Jak zrobić bransoletkę ze sznurków z zapięciem magnetycznym?

Czy słyszycie już szum fal? Bo my, patrząc na tę bransoletkę, tak!
Prezentujemy prosty tutorial na bransoletkę ze skręcanego sznurka z magnetycznym zapięciem oraz opaską wyszywaną z koralików TOHO. 
To propozycja dla wszystkich, którzy chcą się nauczyć ściegu parzystego peyote (lub też go sobie przypomnieć) oraz dla wielbicieli marynistycznych motywów. 

Materiały potrzebne do zrobienia bransoletki ze sznurka z koralikową opaską

Do wykonania bransoletki potrzebne będą:

  • sznurek skręcany 2,5-3 mm (użyłam sznurka o grubości 2,5 mm w kolorze granatowym): ok. 2 m,
  • koraliki TOHO (użyłam koralików w rozmiarze 15/0 w kolorach: Opaque-Pastel-Frosted Plumeria (różowy), Transparent-Frosted Cobalt (granatowy), Opaque Cherry (czerwony);
  • zapięcie magnetyczne do bransolet  z otworem do wklejania o średnicy 8 mm (wybrałam zapięcie ze stali magnetycznej z oliwką).

Oprócz tego potrzebne będą:

Przydadzą się również:

Jak zrobić sznurkową bransoletkę z opaską wyplataną ściegiem peyote

KROK I: Baza bransoletki

Rozpoczynamy od przygotowania sznurków: jeśli, tak jak ja, wybraliście sznurek o grubości 2,5 mm, przygotujcie 10 jego odcinków, każdy o długości ok. 18-20 cm (należy dopasować ich długość do obwodu naszego nadgarstka oraz zostawić zapas na zabezpieczenie i związanie sznurka z każdej strony).

Oczywiście można użyć cieńszych lub grubszych sznurków oraz zmodyfikować ich ilość – pamiętajmy, by dopasować zapięcie o średnicy odpowiedniej do grubości zebranych razem sznureczków.

Sznurki skręcane po przecięciu łatwo się rozkręcają. Aby temu zapobiec, warto ich końcówki zabezpieczyć taśmą klejącą.

Końcówki sznurków zbieramy razem i związujemy, oplatając je ciasno kilkukrotnie nicią. Możemy wykorzystać do tego nić do beadingu (tę samą, której użyjemy potem do wykonania koralikowej opaski) lub dowolną inną nić.

Po dokładnym opleceniu i związaniu końcówki sznurków wraz z taśmą odcinamy nożyczkami – dość blisko nitki, ponieważ cała część opleciona nicią powinna się ukryć w otworze zapięcia.

Dzięki obwiązaniu sznurków nicią są one zabezpieczone przed rozkręceniem się, a dodatkowo otrzymujemy zwartą końcówkę, gotową do łatwego wklejenia w zapięcie.

Gdy mamy już przygotowaną końcówkę, warto upewnić się, że zakończenie mieści się w otworze zapięcia (powinno wchodzić swobodnie, jednocześnie dosyć ściśle przylegając do wnętrza). Jeśli jest za luźno/za ciasno, możemy dodać lub odjąć odcinki sznurka.

Przed związaniem sznurków z drugiej strony dobrze jest przyłożyć je do nadgarstka i w ten sposób ustalić rozmiar bransoletki. Zaznaczmy sobie miejsce, w którym ma znaleźć się wiązanie. Pamiętajmy też, by – zanim zwiążemy sznurki – najpierw je odpowiednio ułożyć: po okręgu, a więc tak, by uzyskać zaokrągloną formę bransoletki. Po jej wyprofilowaniu wiążemy sznurki razem, owijając je kilkukrotnie nicią i robiąc supeł. Tak jak po przednio, odcinamy pozostały sznurek tuż za nitką.

KROK II: Montaż zapięcia

Do otworu w zapięciu wpuszczamy odrobinę kleju (nie za dużo, ponieważ zbyt duża ilość po umieszczeniu końcówki w zapięciu mogłaby wypłynąć).
Związaną końcówkę umieszczamy w środku – powinna się w niej schować cała część obwiązana nitką. Warto delikatnie pokręcić zapięciem, żeby klej w środku dobrze się rozprowadził. Tak samo postępujemy z przeciwną końcówką – wklejamy ją w drugą część zapięcia. Całość pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

