Jaką gumkę do robienia bransoletek wybrać i gdzie kupić? Rozmiar i kształt.
Prostota i szybkość wykonania, a także niezwykła łatwość użytkowania sprawiają, że bransoletki na gumce są hitem już od kilku sezonów. W naszej pracy codziennie spotykamy klientki, które uwielbiają ten typ biżuterii! Mimo iż – jakby mogło się wydawać – nie ma nic prostszego niż nawleczenie kilku kamyków czy koralików na gumkę, to jednak dostajemy od Was sporo pytań związanych z wykonywaniem właśnie takich bransoletek. Postanowiliśmy zebrać je wszystkie w jednym miejscu i stworzyć mini ściągawkę, dla wszystkich zainteresowanych tematem.
Jaką gumkę do bransoletek wybrać – okrągłą czy płaską?
Okrągła gumka jest:
– łatwiejsza w użyciu – wygodniej nawlekać na nią kamienie i koraliki. Zawsze robimy to nawlekając kamienie pojedynczo, bez użycia igły czy innych narzędzi, bo jest ona na tyle sztywna, że z łatwością przechodzi przez otwory.
– wytrzymała
– przezroczysta – przez co uniwersalna, nie widać jej nawet przez przejrzyste kamienie.
– wymaga wprawy przy wiązaniu – jest „śliska” i supeł nie wystarczająco zaciśnięty lubi się rozjeżdżać
Płaska gumka:
– jest bardziej sprężysta – co jest istotne np. przy szerokich wielorzędowych bransoletach, które są blisko nadgarstka
– zużywa się stopniowo – jednym słowem nie pęka od razu bo włókienka gumki przecierają się stopniowo
– kamienie trzeba nawlekać na co najmniej podwójnie złożoną gumkę (przy użyciu kawałka żyłki, prowadnicy, igły – co jest mniej wygodne niż przy gumce okrągłej)
– jest odpowiednia do stosowania przy kamieniach i perłach z małymi otworami – kiedy 0.5mm nie wchodzi.
Jaki rozmiar gumki będzie odpowiedni do kamieni, które wybrałam?
Rozmiar, a inaczej średnica gumki powinna być dostosowana do wielkości otworu i wagi kamienia – cięższe i większe kamienie nawlekam na grubszą gumkę, przy czym nie ma potrzeby używania najgrubszej, jaka wejdzie w otwór – cieńszą gumkę łatwiej wiązać, jest bardziej sprężysta, przy wiązaniu tworzy się mniejszy supeł – co ważne przy jego ukrywaniu. Z naszego oświadczenia wynika, że do kamieni wielkości 6-7mm najlepiej używać gumki 0,6mm; do koralików 8-10mm gumki 0,7-0,8mm. Gumka 1mm polecana jest do dosyć ciężkich dużych kamieni. Aczkolwiek nie zawsze musimy trzymać się tych zasad, ponieważ czasami zdarza się że bardzo mały kamień ma duży otwór i na odwrót. Wtedy najlepszym sposobem doboru jest metoda prób i błędów.
Ile potrzebuję kamieni do zrobienia bransoletki na gumeczce jubilerskiej?
Jest to oczywiście zależne od ich wielkości i kształtu, jak również od obwodu nadgarstka. Poniższa tabela pokazuje średnią liczbę kamieni potrzebną na odpowiedni rozmiar nadgarstka. Wartości te mogą nieco różnić się, jeśli wolimy ściślejsze lub bardziej luźne bransolety, lub wybierzemy kamienie o innym kształcie niż kula. Pamiętać także należy o tym, że kamienie nawet z jednego sznura mogą nieznacznie różnić się rozmiarem, tak więc wartości z tabeli traktujmy raczej orientacyjnie.
Powyższe wartości dotyczą bransoletek z samych kamieni czy koralików. Jeżeli w projekcie bransoletki uwzględnione są przekładki, dodatkowe kamyki czy koraliki, kamienie o różnych kształtach – ilości te oczywiście będą inne.
W tym miejscu koniecznie trzeba wspomnieć o tackach do projektowania bransolet. Są one doskonałą pomocą dzięki swojej uniwersalności. Pokryte miękkim welurem i odpowiednio wymodelowane sprawiają, że zaplanowanie bransoletki na dowolny obwód nadgarstka jest niezwykle łatwe i szybkie.
