Czas zimy, prószącego śniegu i gorącego kakao uznaję za otwarty :). Krótkie dni, dłuższe wieczory zachęcają do domowych aktywności – a moją ulubioną są robótki ręczne – i sama nie wiem co lubię bardziej – zabawy koralikowe czy te druciano – włóczkowe. Z połączenia tych dwóch ukochanych zajęć zrodził się pomysł wykonania bransoletki ze wzorami norweskimi, wykończonej miękką skórką. Kolorystyka niebielonej owczej wełny, zmrożonych błękitu i turkusu, doskonale pasuje na nadchodzące zimowe wieczory. Zapraszam Cię do spędzenia jednego z nich z Winter Tales – bransoletką w norweskie wzory tkaną na krośnie.
Materiały, narzędzia i akcesoria:
- koraliki Toho Round 15/0 w czterech kolorach – u mnie Semi Glazed Blue Turquoise (TR-15-2605F), Semi Glazed Soft Blue (TR-15-2606F), PF Matte Galvanized Alluminium (TR-15-PF558F), Nickel (TR-15-711)
- nici Ariadna Tytan 60E lub 80 – na osnowę i wątek
- nici S-Lon Heavy Twist 0,62mm – na krawędzie bransoletki (lubię jak krawędzie są mocniej zaakcentowane grubszymi nićmi. Możesz także użyć nici metalizowanych)
- krosno
- igła nr.12
- kawałek skóry naturalnej lub eko-skóry
- klej do skóry
- metalowy koralik lub przekładka z dużym otworem
- ostre nożyczki
Rozmiar części koralikowej ( bez zapięcia i skórzanych końcówek)*:
- szerokość – 25 koralików co daje ok. 3,3 – 3,5 cm
- długość – 85 rzędów co daje ok 14 cm
Jak dopasować rozmiar bransoletki do swoich potrzeb czytaj w uwagach pod tekstem.
Sposób wykonania bransoletki na krośnie:
Zgodnie z instrukcją swojego krosna naciągnij na nie osnowę – 24 nici wewnętrzne i po 1 grubszej nici na krawędzie. W sumie powinnaś mieć 26 nici osnowy. Nici osnowy powinny być dobrze naprężone, ale nie naciągnięte zbyt mocno. (Osobom zaczynającym przygodę z tkaniem polecam wpis Doroty “Krosno dla początkujących”)
Przygotuj schemat na bransoletkę Winter Tales – znajdziesz go na Świątecznej zakładce od Royal-Stone lub pod tym tekstem.
Przygotuj ok. 2 m kawałek nici wątku. Starczy ona na wyplecenie ok.1/3 długości bransoletki. Jeśli jesteś osobą praworęczną, zawiąż końcówkę nici na lewej (jeśli jesteś leworęczna to na prawej) nici osnowy u góry krosna. Tkając będziemy posuwać się od góry krosna ku sobie. Nawlecz koraliki pierwszego rzędu i przełóż je pod nitkami osnowy od lewej do prawej.
Tkanie na krośnie koralikowej biżuterii różni się od tkania tkanin i polega na dwukrotnym przejściu nicią wątku przez wszystkie koraliki danego rzędu – raz POD, a następnie NAD nitkami osnowy. Ułóż zatem koraliki tak, aby leżały pojedynczo między nitkami osnowy i dociśnij je palcem od spodu. Następnie zawróć nitką i od prawej do lewej przeprowadź ją przez wszystkie koraliki. Uważaj, aby każdy koralik leżał dokładnie na swoim miejscu, pomiędzy dwoma nićmi osnowy. Zawracając uważaj aby nici osnowy były zawsze pod igłą, a co za tym idzie w efekcie końcowym pod nicią wątku. Dbaj także, żeby w czasie pracy nie zahaczyć o nici osnowy i jej nie przeszyć – może to skutkować złym układaniem się koralików.
Na koniec zaciągnij nić wątku tak, aby każdy koralik leżał ścisło obok drugiego. Może zdarzyć się, że nici osnowy lekko się ściągną. Kolejne rzędy będzie już łatwiej wyplatać. Koraliki same będą trzymały i wyznaczały odstępy między nićmi osnowy.
