Jak zrobić zawieszki z kamieni naturalnych?

Czy Ty też chcesz mieć popularną zawieszkę z kamieniami naturalnymi? Możesz oczywiście kupić taką gotową, ale też możesz w prosty sposób wykonać ją własnoręcznie.  Zawieszki z kamieni naturalnych świetnie nadają się nie tylko do naszyjników i bransoletek, ale także jako zawieszki do kolczyków. Wystarczy zamontować do nich bigle i gotowe!

Zrobienie takich  zawieszek to także doskonały sposób na zagospodarowanie pojedynczych kamieni pozostałych po innych, większych projektach (chyba wszyscy mamy takie pojedyncze kamyki ;)).

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do wykonania zawieszek z kamieni naturalnych

Kilka uwag przed rozpoczęciem pracy:

  • Do wykonania zawieszek polecam raczej szpilki miękkie – bo łatwiej jest owinąć końcówkę szpilki pod lupikiem. Nie polecam szpilek wykonanych ze stali, bo są one twarde i bardzo trudno je owijać i można niechcący uszkodzić delikatne kamienie, a równe owinięcie jest bardzo trudne do uzyskania.
  • Bardzo dobrym wyborem są szpilki srebrne, bo srebro jest plastycznym materiałem
  • Wybierając szpilki zwróć uwagę na średnicę drutu, z którego są wykonane – ma to znaczenie jeśli chcesz użyć kamieni o małych otworach. Pamiętaj – naturalne perły mają wąskie otwory.

Jak zrobić zawieszkę z kamieniami?

Ponieważ łańcuszek, który wybrałam ma zlutowane ogniwa, muszę rozciąć co drugie, żeby “uwolnić” ogniwka potrzebne mi do zawieszek. Jeśli Twój łańcuszek nie ma lutowanych ogniw wystarczy, że przy pomocy szczypiec płaskich podzielisz go na pojedyncze ogniwa.

Na podstawę zawieszki można wykorzystać również ogniwka zlutowane lub ogniwka łańcuszka innego kształtu. 

Podstawę zawieszki mamy już przygotowaną,  teraz przystępujemy do komponowania jej zasadniczej części. Nawlekamy kilka kamyków. Dwa, trzy kamyczki warto przedzielić jakąś przekładką np. z hematytu.

Następnie nad ostatnim kamykiem wyginamy szpilkę pod kątem prostym. 

Chwytamy szpilkę szczypcami okrągłymi i okręcamy ją wokół jednej z końcówek. Szpilka zawija się w pętelkę tzw. lupik.

Jeśli korzystamy z ogniwek zlutowanych, których nie da się otworzyć, to w tym momencie musimy założyć zawieszkę na ogniwo. Po ostatecznym zawinięciu szpilki nie będzie to możliwe. Jeśli korzystamy z ogniw otwartych możemy zamknąć lupik bez zakładania go na ogniwo.

Następnie chwytamy lupik płaskimi szczypcami i zakręcamy koniec szpilki pod lupikiem (można to zrobić palcami jeżeli szpilka jest na tyle miękka lub pomóc sobie drugą parą szczypiec płaskich). Końcówkę szpilki zwijamy dwu- trzykrotnie.

Nadmiar szpilki odcinamy szczypcami tnącymi tuż przy ostatnim owinięciu. Jeśli końcówka szpilki po odcięciu trochę odstaje możemy dogiąć ją delikatnie używając do tego szczypiec płaskich. Sprawdzą się tu te o wydłużonych wąskich noskach tzw. szczypce bociany.
Jeżeli do wykonania zawieszki przygotowałaś ogniwka nielutowane to czas je teraz zamontować. Pamiętaj, że ogniwa otwieramy uchylając je “w przód i w tył” używając dwóch par szczypiec płaskich. Ogniw nigdy nie otwieramy na boki, bo może to powodować ich deformację.

Po dogięciu końcówek i ewentualnym wyprostowaniu lupika zawieszka jest gotowa!

Zawieszki z kamieni naturalnych na szpilce ogniwku z łańcuszka stalowego.

Dobrej zabawy! Ola Royal-Stone