Jak nawlekać kamienie na gumkę do bransoletek?
Koraliki nawleczone na gumkę muszą objąć cały nadgarstek (gumka nie może zostać „goła”), a bransoletka nie powinna ściśle przylegać do nadgarstka.
Przy nawlekaniu jako pierwszy lub ostatni zakładamy koralik/ kamień/ przekładkę, w której ma być schowany supeł. Najwygodniej przygotować ok. 40cm gumki tak, aby wygodnie było trzymać jej końce przy wiązaniu.
Jak wiązać gumkę jubilerską?
Po nawleczeniu koralików, odcinamy kawałek gumki dł. ok 40 cm, łapiemy oba końce gumki razem, mocno naciągamy i wiążemy przez palce (tak jak wiąże się balon) nie luzując gumki. Nie jest to proste i wymaga trochę wprawy. Następnie chwytamy każdy z końców gumki oddzielnie i zaciągamy supeł ciągnąc końce w przeciwne strony. Supełek powinien zsunąć się bliżej kamieni i znacznie zmniejszyć. Na koniec przycinamy gumkę ok. 1-2mm od supełka, a sam supełek wsuwamy w kamień.
Jak ukryć nieestetyczny supełek?
Jeśli w bransoletce jest zastosowana podwieszka lub przekładka z łatwością ukryjemy w niej supełek. Gorzej, jeśli nie chcemy używać tego typu ozdób. W takim przypadku warto jako ostatni nawlec koralik z największą dziurką, w którą wsuniemy supełek. W każdym sznurze kamieni na pewno znajdzie się jeden lub kilka kamyków z nieco większymi otworami. Warto także rozważyć zastosowanie nieco cieńszej gumki, bo jak pisaliśmy wyżej im cieńsza gumka tym mniejszy supełek. Można także schować supełek w tzw. coverze (trzeba robić to niezwykle delikatnie, aby nie przeciąć gumki ostrymi brzegami metalowego covera).
Jakie narzędzia są potrzebne do zrobienia bransoletki na gumce?
Do wykonania podstawowej bransoletki na gumce nie potrzebujemy żadnych narzędzi. Jednak jeśli chcemy do niej podwiesić zawieszkę lub coś podobnego, przydatnym narzędziem będą szczypce płaskie, które pomogą przy otwieraniu i zamykaniu ogniwek. Ich zamiennikiem może być pierścionek do otwierania ogniw.
Czy supeł gumki jubilerskiej należy podklejać?
Supła nie wolno podklejać, ponieważ w miejscu podklejenia gumka robi się słabsza, składniki kleju mogą z nią wchodzić w reakcję osłabiając ją. Co więcej jeśli wciągniemy sklejony supeł w koralik to w przypadku pęknięcia gumki koralik z supłem w środku nie będzie mógł ponownie być wykorzystany przy naprawie ( będzie zatkany wklejonym wewnątrz supełkiem). Nie należy także przypalać końców gumki, bo wysoka temperatura niszczy jej strukturę, a co za tym idzie wytrzymałość. W wyniku klejenia czy przypalania tak naprawdę osłabiamy wykonane supełki zamiast podnosić ich trwałość!
Do czego używamy kolorowej gumki do bransoletek?
Używamy jej do kamieni przezroczystych lub półprzezroczystych by nasycić ich kolor (np. różowa gumka do kwarcu różowego, brązowa do kwarcu dymnego, fioletowa do ametystu).
Czy gumka do bransoletek pęka?
Gumka sama z siebie nie powinna pękać, jednak jedną z przyczyn jej uszkodzenia mogą być ostre krawędzie kamieni, zahaczenie bransoletką o np. klamkę itp. Czasem trafiają się nieco słabsze odcinki gumki i jest to wada powstała na etapie produkcji samej gumki, jednakże, jeśli mocno zawiążemy supełek i gumka w tym momencie nie pęknie powinnyśmy być pewne jej wytrzymałości w użytkowaniu.
