Poznaj tajemniczy serafinit – jego właściwości i historię.

Ciemna zieleń serafinitu przyciąga wzrok, a kamień ten dodatkowo magnetyzuje i przyciąga migotliwym efektem perłowych smug. Czy słusznie kojarzy nam się z anielskimi istotami? Brzmi to zagadkowo, ale też serafinit jest bardzo tajemniczym minerałem – pora na odkrycie jego sekretów!

Anielski kamień – skąd ta nazwa serafinitu?

Zacznijmy od nazewnictwa, bo sprawa z nim ma się niezwykle interesująco. Serafinit najczęściej uważany jest za jedną z odmian minerału zwanego klinochlorem – choć niektóre źródła podają, że są to nazwy zamienne lub – że serafinit jest nazwą handlową klinochloru. To, co pewne, to że obie te nazwy powiązane są z wyglądem kamienia, który ma ciemnozieloną barwę i perłowobiałe, połyskujące, wstęgowo ułożone pasma (będące wtrąceniami miki w minerale). Mogą one przypominać swoim wyglądem delikatne piórka – na przykład takie jak w anielskich skrzydłach. A serafiny to przecież właśnie anielskie istoty i od tego skojarzenia pochodzi nazwa serafinitu. 
A co z klinochlorem? Wbrew skojarzeniom z nazwą pierwiastka, nazwa ta również ma związek z wyglądem kamienia, a dokładniej – z jego zieloną barwą – khloros jest grecką nazwą tego właśnie koloru.

Charakterystyka serafinitu

Serafinit to minerał należący do gromady glinokrzemianów (jest to grupa chlorytów magnezowych). Krystalizuje się w układzie jednoskośnym, tworząc kryształy o pokroju tabliczkowym lub słupkowym. Tworzy skupienia łuskowe, blaszkowe, ziarniste lub rozetowe, współwystępując z minerałami takimi jak kalcyt, biotyt, kordieryt, dolomit, talk czy chromit. Jest nierówny w przełamie, charakteryzuje się szklistym, perłowym lub matowym połyskiem, wykazuje białą rysę i ma doskonałą łupliwość.
Co ciekawe, jest minerałem bardzo miękkim: jego twardość w skali Mohsa to zaledwie 2-2,5, cechuje go więc sprężystość (jest elastyczny).

Gdzie występuje serafinit?

Klinochlor powstaje w skałach metamorficznych lub w wyniku procesów hydrotermalnych. Jego miejscem występowania są łupki chlorytowe i talkowe, amfibolity, rodingity i serpentenity. Jeśli zaś chodzi o serafinit, jego miejsce występowania jest bardzo ograniczone i to także świadczy o niezwykłości tego kamienia: spotyka się go jedynie we wschodniej części Syberii, w obwodzie irkuckim. Jego odkrywcą jest Nikolay Koksharov, rosyjski mineralog.

Serafinit w biżuterii

Ze względu na swój intrygujący wygląd: głęboką, ciemną zieleń oraz charakterystyczne perłowe refleksy, serafinit jest atrakcyjnym materiałem rzeźbiarskim i dekoracyjnym
Najczęściej szlifuje się go na kule lub kaboszony, które z powodzeniem można wykorzystać w wielu technikach biżuteryjnych, od sutaszu po beading. Pięknie będzie prezentował się w połączeniu ze srebrem, dlatego szczególnie polecamy go miłośnikom metalopastyki oraz wire wrappingu.
Jesteśmy pewni, że ten anielski kamień doda szyku wszystkim jego nosicielkom.

Ze względu na ograniczoną ilość tektytu na rynku, nie jest łatwo o pozyskanie materiału, z którego artyści mogą wytwarzać biżuterię. Obejrzyj okazy serafinitu, które aktualnie posiadamy w naszym sklepie.

Miłej lektury, Ewa z Royal-Stone