Dzisiaj zapraszamy Was wraz ze znaną i cenioną wire wrapperką Nataliją Antunović do wykonania wisiora z wykorzystaniem miedzianej podkładki oraz oczywiście miedzianych drucików. 

Serdecznie zapraszamy także do odwiedzenia strony Pracowni Miedzianej Magii. Możecie na niej zobaczyć cuda, jakie można tworzyć korzystając z techniki wire wrapping.

Dzisiaj pokażę Wam jak wykonać efektowny i uniwersalny wisiorek miedziany wykorzystując element gotowy, miedzianą uszczelkę. Nauczymy się wykorzystania trzech rodzajów splotów. Gotowy wisiorek będziemy patynować i polerować do uzyskania pięknego koloru i wydobycia piękna detali.

Potrzebne narzędzia jubilerskie
do wykonania wisiora w technice wire wrapping:

Potrzebne materiały:

fot. 1

ETAP I – Oplatanie miedzianej uszczelki.

Nasz projekt rozpoczynamy od pracy z drutami o grubości 0,8 mm. Na pojedynczym odcinku drutu (na odcinku około 7 cm od końcówki drutu) wykonujemy ciasno dziesięć oplotów drutem o grubości 0,4 mm, dołączamy od góry kolejny drut o grubości 0,8 mm i wykonujemy trzykrotny oplot na oby drutach jednocześnie. Powtarzamy wzór i po wykonaniu trzykrotnego owinięcia na obu drutach zaczynamy dowiązywać druty do miedzianej uszczelki (fot. 2 a-c).

fot. 2

Od spodu przewlekamy drut o grubości 0,4 mm i wykonujemy trzykrotny pojedynczy oplot na uszczelce. Wracamy do naszego pierwotnego wzoru i owijamy dziesięciokrotnie dolny drut. Za każdym razem delikatnie doginamy druty do miedzianej uszczelki aby łatwiej i bardziej estetycznie można było je zaplatać. Powtarzamy ten sam wzór na całym odcinku uszczelki zbliżając się do miejsca w którym zaczęliśmy zaplatanie. Kolejne kroki prezentują fot. 3 oraz 4.

fot. 3
fot. 4

ETAP II – Wyplatanie elementów ozdobnych.

Z jednego odcinka drutów wykonujemy element ozdobny splotem sznurkowym wykorzystując do tego drut o średnicy 0,8 mm. Dociskamy płaskimi szczypcami miejsce skrzyżowania drutów ustawiając je względem siebie pod kątem około 45 stopni. Trzymając szczepce jedną ręką,  drugą w tym czasie skręcamy druty w punkcie ich skrzyżowania. Stopniowo wykonując kolejne skręty przesuwamy też szczypce płaskie tak, by znajdowały się jak najbliżej punktu skrzyżowania drutów. Powtarzamy tę czynność tworząc wzór przypominający sznurek (fot. 5 a-c).

fot. 5

Wykonany element ozdobny wyginamy na powierzchni uszczelki, tworzymy oczko i końcówki drutów przewlekamy wokół uszczelki. Końcówki ucinamy tak aby nam pozostało około 5 mm końcówki drutów i zaginamy jena przeciwną stronę i mocno dociskamy szczypcami typy bocianki (fot. 6 a-d).

fot. 6

Z drugiego odcinka drutu wykonujemy element ozdobny splotem gorsetowym. Wykonujemy podwójny oplot na dolnym drucie zaplatając od dołu ku środkowi. Następnie wykonujemy podwójny oplot na górnym drucie, tak samo idąc z dołu do środka. Wykonujemy ten splot tak jakbyśmy kreślili ósemkę. Zaplatamy odcinek koło 3,5 cm. Kształtujemy go w półokrągły, ozdobny kształt i nakładamy na powierzchnię uszczelki. Końcówki przewlekamy przez uszczelkę i ucinamy na wysokości około 5 mm. Zaginamy je na przeciwną stronę uszczelki i mocno dociskamy szczypcami bociankami. Kolejne kroki prezentuje fot. 7 oraz 8.

fot. 7
fot. 8

ETAP III – Dodawanie elementu ozdobnego z koralikiem.

Ostatnim etapem pracy nad wisiorkiem będzie nałożenie elementu ozdobnego, który wykonamy z drutu o grubości 1,2 mm. Nawlekamy na drut koraliki w sposób spontaniczny, pozwalając aby materiał naturalnie się kształtował i tworzymy kilka ozdobnych elementów, które jednocześnie zabezpieczają koralik przed przemieszczaniem się. Nakładamy na powierzchnię uszczelki miedzianej i dowiązujemy obie końcówki drutu do uszczelki. Ucinamy nadmiar drutów na wysokości około 6 mm i zaginamy na przewiną stronę. Dociskamy mocno szczypcami bociankami do uszczelki. Kolejne kroki prezentuje fot. 9 oraz 10.

fot. 9
fot. 10

Etap IV – Patynowanie i polerowanie.

Przed procesem patynowania pracę dokładnie myjemy w ciepłej wodzie z mydłem. W ten sposób usuwamy wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni. Dzięki temu patynowanie będzie równomierne i uzyskamy ten sam odcień na całości pracy. Do patynowania używamy oksydy na zimno. Pracę zanurzamy w oksydzie do czasu, aż preparat nie poczerni jej w całości.

Następnie myjemy ponownie wisiorek w wodzie z mydłem i osuszamy. Końcowe polerowanie przeprowadzimy z pomocą preparatu Cuprum. Niewielką ilość nanosimy na bawełnianą szmatkę (lub szczoteczkę) i polerujemy pracę do czasu wydobycia pięknego koloru miedzi oraz uzyskania błysku metalu. Na zakończenie wisiorek dokładnie myjemy aby usunąć resztki preparatu, osuszamy i możemy się cieszyć uroczym, przyciągającym wzrok wisiorkiem.

Życzę Wam owocnego tworzenia

Natalija Antunović / Pracownia Miedzianej Magii