Przyszła pora na ostatni z tutoriali przygotowanych przez uczestniczki zabawy Polecam RoyaLOVE. W dzisiejszym Ola Góra – Lunamis pokazuje jak wykonać efektowną bransoletkę w hafcie koralikowym. Wystarczy kawałek filcu, trochę drobnych koralików i cienka igła. Zapraszamy.


Tutorial pokazuje krok po kroku jak samodzielnie wykonać prostą, ale efektowną bransoletkę, pasującą  do romantycznych, nie tylko letnich stylizacji.

Materiały:

– podkład, np. Beadsmith lub średnio sztywny filc (ja użyłam filcu na kołnierzyki)
– 5 koralików Dome Bead
– koraliki Toho Round w rozmiarze 8/o i 11/o w różnych kolorach
– nici do skór Ariadna Tytan lub inne, przeznaczone do koralików i dobrane pod kolor podkładu
klej szewski oraz klej cyjanoakrylowy do wklejenia końcówek
– materiał wykończeniowy – u mnie skóra naturalna, może być także welur
końcówki do wklejenia i zaciskania
zapięcie typu karabińczyk lub toggle
ogniwka do montażu karabińczyka

Narzędzia:

mata do pracy z koralikami
nożyczki
– igły John James nr 10, idealne do ściegu murkiem
– igły John James nr 10-13 idealne do haftu
– ekierka i ołówek

Sposób wykonania:

Przygotowujemy sobie z podkładu filcowego prostokąt o wielkości mniej więcej 20 na 10 cm i zaokrąglamy rogi, aby nie przeszkadzały nam w hafcie. Przy pomocy ekierki rysujemy na nim linie przecinające się prostopadle na środku. Posłużą nam one do rozplanowania, obliczenia i wyrysowania właściwego rozmiaru oraz wzoru naszej bransoletki.  Na poziomej linii, zaczynając od środkowego punktu, zaznaczamy miejsca, w których przyszyte zostaną koraliki Dome Bead oraz określamy długość bransoletki. W moim przypadku punkty rozrysowałam jak na poniższej grafice, a całkowita długość bransoletki bez zapięcia wyniosła  15 cm. Wymiar ten zależy oczywiście od osobistych potrzeb i upodobań.

01-tutorial

Rozpoczynamy przyszywanie koralików Dome Bead w zaznaczonych punktach, przyjmując punkt jako  linię brzegową koralika.  Przechodzimy nicią kilka razy by dobrze trzymały się podkładu.

02-tutorial1

Gdy mamy już przyszyte wszystkie koraliki  Dome Bead, zaczynamy obszywanie ich  wkoło koralikami Toho, stosując tak zwany ścieg wsteczny. W tym projekcie, pierwszy rząd wykonujemy koralikami w rozmiarze 8/0.  Ja użyłam Toho zbliżonych w barwie do koralików Dome Bead, ale dobór kolorów zależy tylko od Was. 🙂 Wkłuwamy się w podkład od spodu i przyszywamy pierwsze dwa koraliki. Przebijamy się następnie od spodu igłą na początek ściegu i przeprowadzamy ponownie nić przez obydwa przyszyte już koraliki. Nabieramy kolejne dwa koraliki i przyszywamy do podkładu,  wychodząc igłą tak, aby móc ją ponownie przeprowadzić tym razem przez trzy ostatnie już przyszyte koraliki. Nabieramy kolejne dwa i powtarzamy tę czynność z przyszywaniem dwóch koralików oraz cofaniem się i przechodzeniem przez trzy ostatnio przyszyte koraliki. Po ukończeniu danej ścieżki haftu polecam kilkakrotnie przeprowadzić nić przez wszystkie przyszyte koraliki. To pozwoli koralikom wyrównać się względem siebie.

03-tutorial2

Po obszyciu wszystkich koralików Dome Bead praca prezentuje się tak:

8

Teraz przystępujemy do wykonania rzędu wyższego mającego za zadanie utrzymanie naszych Dome Bead tak, aby trzymały się filcu i nie wyskakiwały nam podczas noszenia z dolnego rzędu koralików. Wkłuwamy się igłą dokładnie w linii pomiędzy koralikiem Dome Bead, a otaczającym go obszyciem. Stosując ścieg wsteczny i używając tym razem  koralików Toho w rozmiarze 11/0 budujemy kolejny rząd nad istniejącym już obszyciem.

