Na temat damskiej torebki krążą setki anegdot i żartów, ale… torebce też się przecież coś od życia należy. Torebka lubi wypady na miasto, spacery w parku, ploteczki w kawiarenkach. Lubi być podziwiana, doceniana i tak jak każda kobieta – uwielbia biżuterię! Naszą propozycją na zaspokojenie tej torebkowej potrzeby są wieszaczki do torebek (aby torebka już nie musiała – o zgrozo! – stać na podłodze, lub dyndać na oparciu krzesła). Dzisiejszy tutorial na ozdobny wieszak do torebki przygotowała dla Was Ewa Gostkowska tworząca pod marką Nitecznik. Ewa jest uznaną twórczynią w świecie handmade’u – może się poszczycić znakiem Polish Handmade, co gwarantuje wysoką jakość jej projektów. Zapraszamy!
W moim tutorialu użyłam kolorów w tonacji wyrazistych zielonych, turkusu oraz perłowej bieli z akcentem metalicznym, korespondującym z kolorem bazy. Zachęcam do próbowania swoich własnych zestawów kolorystycznych a bardziej zaawansowanym rękodzielniczkom tworzenie własnych wzorów.
Potrzebne materiały:
- baza składanego wieszaka na torebkę
- kaboszon średnica 22 mm
- podkład do naklejenia kaboszonu (w moim przypadku to supersuede, może być inna wypróbowana ulubiona materia np. sztywny filc)
- igła i nitka (nić w kolorze kaboszonu)
- koraliki Miyuki Delica 11/0 w 5 kolorach: kolor A (najciemniejszy zielony), kolor B (nieco jaśniejszy zielony), kolor C (turkusowy) rozmiar 12/o oraz 15/o, kolor D (perłowy biały), kolor E (srebrne).
- koraliki 15/0 w dwóch kolorach: D i E
- nożyczki
- klej do wklejenia gotowej ozdoby
Sposób wykonania
1. Naklejamy kaboszon na bazę i obszywamy go 48 koralikami rozmiar 12/o, w kolorze A oraz D (najciemniejszy zielony i perłowy biały), każdy kolor po 3 koraliki, co daje nam jeden moduł na 6 koralików, w sumie 8 takich modułów, w sumie 48 koralików na obwodzie. Obszywamy go ściegiem haftu koralikowego czyli nawlekamy na nitkę pierwsze dwa koraliki (pamiętając o sekwencji kolorystycznej) wkłuwamy się w podkład, wracamy igłą do pierwszego koralika, przewlekamy igłę przez naszyte dwa koraliki, po czym nawlekamy kolejne dwa koraliki, znów wkłuwamy się w podkład i wychodzimy igłą w koraliku drugim z poprzedniego naszycia, przewlekamy igłę przez 3 naszyte ostatnie koraliki itd. Taki sposób szycia zapewnia większą stabilność i estetykę pracy, doszywanie po 2 koraliki zapewnia parzystą liczbę przyszytych koralików, co jest niezbędne w dalszej części pracy i w ściegu peyote w ogóle.
2 . Drugi rząd zaczynamy szyć ściegiem peyote, wychodząc nitką z drugiego białego koralika, nawlekamy 1 w kolorze A (12/o), dalej 1 koralik w kolorze B (12/o), później 1 w kolorze A i tę sekwencję powtarzamy jeszcze 7 razy do końca okrążenia.3. Kolejny rząd zaczynamy od 1 koralika w kolorze B (12/o), znów 1 kolor B (12/o), później 1 w kolorze D (12/o) i znów powtarzamy do końca okręgu.
4. Następny rząd to 1 koralik kolor C (15/o), potem dwa razy 1 w kolorze B (12/o) i powtarzamy do końca okręgu. 5. Następny rząd to 1 koralik kolor C (12/o), 1 w kolorze D (12/o), 1 koralik kolor C (12/o), powtarzamy do końca. 6. W tym rzędzie używamy samych koralików kolor C (15/o), doszywamy 1 koralik kolor C (15/o), wkłuwamy się biały poprzedniego rzędu, znów nawlekamy kolor C (15/o) i przekłuwamy igłę przez dwa koraliki kolor C rozmiar 12/o z poprzedniego rzędu, pamiętamy o ściąganiu nitki, tak aby nasze koraliki w kolorze C z poprzedniego rzędu (12/o) stykały się krawędziami. Powtarzamy do końca okręgu. W tym kroku redukujemy liczbę koralików w okrążeniu. 7. To okrążenie zaczynamy od koralika kolor D (12/o), później nawlekamy 2 koraliki kolor E (15/o) i powtarzamy do końca. 2 koraliki koloru E (15/o) są traktowane jako jeden koralik. 8. Ten rząd to kolor C (15/o) na całym okręgu. (Nasz kolor E (15/o) w poprzednim rzędzie traktujemy jak jeden koralik). 9. Kolejny rzad to 1 koralik kolor E (15/o) na zmianę z kolor 1 koralikiem D (12/o) powtarzamy do końca. 10. Znów tylko kolor C (15/o) do końca okręgu. 11. Nawlekamy 1 koralik kolor D (12/o) i wkłuwamy się w oba koraliki kolor C z poprzedniego rzędu, mocno ściągamy nitkę, powtarzamy do końca. W tym etapie znowu redukujemy liczbę koralików w okrążeniu. 12. Całe kolejne okrążenie to kolor C (12/o) do końca okręgu. 13. Nawlekamy 1 koralik kolor D (12/o) i wkłuwamy się w dwa koloru C z poprzedniego rzędu, jak zawsze starannie ściągamy nitkę, tak do końca rzędu. W tym okrążeniu znowu redukujemy liczbę koralików. 14. Kolejne okrążenie to kolor E (12/o) do końca rzędu. 15. Nawlekamy 1 koralik kolor E (12/o) i wkłuwamy się w koralik naprzeciwko, następnie wkłuwamy się ponownie w koralik nawleczony w tym kroku i wracamy z drugiej strony koralika z którego wychodziła nitka na początku tego kroku. Na końcu oczywiście chowamy nitkę w poprzednich rzędach, aby praca nam się nie spruła.16. Ostatni krok to obcięcie nadmiaru naszej bazy, obcinamy dokładnie, ale uważając na nasze ściegi, wklejamy całość na bazę.
Wieszak jest gotowy. Miłego noszenia!
Ewa Gostkowska
Nitecznik
Podoba mi się pomysł i chyba nie jest to aż takie trudne, opis jest szczegółowy.
Pomysłowe i użyteczne, nie w każdym publicznym miejscu jest miejsce na torebkę, a stawianie na podlodze lub ziemi przynosi pecha.
Świetny tutek! Piekny wzorek i kolorystyka i co najwazniejsze swietne zdjecia na ktorych widac kazdy detal i bardzo dokladnie rozpisane dzialania krok po kroku….zrobie swoją wersje na 100% 🙂