Dzisiaj publikujemy kolejny tutorial przygotowany przez znaną Mistrzynię techniki wire-wrapping – Nataliję Antunović-Djapo. Tym razem jest to popularna forma aniołka, który może stać się zarówno ozdobą świąteczną, jak również gustownym wisiorem.

Życzymy Wam zdrowych, wesołych Świąt!

Piękne prace Autorki możecie znaleźć i podziwiać w Pracowni Miedzianej Magii oraz na fanpage Thanit Tahua. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia!


Długie zimowe wieczory zachęcają do tworzenia, a więc w ten przedświąteczny czas chciałabym umilić Wam twórcze chwile świątecznym akcentem z miedzianych drucików. Pokażę Wam jak wykonać zawieszkę aniołka z drutu miedzianego. Idealnie podkreśli świąteczny nastrój w Waszym oknie lub jako ozdoba na choince. Dla lubiących Anioły może stać się biżuteryjną zawieszką.

Rozpoczniemy od kształtowania wzoru aniołka według szkicu który dla Was przygotowałam aby ułatwić Wam pracę.

Bazę naszej zawieszki będziemy kształtować z drutu miedzianego o grubości 1,8 mm. Będzie się ona składała z dwóch fragmentów, które w trakcie pracy ze sobą powiążemy drutami. Następnie wykonamy odcinek około 30 cm splotu sznurkowego z drutu miedzianego o grubości 0,6 mm który dowiążemy po zewnętrznej stronie bazy zawieszki. Następnie wykonamy motywy ozdobne na skrzydłach z drutu miedzianego o grubości 0,6 mm. W ostatnim etapie naszej pracy dowiążemy koraliki.
Gotowa praca będzie oksydowana, a następnie wypolerowana płynem do czyszczenia metali kolorowych Cuprum.
Zaczynamy!!!

Potrzebne narzędzia jubilerskie do wykonania aniołka wire wrapping:

Potrzebne materiały do wykonania aniołka wire wrapping:

Etap I – Kształtowanie bazy Aniołka w technice wire wrapping.

Z odcinka drutu miedzianego o grubości 1,8mm i długości 25cm kształtujemy ręcznie, bądź za pomocą szczypiec płaskich kształt anioła według wydrukowanego szkicu (plik w formacie pdf do pobrania znajdziesz na początku tutorialu). Ten etap ilustrują fot. 1 oraz fot. 2.

Końcówki drutów piłujemy pilnikiem jubilerskim do uzyskania szpiczastych końcówek. Pierwsza część bazy jest gotowa.

fot.1

fot.2

Etap II  – Wykonanie drugiej części bazy.

Z odcinka drutu miedzianego o grubości 1,8mm i długości 15 cm wykonujemy drugą część bazy aniołka. W pierwszej kolejności zaginamy drut w połowie szczypcami płaskimi a następnie tworzymy “oczko”, w które będziemy mogli wpasować koralik. Wyginamy i kształtujemy tak, jak prezentują to fot. 3 oraz fot. 4.

fot.3

fot.4

Etap III  – Wykonanie splotu sznurkowego.

Czas na wykonanie elementu ozdobnego splotem sznurkowym. Wykorzystamy do tego drut o średnicy 0,6mm i długości 30cm. Zginamy drut na pół tworząc po jednej stronie pętelkę o długości około 4 cm (fot. 5a). Dociskamy płaskimi szczypcami miejsce skrzyżowania drutów ustawiając końcówki względem siebie pod kątem około 45 stopni. Teraz trzymając jedną ręką szczypce, drugą skręcamy druty w punkcie ich skrzyżowania. Stopniowo wykonujemy kolejne skręty drutu i przesuwamy co chwilę szczypce płaskie tak, aby znajdowały się jak najbliżej punktu zaplatania drutów. Dzięki temu uzyskamy równy, ścisły splot na całej długości zaplatania. Powtarzamy tę czynność tworząc wzór przypominający sznurek (fot. 5b).

fot.5

Etap IV  – Doplatanie drutu splotu sznurkowego do bazy aniołka.

Druty będziemy doplatać do siebie za pomocą drutu miedzianego o średnicy 0,4 mm i długości 40 cm.

fot.6

Zaczynamy od wykonania trzech ciasnych oplotów wokół bazy aniołka na skrzydle w miejscu, które wskazuje fot. 6b. Następnie dokładamy uprzednio wykonany drut w splocie sznurkowym i dowiązujemy „od dołu” za pomocą trzech ciasnych oplotów wykonanych drutem o średnicy 0,4 mm (fot. 6c). Powtarzamy sekwencję “3 oploty na bazie – 3 na splecionym drucie” do czasu dotarcia do takiego samego punktu na drugim skrzydle aniołka po przeciwnej stronie naszej bazy (fot. 7a-c). Nadmiar drutu 0,4mm, którym wykonywaliśmy oplot odcinamy i końcówki dociskamy szczypcami płaskimi do bazy tak, aby nie odstawały nam żadne ostre, haczące końcówki.

fot.7

Teraz oba końce drutu w splocie sznurkowym kształtujemy w formy półokręgów na każdym ze skrzydeł (fot. 8a) i dowiązujemy do bazy dwoma ciasnymi oplotami za pomocą końcówek nie splecionego do końca drutu (fot. 8b). Na tym etapie powinniśmy uzyskać efekt zaprezentowany na fot. 8c.

fot.8

ETAP V – Wykonanie elementu ozdobnego na skrzydłach anioła.

