Beadingowe przekładki – oponki są doskonałym uzupełnieniem wielu biżuteryjnych projektów. W zależności od doboru koloru użytych koralików efekt za każdym razem jest inny. Takie oponki można traktować nie tylko jako przekładki , ale także jako samodzielne korale, które nawleczone na sznurki, rzemyki lub sznury szydełkowo-koralikowe stworzą piękne, oryginalne naszyjniki. Dzisiejszy tutorial na takie zawieszki – oponki przygotowała dla Was KasiaOK.
Materiały potrzebne do wykonania małej zawieszki-oponki:
Koraliki TOHO 11/0
Koraliki TOHO 8/0 -12 sztuk
Koraliki Fire Polish 6 mm – FP6 -6 sztuk (lub inne koraliki tej średnicy)
Koraliki Fire Polish 4 mm – FP4 -12 sztuk ( lub inne koraliki tej średnicy)
Igła do nawlekania koralików
Nić monofilowa do nawlekania koralików
Nożyczki lub przecinak
Krok 1:
Zaczynamy od zrobienia podstawy zawieszki-oponki. Potrzebujemy około 1 m nici monofilowej. Ja wiem, że większość z Was nie lubi pracy z nicią monofilową, ale uwierzcie mi, na zwykłych niciach zawieszki są miękkie i tracą swój kształt (tutek tworzyłam używając nitki, żebyście widzieli jak przebiega nić ).
Nawlekamy FP6, FP4, FP6, FP4 i zamykamy je w koło przechodząc igłą ponownie przez pierwszy koralik FP6, pozostawiamy końcówkę ok. 10cm. Można zawiązać oba końce nici jeszcze przed ostatecznym przeprowadzeniem jej przez FP6. Nić z koralikami ułoży się jak na schemacie.
Krok 2:
Pierwszy koralik FP6 z następnego segmentu już mamy, dodajemy więc FP4, FP6, FP4 i przechodzimy przez pierwszy koralik FP6. Następnie przewlekamy nić przez kolejne koraliki (FP4 i FP6) by nić znalazła się na górze wychodząc z FP6 (jak –pokazano na obrazkach).
Krok 3:
Kontynuujemy dodawanie sekwencji opisanej w kroku 2 tak długo, aż uzyskamy pożądany obwód zawieszki-oponki. W przypadku małej – jest to 6 koralików FP6.
Krok 4:
Teraz nastąpi najtrudniejszy element całej pracy. Należy połączyć rząd koralików w oponkę. Nić powinna być przełożona przez górny koralik FP6. Nawlekamy na nią FP4 i przechodzimy przez dolny koralik FP6. Następnie dodajemy koralik FP4 i przechodzimy przez górny koralik FP6. Nić mocno zaciągamy – by powstała oponka. Na tym kończyny wykonywanie podstawy zawieszki-oponki.
Krok 5:
Teraz pozostaje zrobienie koronki usztywniającej powstałą podstawę. Zaczynamy od przewleczenia nici przez najbliższy FP4 – by przejść do pracy na górze oponki. Na górze pracy mamy 6 koralików FP4. W puste miejsca miedzy koralikami FP4 należy dodać koraliki Toho 8/0. Nawlekamy koralik Toho 8/0 przechodzimy przez FP4 i tak do końca razy 6. Następnie należy przewlec nić jeszcze raz dokoła przez Toho 8/0 i FP4 by wzmocnić brzeg – nić powinna być mocno zaciągnięta. Całość pracy kończymy przewlekając nić przez koralik FP4.
Następnie przewlekamy nić przez FP6 na bocznej ścianie oponki i FP4 po drugiej stronie pracy. Teraz należy dodać kolejne koraliki Toho 8/0 po drugiej stronie (na zdjęciu wskazane strzałkami). Nawlekamy koralik Toho 8/0 przechodzimy przez FP4 i tak do końca razy 6 – tak jak robiłyśmy to wcześniej. Następnie należy przewlec nić jeszcze raz dokoła by wzmocnić brzeg – nić powinna być mocno zaciągnięta. Całość pracy kończyny przewlekając nić przez koralik Toho 8/0. Górną i dolną część koronki mamy skończoną.