Nasze wieloletnie doświadczenia, a także opinie naszych klientów pozwoliły nam wybrać najlepszą jakościowo gumkę silikonową, którą oferujemy zarówno w sklepach stacjonarnych jak i w sklepie internetowym. Jest ona sprzedawana na metry lub na szpule po 1000m ( z powodu niskiej jakości zrezygnowaliśmy z gumek oferowanych w małych szpulkach).
Czy do gumki jubilerskiej można montować zapięcie?
Nie, ponieważ przy montażu zapięcia używamy kulek zaciskowych lub łapaczek. Mają one metalowe ostre brzegi, które mogą bardzo szybko przeciąć gumkę.
Czy można robić naszyjniki na gumce silikonowej?
Nie polecamy tego, ponieważ gumka pod wpływem ciężaru kamieni oraz wkładania przez głowę rozciąga się. W projektach naszyjników o wiele lepiej sprawdza się nici, sznurki, linka jubilerska czy wspomniana wyżej żyłka.
Jak doczepić zawieszkę do bransoletki na gumce?
Na podwieszce, ogniwku lub karabińczyku czy federingu. Podwieszkę i zamknięte ogniwka należy założyć na gumkę jeszcze przed jej związaniem, ogniwka otwarte i karabińczyki można doczepiać już po wykonaniu bransoletki. Zawieszki na karabińczykach można w każdej chwili odczepiać. Nie polecamy zakładania zawieszek bezpośrednio na gumce – zawieszka jest wtedy bokiem i ściśnięta między koralikami. Doczepiając zawieszki na ogniwach należy dobrać rozmiar ogniwa tak, aby nie było ono blokowane przez kamienie, można też między kamienie nawlec małą kuleczkę, żeby je nieco rozsunąć i dać trochę luzu ogniwku.
Dlaczego bransoletka na gumce źle się układa?
Nie każdy kształt koralika dobrze wygląda w bransoletce na gumce: koraliki/ kamienie kanciaste przy otworach (np. dyski, kostki, prostopadłościany) będą się załamywały, takie kamienie można czymś przełożyć (srebrnymi kulkami, drobnymi koralikami), także koraliki z bardzo dużymi otworami – np. metalowe kulki – będą przesuwać się na boki i też nie będą się układać. Czasem lepiej zrezygnować z gumki i zrobić bransoletkę z zapięciem (albo wykończoną makramą) na nici, lince lub żyłce, zostawiając odrobinę luzu między kamieniami, żeby się dobrze układały.
Czy lepsza jest gumka bardziej czy mniej rozciągliwa?
W naszej opinii to indywidualna sprawa, b. rozciągliwą łatwiej wiązać, a bransoletkę wygodniej zakładać; przy mniej rozciągliwej bransoletka bardziej „zwarta” i wydaje się mocniejsza.
Jak używać bransoletek na gumce, aby długo były w dobrej kondycji, kiedy ewentualnie wymieniać gumkę?
Przede wszystkim nie należy rozciągać bransoletki niepotrzebnie :), zakładać, wsuwając na rękę. Kiedy poczujemy, że gumka robi się „luźniejsza” i traci sprężystość albo kiedy w płaskiej przecierają się włókienka należy gumki wymienić.
Jak projektować bransoletki na gumce?
Najlepiej wybrać jeden dominujący typ kamieni i dobrać do niego dodatkowe przekładki lub kontrastowe kolorystycznie kamienie lub kryształki. Zawsze dobrze wyglądają też zestawy bransoletek, w których każda jest inna , a łączy je jedna tonacja kolorystyczna. Doskonałym uzupełnieniem bransoletek na gumce będą także bransoletki makramowe, plecione ze sznurków, sutaszu czy rzemieni lub wykonane z siatki jubilerskiej wypełnionej kryształkami czy drobnymi koralikami. Po więcej inspiracji zapraszamy do naszego blogowego działu – Jak zrobić bransoletkę?
Czy metalowe elementy które dokładamy do bransoletek mogą stracić swój kolor?
Niestety mogą. Jest to zależne od tego z jakich metali wykonany jest dany element, także od częstotliwości noszenia bransoletki, chemii naszego ciała, przyjmowanych przez nas leków, wpływu wody itp. Doskonałym zamiennikiem metalowych elementów są elementy wykonane ze srebra lub stali chirurgicznej . Także kamienie z czasem tracą swój kolor. Jest to proces naturalny, ale możemy go spowolnić dbając o biżuterię – nie mocząc jej, nie wystawiając niepotrzebnie na światło np. nie opalając się w biżuterii.
