Biżuteria sutasz wymaga trochę wprawy i cierpliwości, ale z naszą lekcją wykonanie wisiora hand made sutasz jest naprawdę łatwe.
Jeszcze nie znasz sutaszu greckiego 3 mm? Nadarza się okazja by sięgnąć po niego.
Sutasz grecki występuje w dwóch szerokościach – 4mm i 3mm. Jest sznurkiem dość sztywnym, sprawdzającym się w większych pracach, ładnie trzyma kształt i łatwo go formować. Dobrze się z niego szyje nawet osobom początkującym. Z myślą o wszystkich, którzy jeszcze nie próbowali swoich sił z sutaszem greckim 3 mm Magdalena Bielska – MAB przygotowała dzisiejszy tutorial.
Materiały potrzebne do wykonania wisiora z sutaszu greckiego:
- Sznurek sutasz grecki 3mm: pszeniczny – 140 cm, turkusowy – 30 cm, living coral – 40 cm, błękit królewski – 40 cm
- Jadeit łezka fasetowana: różowa 18x13mm 1szt., miętowa 16x12mm 2 szt., różowa 16x12mm 1 szt.
- Swarovski Rivoli 14mm Royal Blue 1 szt.
- Swarovski Pear Fancy Stone 14x10mm Laguna DeLite 2 szt.
- Agat brazylijski oliwka fasetowana amarantowa 6,5×4,5mm 4 szt.
- Agat brazylijski kula fasetowana: granatowa 4mm – 6 szt., niebieska 4mm – 1 szt., niebieska 6mm 2 szt. (możesz użyć także koralików Fire Polish w odpowiednim rozmiarze)
- koraliki TohoRound 8/0 Opaque Turquoise
- koraliki TohoRound 11/0 Opaque Turquoise
- SuperDuo 2.5x5mm Opaque Turquoise
- Krawatka z oczkiem
- Filc, nici w kolorze sutaszu i bezbarwna nić monofilowa do podszycia pracy, welur lub skórka do wykończenia, klej (Hasulith, Bostik)
Sposób wykonania wisiora z sutaszu greckiego i jadeitów
Pracę zaczęłam od przygotowania kryształów Swarovski (rivoli i dwie łezki) – podkleiłam ich tylne strony filcem za pomocą kleju Hasulith.
Przygotowałam sznurki długości 10 cm w kolejności: 2 pszeniczne i 1 living coral, ich końcówki zabezpieczyłam przed rozkręcaniem klejem Bostik. Sznurki złożyłam prawą (gładką) stroną (układ jodełki<<<), ułożyłam wokół rivoli, następnie przeszyłam tak, aby pętla pasowała do kształtu kryształu.
Zamknęłam pętlę, umieściłam kryształ w odpowiednim miejscu i podkleiłam go kawałkiem filcu za pomocą kleju Bostik (klej Bostik po wyschnięciu pozostaje elastyczny, co pozwala na przeszywanie sklejonych warstw).
Przygotowałam sznurki długości 20 cm w kolejności: 2 pszeniczne i 1 turkusowy, złożyłam na pół, i ułożyłam wokół różowej jadeitowej łezki 16mm. Obszyłam jej kształt, zamknęłam pętlę, wszyłam łezkę i podkleiłam ją od spodu filcem.
Końcówki sznurków wywinęłam i wszyłam po dwie granatowe kulki agatu 4mm, z każdej strony.
Pod jadeitową łezką umieściłam poprzedni element z rivoli, unieruchomiłam klejem Bostik i przyszyłam. Zszywając elementy należy wbijać się dokładnie między sznurki, aby nie zaciągnąć delikatnych nici oplotu.
Pozostałe końce sznurków podwinęłam i uszyłam ślimaki z kulką niebieskiego agatu 6mm w środku. Szycie ślimaków kontynuowałam po tylnej stronie, aby nie deformować sznurków. Ślimaki powinny zejść się z elementem z rivoli – doszyłam je do sznurków pętli. Końce sznurków ślimaków podszyłam od tylnej strony elementu.
