dołu, 1xT15, 1xGD przez górny otwór, 1xT15 i przechodzimy nicią przez koraliki: G, T15, ID, T15, następnie G, T15, GD, T15, po czym kierując się ku górze przez koraliki: G, T15, ID, T15, G. Żeby wypleść kolejny moduł bazy ponownie przechodzimy przez prawy otwór koralika Ginko od góry, kierując się do środka plecionki.
Kontynuujemy wyplatanie do uzyskania odpowiedniej długości bazy.

6. Na końcu bransoletki robimy miejsce na zaczepienie zapięcia: nawlekamy koraliki w sekwencji: 1xT11a, 2xT11b, 1xT11a i przechodzimy nicią przez  przeciwległy koralik Ginko.

7. Nawlekamy: 1xT11a, 1xFP4, 1xT11a, przechodzimy nicią przez górną dziurkę koralika GD, ponownie nawlekamy powyższą sekwencję i przechodzimy przez kolejny koralik GD. Powtarzamy czynność, wypełniając przerwy po jednej stronie bransoletki. Ostatnią sekwencję doszywamy do  koralika Ginko.

8. Dodajemy miejsce na montaż zapięcia: nawlekamy sekwencję: 1xT11a, 2xT11b, 1xT11a i doszywamy ją do przeciwległego koralika Ginko. Następnie ponownie dodajemy sekwencję: 1xT11a, 1xFP4, 1xT11a pomiędzy koralikami GD, aż do pełnego okrążenia podstawy naszej bransoletki. Na koniec tego etapu nić powinna wychodzić z prawej dziurki koralika Ginko od środka bransoletki.

9. Zanim rozpoczniemy kolejny etap, przechodzimy nicią przez: 4xT11 i koralik Ginko, następnie przez drugi otwór tego samego koralika Ginko kierując się do środka bransoletki. Dalej przeprowadzamy nić przez T15 i  prawy otwór koralika ID, po czym nawlekamy sekwencję 1xT11b, 1xT11a, 1xT11b i przechodzimy przez sąsiedni, lewy otwór koralika, tworząc pikotkę ponad ID.

10. Przechodzimy przez koraliki T15 i G, ponownie nawlekamy sekwencję: 1xT11b, 1xT11a, 1xT11b i przechodzimy przez drugi otwór koralika G, T15 i ID, kierując się do środka bransoletki.
Powtarzamy te kroki dodając po trzy koraliki naprzemiennie ponad koralikiem IrisDuo i Ginko, aż do drugiego końca bransoletki. Po tym etapie nić powinna wychodzić z lewego otworu koralika ID.

11. Dodajemy teraz symetryczne trójki koralików po drugiej stronie: nawlekamy sekwencję: 1xT11b, 1xT11a, 1xT11b i przechodzimy przez prawy otwór koralika ID i dalej postępujemy jak w poprzednim kroku, dodając naprzemiennie po 3 koraliki Toho ponad IrisDuo i Ginko. Na koniec przeprowadzamy nić przez prawy otworu koralika IrisDuo, a następnie przez koraliki T15 i G.

12. Przechodzimy przez T15 i GD przez dolny otwór, kierując się w lewo. Następnie nawlekamy 1xT11b i przechodzimy przez T11a – środkowy koralik pikotki, ponownie nawlekamy 1xT11b i przechodzimy ponownie przez pierwszy koralik GD.

Następnie nawlekamy 1xT15 i przechodzimy przez koraliki T11b i T11a, nawlekamy 2xT11b i przechodzimy,  przez koralik FP4 – od lewej do prawej, następnie ponownie nawlekamy 2xT11b i przechodzimy przez koraliki T11a i T11b. Ponownie nawlekamy 1xT15 i przechodzimy przez najbliższy koralik GD. Powtarzamy te czynności aż do drugiego końca bransoletki.

13. Po wypełnieniu koralikami Toho jednej połowy bransoletki przechodzimy do jej drugiej strony. W tej chwili nić powinna wychodzić z dolnego otworu koralika GD i żeby dokończyć wypełnianie drugiej strony bransoletki koralikami Toho musimy przejść nicią kolejno przez koraliki: T15, G, T15, ID T15, G, T15, GD, po czym nawlekamy 1xT11b i przechodzimy igłą przez środkowy koralik pikotki (T11a). Ponownie nawlekamy 1xT11b i ponownie przechodzimy przez GD. Dalej pracujemy analogicznie do tego jak robiliśmy to po drugiej stronie bransoletki. Na końcu oplatania zawiązujemy supełek na nici poprzecznej, chowamy go w koralik, wplatamy nieco nici w bransoletkę  i odcinamy jej nadmiar.

Pozostaje już tylko montaż zapięcia i bransoletka jest gotowa!

Elegancka bransoleta wypleciona z koralików czeskich w różnych kształtach - tutorial krok po kroku na bransoletkę koralikową.

Zachęcam do eksperymentów kolorystycznych, wielość koralików użytych w tym projekcie pozwala na stworzenie niemal nieskończonej liczby wersji kolorystycznych!

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Pozdrawiam serdecznie

Natalia Zaborowska, Koralikowa Mania