Bardzo często przy tworzeniu biżuterii nie można się obejść bez narzędzi pomiarowych. Najbardziej uniwersalnym narzędziem jest znana wszystkim suwmiarka. Za jej pomocą możemy zmierzyć dość precyzyjnie wszystko (oczywiście w zakresie pomiarowym suwmiarki 🙂 ) – m.in. średnice kamieni, średnice tulejek “wewnątrz” a także ich głębokość, grubość drucików, rzemyków oraz wszelkie inne elementy z których tworzysz biżuterię.

Najpopularniejsze są 2 rodzaje suwmiarek:

1. Suwmiarka “analogowa”. Zaletą jest prosta budowa i są bezawaryjne i niemal niezniszczalne :). Dodatkową zaletą jest to, że całkiem przyzwoitą suwmiarkę analogową można zakupić już za 30 zł (cena z z jednego z popularnych marketów budowlanych).

2. Suwmiarka “elektroniczna” w której odczytu dokonujemy ze zintegrowanego wyświetlacza. Ceny takich suwmiarek są mocno zróżnicowane. “Od ręki” w markecie znalazłem dwie – jedna z nich w cenie ok 60 zł, druga dwukrotnie droższa – 120 zł. Ze względu na plastikowy moduł z wyświetlaczem i sposób jego osadzenia żadna z nich nie wzbudziła mojego zaufania co do trwałości i niezawodności (dobra suwmiarka elektroniczna widoczna na jednym ze zdjęć poniżej to już niestety znacznie wyższy wydatek).

Suwmiarki z odczytem cyfrowym stały się popularne ze względu na łatwość i wygodę użycia. Jednakże używanie suwmiarki analogowej jest równie łatwe, co staraliśmy się pokazać na zdjęciach w tym mini-poradniku.  Jeśli nie potrzebujesz odczytu wyniku pomiaru na wyświetlaczu wybierz wówczas suwmiarkę analogową – zaoszczędzisz pieniądze, zyskasz na trwałości i nie będziesz musiała wymieniać baterii 🙂

 

Budowa suwmiarki – wybrane elementy:

01_suwmiarka_budowa

 

Suwmiarka cyfrowa z odczytem wyniku pomiaru na wyświetlaczu:

01_suwmiarka_elektroniczna

 

 

Suwmiarka analogowa – zasady odczytu wyników pomiaru:

02_suwmiarka

 

03_suwmiarka

 

 

04_suwmiarka_pomiar_średnicy_wewnętrznej

 

 

05_suwmiarka_głębokościomierz