Krok 6:
Teraz jeszcze musimy ozdobić i wzmocnić boki. Kiedy ukończymy ten etap oponka będzie już sztywna i będzie trzymała kształt. Nić wychodzi z Toho 8/0. Nawlekamy 6 koralików Toho 11/0 i przewlekamy nić przez Toho 8/0 po drugiej stronie pracy. Raz jeszcze nawlekamy 6 koralików Toho 11/0 i przewlekamy nić przez Toho 8/0 po drugiej stronie pracy . Następnie przewlekamy nić przez sąsiedni FP4 i kolejny Toho 8/0. Tworzy się jakby pętelka z koralików oplatająca boczny koralik FP6 .
Krok 7:
Nić wychodzi z Toho 8/0. Nawlekamy 6 koralików Toho 11/0 i przewlekamy nić przez Toho 8/0 po drugiej stronie. Teraz kolejną pętelkę trzeba połączyć z już istniejącą. Nawlekamy 2 koraliki Toho 11/0 prowadzimy igłę przez 2 środkowe koraliki poprzedniego łuku, dodajemy kolejne 2 koraliki Toho 11/0 i przechodzimy przez Toho 8/0, następnie przez FP4 i Toho 8/0.
Krok 8:
Powtarzamy czynności z kroku 7 jeszcze 3 razy.
Krok 9:
Po dwóch stronach kolejnego FP6 mamy już 2 łuki – petelki z koralików Toho 11/0. Nić wychodzi z Toho 8/0. Nawlekamy 2 koraliki Toho 11/0 i przewlekamy nić przez 2 koraliki Toho 11/0 pierwszego łuku. Następnie dodajemy 2 koraliki Toho 11/0 i przechodzimy przez Toho 8/0. Nawlekamy 2 koraliki Toho 11/0 prowadzimy igłę przez 2 środkowe koraliki drugiego łuku. Dodajemy kolejne 2 koraliki Tocho 11/0 i przechodzimy przez Toho 8/0, następnie przez FP4 i Toho 8/0.
Krok 10:
Teraz pozostaje tylko wykończyć pracę. Przechodzimy nicią do miejsca z którego wychodzi drugi koniec nici i zawiązujemy je razem na supełek. Następnie nawlekamy na igłę oba końce nici i przewlekamy je przez kilka koralików (6-8), następnie mocno ciągnąc, przycinamy końce tuż za koralikiem. Dzięki temu nić nieco się cofnie i ładnie schowa wewnątrz koralika.
Inne zawieszki-oponki
Możliwa jest modyfikacja tego wzoru poprzez dodawanie kolejnych koralików FP na obwodzie, spowoduje to zmianę rozmiaru oponki. W ten sposób możemy uzyskać zawieszki rożnych rozmiarów, takich jak na tytułowym zdjęciu.
Można również użyć koralików FP4 i FP3, oraz odpowiednio przeliczyć koraliki Toho 11/0 (lub użyć Toho 15/0). Wówczas zawieszki – oponki będą delikatniejsze i cieńsze.
Z tego wzoru możliwe jest również wykonanie większych prac. Poprzez dodanie kolejnych FP6 można zrobić bransoletkę. A jeszcze bardziej wydłużając pracę i łącząc pasy poprzez wspólne FP4 i Toho 8/0 można zrobić taki naszyjnik.
Naszyjnik ze zdjęcia brał udział w konkursie Kalendarz Royal-Stone 2017 w temacie Romantyzm i romantyczność.
KasiaOK
kasiaok.blogspot.com
Zachwycające są te biżuterie wykonane z maleńkich koralików. Dla mnie ta technika jest zupełnie nowa i wygląda dość skomplikowanie. Czy na warsztatach organizowanych przez sklep przy Puławskiej też są takie naszyjniki?
Beading, jak większość technik wymaga cierpliwości i precyzji. Na zdjęciach wygląda to bardziej skomplikowanie niż jest w rzeczywistości;) Na warsztatach uczymy trochę innych rzeczy, m.in. sznurów szydełkowo-koralikowych i prostego ściegu peyote.
Super, że ten tutek jest już na blogu Royal Stone, szkoda tylko że nie ma w ofercie FP 6mm.
Bardzo fajny artykuł i naprawdę przydatny poradnik. Z chęcią wrócę tutaj jeszcze poczytać innych ciekawostki 🙂
Super, z pewnoscia ten tutek mi sie przyda 🙂