Jak dbać o srebrne elementy bransoletki?
Jak każdą biżuterię, także bransoletki z elementami ze srebra przechowywać w szkatułkach lub woreczkach. Elementy ze srebra dobrze raz na jakiś czas przetrzeć specjalnymi ściereczkami.
W tym miejscu przypominamy także naszą nieco niestandardową wersję bransoletki na gumce.
Mamy nadzieję, że udało się nam choć w minimalnym stopniu pomóc Wam w waszej bransoletkowej przygodzie. Zatem miłej zabawy, wielu pomysłów i jak zawsze – miłego noszenia!
Proszę o radę jaka gumka potrzebna jest do pierścionków z koralików chodzi mi o rozmiar?
Przy wyborze gumki zawsze sugerujemy sie rozmiarem otworu w kamieniach czy koralikach. Zwykle do pierścionków używa się kamieni, w które mieści się gumka 0,5mm.
Dlaczego podczas zaciskania łapaczki lub zacisków na żyłce, żyłka pęka? Kupiłam w pasmanterii grubość 0.35mm na bardzo małe koraliki
Prawdopodobnie ulega przecięciu przez ostra krawędź łapaczki co do zacisków, możliwe, że tak mocno je Pani zaciska, ze także one (lub ostre krawędzie szczypiec przecinają żyłkę). Nie można oczywiście wykluczyć, że żyłka jest złej jakości. Oczywiście piszemy o żyłce – a nie o gumce silikonowej!!! Do silikonowych gumek nie stosujemy zacisków, po prostu je wiążemy.
Hej, jakiej grubości gumka będzie najlepsza do wykonania rozciągliwego pierścionka na gumce?
Taka, która będzie dopasowana do rozmiaru otworów w kamieniach czy koralikach. Pamiętać trzeba także o konieczności ukrycia supełka, więc pewnie najlepiej sprawdzi się 0,4-0,5mm.
Witajcie,
Chciałabym zacząć przygodę z bransoletkami😊. Gdzie znajdę odpowiednie do tego celu produkty? Nie chce trafić na coś co będzie przypominało tani badziew z bazarku 😉
Zapraszam do działu kamienie naturalne: https://royal-stone.pl/kamienie-naturalne.html
Znajdziesz tu masę pięknych kamieni, które na pewno nie będą przypominały bazarowych błyskotek 😉
Gdzie mogę zaopatrzyć się w gumki przykładowo o rozmiarze 5mm na 10mm ( prostokątne ), oraz dodatki do tego z wykończeniem, czy też zapięciem ?
Same gumki w kształcie owalnym oraz kulki kupimy dosłownie wszędzie z łatwością. Tych zaś szukam już drugi dzień, i nadal nic.
Jakieś podpowiedzi, linki ?
Będę bardzo wdzięczny
Pozdrawiam serdecznie
Niestety nie bardzo rozumiem, o jaki produkt Panu chodzi. Poproszę więcej informacji, najlepiej na maila, a nie przez bloga (dorota@royal-stone.pl).
czy można na supełek bransoletki na gumce silikonowej dać odrobinę kleju UHU?
Jak wynika z artykułu, my nie polecamy stosowania żadnego kleju na supełki w gumkach silikonowych.
Dzień dobry;)
Mam pytanie: bransoletka bez zapięcia z kamyczków 2 mm – na co powinny być nawleczone? Wszystkie gumki są od 0.5mm a to za dużo. Szukałam też elastycznych żyłek ale bezskutecznie, wszystkie są za grube.
Poproszę o podpowiedź.
Pozdrawiam
Najcieńsza gumka ma 0,5 mm i to gwarantuje jej trwałość – cieńsze gumki bardzo łatwo zerwać i nie są one zbyt praktyczne. Z tak drobnych kamyków można wykonać bransoletkę z zapięciem np. makramowym lub klasycznym karabińczykiem lub taką, jak opisana w tym wpisie https://blog.royal-stone.pl/prezentowe-last-minute/
Rewelacyjny artykuł, dzisiaj wybieram się do Waszego sklepu po koraliki 🙂
Ale mi się podobają takie brązowe, kamyczkowe <3 cuda
Super blog, ja kiedyś używałam takich małych koraliczków, ale na bransoletki zdecydowanie lepsze są te duże 🙂
A jak zaszczepić (zawiązać) znak nieskonczonosci bądź inną zawieszkę w teen sposób wiązana?
Proszę zajrzeć do wcześniejszego wpisu https://blog.royal-stone.pl/bransoletka-na-gumce-inna-niz-wszystkie/ jest tam opisany taki przypadek jak w Pani zapytaniu.
A czy są jakieś konkretne sklepy, w których można kupić gumki do bransoletki? Czy szukać w pasmanteriach? Kupiłam chłopakowi bransoletkę na Mikołajki i wytrzymała 2tyg, teraz muszę ją naprawić;D
Nie jestem pewna, czy pasmanterie oferują gumki odpowiednie do zastosowań biżuteryjnych. Dużą ofertę gumek, co najważniejsze – sprawdzonych przez wieloletnie ich stosowanie w czasie trwania szkoleń i wykonywania licznych usług, posiadamy w ofercie naszych sklepów stacjonarnych i sklepu internetowego.
http://royal-stone.pl/pasmanteria/gumki.html
O jak pięknie wszystko rozpisane, można działać od razu. Właśnie ja ciągle miałam problem z tym, ile koralików powinno się znajdować na bransoletce na daną długość. I za każdym razem wychodziło inaczej
Używam kropelki kleju Strass 244 i gumki 0.8 i niektóych kamieni z Royal Stone i ani razu jeszcze bransoletka mi się z powodu kleju nie zepsuła a na gumce nie było śladu “spalenia przez chemie w kleju” czy cos. Sprawdziliście w ogóle tą teorie o kleju (Strass 244)?
Klej Hasulith Strass 244 zgodnie z informacjami producenta (http://www.hasulith.com/downloads/pie1sk244.pdf) jest klejem rozpuszczalnikowym tworzącym po wyschnięciu twarde powłoki.
W przypadku zastosowania go do „sklejania” węzła z gumki silikonowej należy wziąć pod uwagę dwie sprawy. Po pierwsze to, że klej ten po wyschnięciu tworzy twardą powłokę, której ostre krawędzi mogą uszkodzić mechanicznie gumkę, która w czasie użytkowania ulega nieustannym naprężeniom. Po drugie w trakcie schnięcia klej uwalnia lotne związki organiczne działające także na gumkę. Gumka jako elastyczny usieciowany polimer pod ich wpływem ulega spęcznieniu (w skutek ich dyfuzji w głąb gumki). Proces ten prowadzi do sytuacji, kiedy warstwa kleju zestala się na niestabilnej powierzchni gumki – czyli po całkowitym odparowaniu rozpuszczalnika (wyschnięciu) klej nie przylega do powierzchni klejonej. Dodatkowo, proces pęcznienia i dyfuzja rozpuszczalników mogą prowadzić do zmiany właściwości mechanicznych polimeru oraz zmiany charakteru jego powierzchni, co wpływa na trwałość gumki.
Między innymi ze względu na zachodzenie takich procesów w informacji producenta wyraźnie zaznaczono, iż nie jest to klej zalecany do klejenia materiałów miękkich lub elastycznych, a także podatnych na lotne rozpuszczalniki organiczne.
I jak tu Was nie kochać? Wspaniale zebrane kompedium wiedzy. Czytam Wasz każdy artykuł, bardzo pomocne i inspirujące są te wpisy.
Bardzo fajne porady. Lubię wasz sklep i często do niego zaglądam.
Tym stwierdzeniem, ze na kazdym sznurze mozna znaleźć jeden kamyk z wiekszym otworem…wprawiliscie mnie prawie w osłupienie. Bo ja to? Wczoraj sprawdziłam kilka sznurów 🙂 Normalnie kocham Was!!!!
Super wpis. Nie raz zastanawiałam sie nad ilością koralików, które mam zamówić. I przyznam….ze niestety kleiłam 🙁 muszę spróbować z tym balonem