Do górnej części skrzydła dowiązujemy podwójnie odcinek drutu miedzianego o grubości 0,6 mm i tworzymy „oczko” i następnie dowiązujemy go do przeciwnego boku dwoma ciasnymi oplotami (fot. 9a,b,c). Ten sam proces powtarzamy na drugim skrzydle.

fot.9

ETAP VI – Łączenie elementów bazy aniołka i doczepianie koralików.

Do bazy aniołka na miejscu górnego końca skrzydła po lewej stronie dowiązujemy trzykrotnie odcinek drutu o grubości 0,6mm i długości 15cm (fot10a). Następnie ten sam drut oplatamy trzykrotnie na sąsiadującym drucie, który stanowi “ramę” głowy aniołka i w tym momencie na nasz drut 0,6mm nawlekamy koralik stanowiący główkę naszego aniołka (fot. 10b). Po nawleczeniu koralika powtarzamy 3-krotne oplatanie drutu po przeciwległej stronie naszej bazy – najpierw na drucie stanowiącego “ramę” główki aniołka po prawej stronie , a następnie w miejscu górnego końca prawego skrzydła. W ten sposób koralik zostanie trwale unieruchomiony i połączony z bazą. Powinniśmy uzyskać efekt widoczny na fot. 10c.

fot.10

Pozostało nam jeszcze połączenie dolnych części baz aniołka. Robimy to podobnie jak w przypadku części górnych – trzykrotnie obwiązujemy element stanowiący bazę środkową, a następnie element stanowiący bazę zewnętrzną wykorzystując drut o grubości 0,6mm i długości 15 cm. Oplot-połączenie wykonujemy po obu stronach (fot.a,b,c,d).

fot.11

ETAP VII – Przygotowanie szklanego koralika do zawieszenia. Dopinanie łańcuszka.

Przy pomocy szczypiec płaskich tworzymy na drucie miedzianym o grubości 1,2mm pętelkę, która zablokuje nam koralik (fot.12a). Następnie nawlekamy koralik i po przeciwnej stronie odginamy nieco drut w bok. Teraz szczypcami okrągłymi typu „bocian” wyginamy „oczko” (fot.12b). Nadmiar drutu ucinamy i piłujemy pilniczkiem jubilerskim końcówkę „oczka” tak, aby nie było żadnych “haczących” ostrości. Tak wykonany element zawieszamy w środkowej części bazy aniołka (fot.13a).

fot.12

Ogniwko miedziane o średnicy ok. 8mm przewlekamy przez otwór nad koralikiem (fot. 13b) i za jego pomocą (zamykając ogniwko) spinamy ze sobą  dwa końce łańcuszka. Nasz aniołek jest gotowy do patynowania.

fot.13

ETAP VIII – Patynowanie i polerowanie.

Przed procesem patynowania pracę dokładnie myjemy w ciepłej wodzie z mydłem.  W ten sposób usuwamy wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni. Dzięki temu patynowanie będzie równomierne i uzyskamy ten sam odcień na całości pracy (fot.14a). Do patynowania używamy oksydy na zimno. Pracę zanurzamy w preparacie do czasu, aż nie zostanie poczerniona w całości. Ekonomiczniejszym sposobem jest nanoszenie oksydy na zimno za pomocą pędzelka. W ten sposób ilość zużytej oksydy będzie znacznie mniejsza (trzeba pamiętać, że raz wykorzystana oksyda przy stosowaniu kąpieli zanurzeniowej nie może być zlana na powrót do pojemniczka i dalej wykorzystywana). Następnie myjemy ponownie aniołka w wodzie z mydłem i osuszamy. Końcowe polerowanie przeprowadzimy z pomocą preparatu Cuprum. Niewielką ilość nanosimy na bawełnianą szmatkę (lub szczoteczkę) i polerujemy pracę do czasu wydobycia pięknego koloru miedzi i uzyskania błysku metalu. Na zakończenie zawieszkę dokładnie myjemy aby usunąć resztki preparatu, osuszamy i może mysię cieszyć uroczą, świąteczną ozdobą, lub po zawieszeniu na dłuższym łańcuszku gustownym wisiorem. 

fot.14

Zawieszka aniołek po polerowaniu!

Życzę Wam radosnego tworzenia i Zdrowych, Wesołych Świąt! 

Natalija Antunović-Djapo