04-tutorial3 05-tutorial4

Mamy już gotowe i obszyte drugim rzędem wszystkie nasze punkty centralne bransoletki, więc teraz czas na kolejne rzędy dookoła, oczywiście używając koralików Toho 11/0 w dowolnych kolorach i ściegu wstecznego. Wkłuwamy się igłą około dwa milimetry od istniejącego już rzędu  koralików i obszywamy każdy koralik Dome Bead dodatkowymi dwoma rzędami, jeden przy drugim.

06-tutorial5 07-tutorial6

Przykładamy ekierkę równolegle do brzegu naszych obszyć i z obu stron w odległości około 3 mm rysujemy sobie linię pomocniczą.

08-tutorial7

Wkłuwając igłę dokładnie na linii pomocniczej wykonujemy równiutko z obu stron bransoletki jeden rząd koralikami Toho 8/0.

09-tutorial8

20

Teraz na zewnątrz od rzędu Toho 8/0 wykonujemy po jednym rzędzie koralikami w rozmiarze 11/0.

10-tutorial9

Mamy już obszyte punkty centralne, mamy również wyszyte linie brzegowe, nadszedł czas na wypełnienie koralikami pozostałej, wolnej przestrzeni . Już w trakcie haftu tak mi współgrały kolory użytych koralików z podkładem, że postanowiłam wypełnić bransoletkę koralikami w kolorze zbliżonym właśnie do podkładu. Jednak jak już wcześniej wspominałam, kolory zależą przede wszystkim od Waszych preferencji. Po całkowitym wypełnieniu koralikami bransoletkę należy dokładnie wyciąć zostawiając około 1 – 1.5 mm podkładu na brzegach jednocześnie uważając, aby nie przeciąć nici  – jest to miejsce na późniejsze obszycie pracy koralikowym murkiem.

11-tutorial10

Zbliżamy się pomału do końca. Gotową i wyciętą bransoletę musimy przykleić do skóry. Przygotowujemy sobie zatem skrawek naturalnej skóry, dobrze żeby był większy od naszej pracy o około 2 – 3 cm. Smarujemy go klejem szewskim i po odczekaniu dwóch minut przyklejamy naszą pracę, po czym pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia.  Tu zdradzę Wam mój sekret, jak sprawić by bransoletka ładnie trzymała formę. Na czas schnięcia naciągam skórę z naklejoną bransoletką na okrągły przedmiot. Ja wykorzystuję bazę metalową, bo wtedy łatwo mi przytrzymać końce pracy zwykłymi klamerkami do prania. Myślę jednak, że równie dobrze mogłaby to być np. szklanka, a do przytrzymania na niej pracy użyć gumek.

12-tutorial11

Gdy klej już wysechł i związał nam pracę ze skórą, należy obciąć nadmiar skóry dookoła naszej bransoletki na równo z brzegiem podkładu.

27

Przedostatnią czynnością jaką musimy wykonać to obszycie naszej pracy dookoła ściegiem zwanym murkiem. W tym celu zalecam użyć twardej krótszej igły, ponieważ podczas przebijania skóry długie igły łatwo się łamią.  Murek rozpoczynamy nabierając jeden koralik i wkłuwając się w pracę od strony skóry, po czym od strony pracy przeprowadzamy igłą nić przez ten sam koralik przechodząc przez niego od dołu i wychodząc nicią w górę. Nabieramy kolejny koralik, wkłuwamy się od strony skóry dwa milimetry na lewo obok poprzedniego wkłucia i analogicznie powtarzamy czynność przejścia igłą w górę przez koralik od strony pracy. Murek kończymy w momencie dojścia do pierwszego naszego koralika, wkłuwając się w niego od góry. Przeplatamy jeszcze kilka razy nić pomiędzy koralikami po czym chowamy wprowadzając ją pomiędzy podkład a skórę i obcinamy. Nawlekamy na igłę nić, która nam pozostała przy wkłuwaniu pierwszego koralika i podobnie przeplatamy pomiędzy koralikami, chowamy ją pomiędzy skórą a podkładem i obcinamy.

13-tutorial12

Końce gotowej bransolety wklejamy w metalowe zakończenia przy użyciu szybkoschnącego i trwałego kleju cyjanoakrylowego, po czym montujemy dowolne zapięcie typu karabińczyk lub toggle.

14-tutorial13

To koniec. Możemy z dumą założyć  bransoletę na rękę i iść błyszczeć nią ludziom po oczach 😀

Aleksandra Góra
Lunamis

Galeria Waszych Prac stonowany

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz