Jak zrobić wisior w technice wire wrapping?

Dzisiaj publikujemy tutorial, który wielu osobom pozwoli “przełamać pierwsze lody” w kontakcie z miedzianymi drucikami. Niniejszy tutorial dla początkujących przygotowała Mistrzyni techniki wire wrapping – Natalija Antunović, tworząca fantastyczną biżuterię pod marką Pracownia Miedzianej Magii

Zapraszamy do wspólnego tworzenia!


Wiosna rozkwita tysiącem barw i delikatnych kwiatków, zielenią traw i młodych liści. Przygotowałam dla Was prosty tutorial jak zrobić wisiorek wiosenny z akcentami białych kwiatków.

Potrzebne narzędzia jubilerskie i materiały do wykonania wisiora w technice wire-wrapping.


Etap I – przygotowanie bazy wisiorka w technice wire-wrapping.

Zaczynamy od przygotowania bazy. Wykorzystamy do tego drut o średnicy 1,8 mm i długości 20 cm.

Drut formujemy zaginając go na okrągłym przedmiocie. Formujemy go w okrąg tak, aby jego końce  na siebie nachodziły, a średnica kółka miała około 3 cm. Odcinamy nadmiar końcówek drutu zwracając uwagę, aby na obu końcach po zamknięciu formy koła pozostało nam 3 cm drutu (fot. 1a).

Następnie zaginamy jedną końcówkę do wnętrza koła tworząc delikatny łuk. Drugi koniec wyginamy w przeciwną stronę tworząc pętelkę, która będzie nam służyła do zawieszenia wisiorka na łańcuszku/rzemyku (fot.1b). Oba końce opiłowujemy za pomocą pilnika jubilerskiego w celu pozbycia się ostrych krawędzi. 

W kolejnym kroku łączymy oba końce bazy za pomocą drutu miedzianego o średnicy 0,6mm. Zaczynamy od wykonania 4 oplotów na końcu bazy zawierającym pętelkę tak, jak ilustruje to fot.1c.

fot.1

Kolejne kroki oplotu łączące końce bazy ilustruje fot.2. Po wykonaniu oplotu odcinamy nadmiar drutu 0,6mm i jego końce doginamy do bazy tak, aby ściśle do niej przylegał. 

fot.2

Etap II – przygotowanie dekoracyjnych wiosennych kwiatów z koralików.

Akcent kwitnących białych kwiatuszków tworzymy za pomocą odcinka 30 cm drutu o średnicy 0,6 mm oraz koralików Toho w rozmiarze 11/0. Ja wykorzystałam koraliki w kolorze biało kremowym.

Zginamy drut 0,6mm na połowę, nawlekamy cztery koraliki i tworzymy pętelkę okręcając kilkakrotnie druty wokół siebie (fot. 3a-c).

Kolejne pętelki tworzymy w odstępach około 2cm na odcinku około 7-10 cm w zależności od tego, jaką powierzchnię bazy kółka zechcemy opleść kwiatkami (fot. 3d).

fot.3

Utworzonymi “kwiatkami” oplatamy bazę. Na tym etapie nasz wisiorek powinien wyglądać tak, jak prezentuje to fot. 4.

fot.4

Etap III – przygotowanie dekoracyjnych listków do oplotu bazy wisiora wire-wrapping.

Teraz wisiorek ozdobimy wiosennymi listkami. Ukształtujemy je z drutu o średnicy 1,2 mm i długości 15 cm.
Kształt listków wyginamy za pomocą szczypiec okrągłych w kształt widoczny na fot.5a. Kolejne listki powinny znajdować się w odległościach  ok. 2 cm od siebie. Liście możemy kształtować naprzemiennie ukierunkowane na lewą i prawą stronę, będą wyglądały bardziej naturalnie (fot.5b).

fot.5

Etap IV – oplatanie dekoracyjnymi listkami bazy wisiorka w technice wire-wrapping.

Końcowy etap, to owinięcie i ozdobienie naszej bazy wiosennymi listkami. Po dodaniu listków, a uprzednio “kwiatków”, elementy te możemy dowolnie kształtować (doginać, odginać) na bazie tak, aby być zadowolonym z ostatecznego efektu (fot. 6).

fot. 6

Wisiorek jest gotowy!

Owocnego tworzenia!

Natalija Antunović/Pracownia Miedzianej Magii