Pętlę wokół rivoli obszyłam murkiem (brick stitch) koralikami Toho Round 8/0 (Opaque Tuquoise). Wbiłam igłę od spodu pracy tuż przy pętli, nabrałam dwa koraliki i wkłułam się ok. 2mm obok – tak by oba koraliki się zmieściły. Wróciłam od spodu przez ostatni koralik, nabrałam kolejny i wbiłam się obok. W dalszych krokach doszywałam już po jednym koraliku. Do tak uszytego rządka koralików doszyłam sznurki : 1 living coral, 2 pszeniczne i 1 błękit królewski (kawałki ok. 9 cm).
Pustą przestrzeń w łączeniu elementów powyżej rivoli zakryłam kulką niebieskiego agatu 4mm.
Przygotowałam ok. 10 cm sznurków w kolejności: 2 pszeniczne i 1 turkusowy, uformowałam na różowej łezce jadeitu 18mm, uszyłam pętlę. Do sznurków pętli doszyłam łezkę, a następnie zszyłam sznurki.
Analogicznie uszyłam dwie pętle wokół miętowych jadeitowych łezek 16mm ze sznurków w kolejności: 2 pszeniczne i 1 błękit królewski. Następnie dwie pętle wokół kryształków Swarovski Laguna DeLite 14mm, ze sznurków: 2 pszeniczne i 1 living coral. Mam pięć „listków”, które muszą pasować do elementu wokół rivoli.
Listki ułożone wokół elementu nie mieszczą się w przestrzeni między ślimakami, doszywam więc kolejny sznurek sutaszu 1 błękit królewski, aby powiększyć obwód elementu.
Listki doszywam pod elementem, zaczynając od środkowego – z różową łezką jadeitu, żeby dokładnie umieścić go w osi symetrii. Następnie doszywam kolejne, łącząc je jednocześnie ze sobą poprzez zszycie bocznych sznurków.
Pomiędzy listki wszywam oliwki amarantowego agatu 6,5 mm – poza funkcją ozdobną, będą też stabilizowały listki.
W elemencie górnym pozostają wolne przestrzenie nad wszytymi kulkami agatów. Wypełniłam je wszywając po trzy koraliki Super Duo Opaque Turquoise, podczas przeszywania górnych dziurek uzupełniłam przestrzenie koralikami Toho Round 11/0 Opaque Turquoise. Koraliki przeszyłam kilkukrotnie dla usztywnienia łuków.
Pomiędzy zewnętrznymi “listkami”, a ślimakami wszyłam granatowe kulki agatu 4mm. Łączenie sznurków pod różową górną łezką jadeitu zasłoniłam koralikiem Toho 8/0.
Do górnego elementu doszyłam od spodu metalową krawatkę.
Wisior wykończyłam od spodu welurową dzianiną. Przycięłam ją do kształtu wisiora, tak, aby można było wszyć tkaninę pod brzegowy sznurek. Tkaninę doszyłam transparentną nicią Gutermann.
Wisior gotowy. Mam nadzieję, że tutorial będzie pomocny i zainspiruje do poszukiwań różnych zestawień kolorystycznych.
Publikując pracę powstałą na podstawie tutorialu pamiętaj o podaniu jego źródła i tytułu „Heladia – wisior z greckiego sutaszu” oraz oznaczeniu pracy #tutorialroyalstone.
Przepiękne, kolorystyka również. Podziwiam fantazję/ pomysłowość osób tworzących soutage.
Zastanawiam się czy ten projekt sprawdziłby się również jako kolczyki, czy raczej będzie za ciężki?
Jako kolczyki będzie zdecydowanie za ciężki, chyba, ze użyje Pani zamiast kryształków i kamieni kaboszonów z plastiku lub żywicy.
Piękny może nie zrobię takiego samego ale wykorzystam jego fragment no i kolorystka będzie inna 😊
Czekamy zatem na zdjęcie do galerii waszych prac 🙂