KROK III: opaska z koralików TOHO – ścieg peyote parzysty

Do wykonania opaski z koralików ściegiem peyote parzystym potrzebujemy cienkiej igły oraz nici do beadingu. Przygotujmy sobie ok. 1,5 m nici.
Ja wybrałam koraliki TOHO w rozmiarze 15/0, ale opaskę można równie dobrze stworzyć (modyfikując wzór i liczbę koralików w rzędzie), wykorzystując TOHO w rozmiarze 11/0 lub 8/0
Moja opaska jest szeroka na 18 koralików TOHO (ma szerokość 2 cm). Użyłam koralików w kolorze bladoróżowym, czerwonym i granatowym, tworząc wzór według poniższego schematu:

Zaczynamy od nawleczenia na nić koralika, który będzie pełnił funkcję stopera. Przesuwamy go na koniec nici, ale nie całkowicie – powinien się znaleźć ok. 15 cm od jej końca. Przechodzimy igłą ponownie przez koralik  – w ten sposób powstanie pętelka, która utrzyma koralik nieruchomo. Ściągamy nić, żeby zacisnęła się na koraliku.

Nawlekamy na nić wszystkie koraliki pierwszego rzędu, dosuwając je do koralika-stopera. Następnie nabieramy na igłę kolejny koralik – będzie to pierwszy koralik drugiego rzędu. Zawracamy: wchodzimy igłą w przedostatni koralik pierwszego rzędu. Pierwszy koralik drugiego rzędu powinien ułożyć się obok ostatniego koralika pierwszego rzędu. Nabieramy koraliki na igłę, przechodząc nią następnie przez co drugi koralik pierwszego rzędu – aż do jego początku. Po ukończeniu drugiego rzędu koraliki układają się już na kształt cegieł w murze: co drugi koralik pierwszego rzędu jest teraz przesunięty o pół rzędu. Zawracamy i kolejne rzędy tworzymy w ten sam sposób – dokładając “cegiełki” do “muru”. 

Ważne jest, by podczas wszywania koralików mocno naciągać nić. Dzięki temu unikniemy luzów, a praca będzie odpowiednio zwarta.

Opaska ma wystarczającą długość, jeśli możemy objąć nią naszą bransoletkę ze sznurków (najlepiej, by przylegała do nich dość ciasno – nie będzie się wtedy przesuwać). Nić po wszyciu ostatniego rzędu koralików powinna wychodzić z naszej pracy po przeciwnej stronie niż druga końcówka nici. To ważne – tylko przy takim układzie koralików będzie można zszyć opaskę. 

Możemy już zdjąć koralik-stoper, delikatnie luzując nić i zsuwając go z niej.

Koralikową opaską obejmujemy sznurki i rozpoczynamy zszywanie jej końców razem. Przechodzimy igłą przez koraliki raz jednego, raz drugiego końca opaski, w ten sposób łącząc obie strony ze sobą. Pamiętajmy, żeby mocno naciągać nić.

Gdy zszyjemy ze sobą wszystkie koraliki, opaska jest gotowa. Wystarczy związać ze sobą końcówki nici – znajdują się teraz tuż koło siebie (wychodzą z sąsiadujących ze sobą koralików). Robimy supełek, a następnie wchodzimy igłą w najbliższy koralik i wciągamy najpierw jedną, a następnie drugą nić w jego środek. Supełek ukryje się dzięki temu wewnątrz i nie będzie go widać. Wkłuwamy się igłą w jeszcze kilka koralików, przeciągając przez nie nici, po czym ucinamy końcówki nitek. Gotowe! 

A może Twoja bransoletka prezentuje się nieco inaczej? Ścieg peyote pozostawia duże pole do popisu, jeśli chodzi o tworzenie geometrycznych wzorów, a opaskę można wykonać również, stosując ścieg peyote nieparzysty. Jak to zrobić, podpowiada tutorial: Koralikowa obrączka – peyote nieparzysty.
Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o ściegach peyote (peyote stitches), zapraszamy do przeczytania wpisu: Ściegi beadingowe – peyote stitch – najpopularniejszy ze ściegów.

W sznurkowych projektach, takich jak ta bransoletka, z powodzeniem można wykorzystać najróżniejsze rodzaje sznurków i rzemieni, zarówno cieńszych, jak i grubszych, w dowolnej ilości. Sznurki świetnie wyglądają również zaplecione w warkocz! Jeśli lubicie takie plecione bransoletki, to propozycja dla Was: Warkoczowa bransoletka z koralików – tutorial na kolorową, zaplataną bransoletkę w bardzo wakacyjnym stylu.

Mamy nadzieję, że złapaliście wiatr w żagle. Podzielcie się efektami!