Kolejne rzędy wyplataj w ten sam sposób – nawlecz wszystkie 25 koralików rzędu, ułóż je pod osnową, wypchnij palcem do góry między nitki osnowy, zawróć nicią wątku przez koraliki prowadząc ją nad osnową, lekko zaciągnij wątek, żeby koraliki ładnie się ułożyły.
Kontynuuj tkanie wg. schematu.
Z pewnością w czasie tkania dojdziesz do tego momentu, kiedy skończy się nić wątku. Jak pisałam na początku 2 m starczą jedynie na ok. 1/3 bransoletki. Nowy kawałek nitki (wątku) wprowadź w koraliki 4 rzędy przed ostatnio dodanym. Zmieniając kilkukrotnie kierunek nici, prowadź ją przez kolejne rzędy, aż do miejsca, gdzie przerwałaś wyplatanie. Dalszą część bransoletki wyplataj już nowym kawałkiem wątku. Końcówkę poprzedniego schowamy na koniec pracy.
Już prawie koniec! 🙂
Po dodaniu ostatniego rzędu musimy zakończyć naszą pracę. Przeprowadź kilkukrotnie nitkę wątku (bez koralików) nad co drugą nitką osnowy. Z powrotem przeprowadzaj wątek nad tymi nitkami osnowy, które w poprzednim ruchu leżały pod nim. To typowy sposób tkania tkanin. Wykonaj tak ok. 0,5 cm lekko ściągając pracę. Odetnij nitkę wątku. Taki sam, tkany jedynie nicią wątku kawałek, wykonaj na początku pracy, przed pierwszym rzędem.
Pochowaj wszystkie końcówki wątku pozostawione w trakcie pracy. Wsuń je w koraliki sąsiednich rzędów, kilkukrotnie zmieniając kierunek ( w ten sam sposób, w który dodawałaś nowy kawałek wątku). Lekko zaciągnij i odetnij nadmiar nitki.
Na skórkowe wykończenie przygotuj dwa prostokąty 4 x 2 cm i dwa paski 0,5 x 15 cm. Ostrymi nożyczkami natnij każdy z prostokątów na szer ok. 0,5 cm. W te otwory wsuniesz wycięte paski skóry.
(Jak dopasować rozmiar bransoletki do swoich potrzeb czytaj w uwagach pod tekstem)
Posmaruj obficie klejem skórę. Poczekaj, aż klej troszkę przeschnie i stanie się lepki, a nie lejący. Przyłóż skórkę do jednego z końców bransoletki. Dokładnie dopasuj jej krawędź do koralików. Odetnij nici osnowy ok. 1,5 cm od koralików.
Sprawdź czy klej pokrywa całą skórkę, szczególnie przy krawędziach. Złóż skórkę na pół, dopasuj do krawędzi koralików i dociśnij np. klipsem do papieru. Tak samo wykończ drugi koniec bransoletki. Zwróć uwagę, aby wąskie paski skórki leżały prawą stroną do góry na obu końcach bransoletki. Pozostaw do wyschnięcia.
Kiedy klej wyschnie, zdejmij z końcówek klipsy i delikatnie, ostrymi nożyczkami przytnij skórkę na szerokość bransoletki. Uważaj aby nie przeciąć skrajnych nici osnowy!
Na skórkowe paski nasuń metalowy koralik lub przekładkę. Powinien on dość ściśle przylegać, aby bransoletka otwierała się z pewnym oporem.
Na końcach pasków zawiąż supełki, nadmiar skórki odetnij.
Bransoletka jest gotowa!
* Bransoletka wykończona jest skórzanymi końcówkami. Każda końcówka po sklejeniu ma 1 cm, tak więc do 14 cm części koralikowej dojdą jeszcze 2 cm, w rezultacie bransoletka osiągnie długość 16 cm. Dzięki regulowanemu zapięciu będzie odpowiednia na nadgarstki 15-17 cm w obwodzie. Możesz także wykonać szersze końcówki jeśli potrzebujesz większego rozmiaru bransoletki.
Życzę miłych i ciepłych zimowych wieczorów – oczywiście w towarzystwie rękodzieła i kubka gorącego kakao 🙂
#świąteczneozdoby #tutorialenaświęta
Leave A Comment