AGATY – Kamienie na TOPIE w modzie 2017
Hit wiosny i lata 2017 to biżuteria zrobiona ze wszelkiego rodzaju nieoszlifowanych i częściowo oszlifowanych kamieni półszlachetnych! Wyjątkowe propozycje na ten rok pojawiły się na wybiegach Givenchy, Christophera Kane’a, Marni i Stelli McCartney.
Na prezentowanych w niniejszym wpisie zdjęciach przedstawiających kolekcję Givenchy pojawiły się agatowe wzory na sukienkach i duże agatowe plastry na szyi. A więc wiosna i lato 2017 należy do agatów!
Agaty – kamienie znane są od bardzo dawna
Agaty są odmianą chalcedonu charakteryzującą się budową wstęgową lub koncentryczną. Ich nazwa pochodzi z gr. agathos, co znaczy tyle co „dobry”. Etymologicznie nazwa tego minerału jest również wywodzona od nazwy strumienia Achates na Sycylii. Rzymianin Pliniusz Starszy uważał (mylnie), że właśnie tam po raz pierwszy znaleziono ten kamień. W Historii Naturalis opisał on 9 rodzajów agatów i zrelacjonował wierzenia, zgodnie z którymi służyły jako amulety i środki medyczne przeciwko ukąszeniom. Agaty znane są od czasów bardzo dawnych. Najstarsze znalezione obrobione ozdoby agatowe pochodzą z kurhanów na Uralu, a w 3500 p.n.e. w Egipcie wykonywano z nich pieczęcie. Wzmianka o tym minerale pojawia się w datowanej na XII w. p.n.e Księdze Wyjścia Starego Testamentu.
Minerał ten był ceniony i często wiązano z nim szczególne właściwości. Jednym z wielu dzieł traktujących o tych sprawach było dzieło z IV w. n.e. autorstwa Epifaniusza z Salaminy zatytułowane “O dwunastu drogocennych kamieniach szaty Aarona”, w którym znaleźć można wykład o zastosowaniach m.in. agatów w medycynie.
W I połowie XVI w odkryto złoża agatów w okolicach Idar-Oberstein w Nadrenii-Palatynacie w Niemczech i rozwinął się w tym regionie jeden z najbardziej znaczących ośrodków szlifierskich agatów. Kamienie wydobywane w Niemczech miały zróżnicowany stopnień nasycenia barw – od delikatnego zabarwienia, aż do intensywnego (najczęściej w kolorach różowym, czerwonym, brązowym i niebieskim). W XIX wieku emigranci wędrujący pod Ameryce Południowej przypadkiem odkryli wielkie złoża agatów w Brazylii i rozpoczęto ich eksport do Idar-Oberstein gdzie w tym czasie istniało już ponad 150 szlifierni. Do dzisiaj w okręgu tym znajdują się szlifiernie zajmujące się obróbką agatów najwyższej jakości.
Ciekawostka: Na wystawie w Dusseldorfie w 1902 r. prezentowana była brazylijska agatowa geoda z ametystowymi szczotkami o wadze 35 ton (niektóre ze źródeł podają wagę 67 ton).
Piękne kolory agatów – barwienie.
Aktualnie najważniejsze złoża agatów znajdują się w Ameryce Południowej – Brazylii i Urugwaju. Cechą wydobywanych tam minerałów jest to, że w stanie bez dalszej obróbki mają barwy szarawe, a tak charakterystyczna dla agatów dekoracyjna strefowość jest nierozpoznawalna.
Piękne kolory kamieni dostępnych współcześnie w sprzedaży osiąga się poprzez ich barwienie. Gołym okiem nie da się odróżnić agatów barwionych od niebarwionych. Z uwagi na to, że wydobywany dzisiaj surowiec ma w zdecydowanej większości odcienie szarawe nie jest to uznawane za wadę. Mamy do wyboru – możemy wybrać agat szary bez widocznych dekoracyjnych wzorów, lub też barwny po uprzedniej obróbce. Dekoracyjne wzory na powierzchni agatów powstają w trakcie barwienia dlatego, że różne warstwy kamienia w różnym stopniu są podatne na działanie czynników stosowanych w tym procesie. Warto wspomnieć, że zmiana barw agatów metodą podgrzewania znana i stosowana była już w 1300 roku p.n.e. Tak zmodyfikowane kamienie zostały znalezione w grobowcu Tutenchamona.
Wyroby z agatu.
Agat powszechnie wykorzystywany jest jako minerał ozdobny przy tworzeniu biżuterii, ale także wielu innych przedmiotów dekoracyjnych oraz przedmiotów codziennego użytku.
W naszej historii już w X w. możemy znaleźć agatowy kielich Św. Wojciecha będący jednym z najwspanialszych przedmiotów sztuki zdobniczej w Polsce. Czasza kielicha została wykonana z jednego kawałka agatu brunatno-czerwonego wpadającego miejscami w odcień ciemnobursztynowy. Poszczególne części kielicha powstały w różnym czasie. Wykonana z agatu czasza pochodzi z Bizancjum z X wieku, zaś stopa i nodus z około 1180 roku. Według zapisków z XVII w. kielich ten został przekazany opactwu w Trzemesznie przez Bolesława Chrobrego w 1008 r. i był używany przez Świętego Wojciecha. Według jednej z hipotez został on uprzednio ofiarowany księciu polskiemu przez Ottona III w Gnieźnie w 1000 roku. Uważa się również, że mógł trafić do Polski po roku 1025, jako dar królowej Rychezy. W trakcie okupacji kielich został wywieziony do Niemiec i odzyskano go w 1946 .W roku 1958 r. zwrócono Kościołowi i aktualnie znajduje się on w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie.
Właściwości agatów
Jak wszystkie minerały, tak i agaty mają swoją historię i różne związane z nimi wierzenia.
- W starożytnym Rzymie noszono pierścienie i bransolety na lewej ręce wierząc, że zapewnia to przychylność bóstw wegetatywnych i zapewnia lepsze plony. Do dzisiaj wierzy się, że posiadanie agatu przy sobie w trakcie wykonywania prac ogrodniczych wpływa korzystnie na urodzajność roślin i zapewnia obfite zbiory i piękne kwiaty.
- Agaty miały chronić przed ukąszeniami węży, skorpionów i insektów.
- Agaty były używane w Azji do przepowiadania przyszłości podobnie jak później znane nam kryształowe kule.
- W Syrii agatom nadawano kształty trójkątne i miały one zapobiegać chorobom jelit.
- Na Bliskim Wschodzie używane były w roli talizmanów ochronnych.
4 łatwe pomysły dla Ciebie na naszyjnik z agatów
Na naszym blogu przygotowaliśmy wpis, dzięki któremu nawet jeśli dotychczas nie tworzyłaś biżuterii w łatwy sposób będziesz mogła cieszyć się własnym agatem na szyi! Zajrzyj TUTAJ
Agaty dostępne w sklepie Royal-Stone
W naszym sklepie zawsze znajdziesz i wybierzesz wiele różnych agatów w przystępnych cenach i stworzysz z nich piękną i niepowtarzalną biżuterię. Agaty znajdziesz TUTAJ
Propozycje od Givenchy na rok 2017
Na giełdzie minerałów są takie olbrzymie kamienie, ale jakie jest moje zdziwienie, że ktoś to nosi….na szyi…? To chyba w ramach fittnesu 🙂 Ja myślalam, ze one tylko dla ozdoby, do postawienia.
Bardzo dobry artykuł 🙂 uwielbiam kamienie a zwłaszcza Agaty 🙂