Jak wypleść makramową bransoletkę ściegiem zygzakowym?

Kolorowe bransoletki z makramy mają wielu zwolenników. W ofercie sklepu royal-stone.pl znalazły się właśnie multikolorowe sznurki o średnicy 0,8 mm – idealne na takie właśnie makramowe ozdoby. Sznurki te, wykonane z nylonu doskonale się wiążą, dają ładne węzły i co najważniejsze dobrze się topią, pozwalając na efektowne i szybkie zakończenie pracy.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Do wykonania makramowej bransoletki potrzebujesz:

Materiały potrzebne do zrobienia bransoletki z makramy z przesuwanym zapięciem ze sznurka

Sposób wykonania zygzakowej bransoletki makramowej:

Przygotuj cztery kawałki sznurka: 3x40cm, 1x180cm.  Na dwóch kawałkach 40cm zawiąż supeł w odległości 10cm od końca. Przypnij sznurki do maty – te sznurki nazwane “kierunkowe” będą rdzeniem bransoletki.

Kawałek długości 180cm złóż na pół i skrzyżowany wsuń pod dłuższe odcinki sznurków kierunkowych tak jak pokazano na zdjęciu – od lewej do prawej strony. Ten sznurek nazwiemy “roboczy”. Spodni koniec sznurka roboczego przełóż nad sznurkami kierunkowymi i wsuń w pętelkę po prawej stronie robótki. Zaciśnij sznurki.

Sznurek, którym pracuję  jest  wielokolorowy dlatego jego końcówki są w różnych kolorach – u mnie żółtym i białym. Jeśli twój sznurek jest jednokolorowy proponuję zaznaczyć jeden z końców markerem – ułatwi to wykonanie zygzakowej plecionki.
Zacznij wyplatanie bransoletki – oznacz prawy koniec sznurka roboczego (u mnie biały) i przełóż go pod prawym sznurkiem kierunkowym, a następnie nad lewym sznurkiem kierunkowym i dalej wsuń go pod drugi – lewy koniec sznurka roboczego.

Lewy (żółty) koniec sznurka roboczego przełóż pod lewym sznurkiem kierunkowym i pod prawym końcem sznurka roboczego i dalej nad prawym sznurkiem kierunkowym – patrz zdjęcie. Zaciśnij sznurki.

Powtórz ruchy w odbiciu lustrzanym –  lewy koniec sznurka roboczego (oznaczony) przełóż pod lewym sznurkiem kierunkowym, nad prawym sznurkiem kierunkowym i pod prawym końcem sznurka roboczego. Prawy koniec sznurka roboczego przełóż pod prawym sznurkiem kierunkowymi lewym końcem sznurka roboczego i dalej nad lewym sznurkiem kierunkowym. Zaciśnij sznurki.

Powtarzaj wiązanie sznurków. Każdy krok zaczynaj od tego samego (oznaczonego) końca sznurka roboczego – u mnie jest to koniec biały. Jak łatwo zauważysz raz rozpoczynasz od strony prawej, a raz od strony lewej, bo oznaczony (u mnie biały) koniec sznurka leży raz z jednej raz z drugiej strony pracy.

Kolory w sznurku przechodzą płynnie jeden w drugi co powoduje, że także pleciona bransoletka zyskuje ten efekt. Wyplataj bransoletkę, aż do potrzebnej długości. Pamiętaj o zostawieniu około 1 cm na zapięcie.

Kiedy skończysz już wyplatanie bransoletki, dobrze zaciśnij ostatni supeł i odetnij końcówki sznurka roboczego zostawiając ok. 0,1cm. Każdą końcówkę przypal zapalniczką.

Odepnij bransoletkę i rozwiąż supeł zawiązany na sznurkach kierunkowych. Ułóż bransoletkę w okrąg tak, żeby końce sznurków kierunkowych zachodziły na siebie. Ostatnim kawałkiem sznurka wykonaj zapięcie makramowe. Tak jak na początku wyplatania bransoletki złóż sznurek na pół i wsuń go pod sznurki kierunkowe. Spodni koniec sznurka roboczego przełóż nad sznurkami kierunkowym i wsuń w pętelkę po drugiej stronie robótki. Zaciśnij sznurki.

Lewy koniec sznurka roboczego przełóż pod sznurkami kierunkowymi i nad prawym końcem sznurka roboczego, a prawy koniec sznurka roboczego przełóż nad sznurkami kierunkowymi i wsuń go w pętelkę po drugiej stronie robótki. Następnie  prawy koniec sznurka roboczego przełóż pod sznurkami kierunkowymi i nad lewym końcem sznurka roboczego, a lewy koniec przełóż nad sznurkami kierunkowymi i wsuń w pętelkę po drugiej stronie robótki. Pracuj w ten sposób, aż zapięcie będzie miało około 1cm.

Odetnij końcówki sznurka roboczego  i przytop je zapalniczką.

Na końce sznurków kierunkowych nawlecz kolorowe koraliki, zawiąż supełki, odetnij nadmiar i przytop końcówki.

Bransoletka jest gotowa 🙂

Bransoletka z kolorowych sznurków pleciona zygzakowym ściegiem makramowym - tutorial royal-stone.pl
Bransoletki ze sznurka multikolor wykonane makramą, tutorial royal-stone.pl

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone