Jak uszyć wisior z chwostem wykorzystując jadeitowy kaboszon i kolorowe sznurki sutaszu?

Czerwień z turkusem to klasyczne połączenie kolorów w biżuterii. W takich właśnie kolorach jest nasza dzisiejsza propozycja – wisior z jadeitem i chwostem. Autorka projektu Magdalena Bielska, MAB pokazuje jak krok po kroku uszyć każdy z elementów, zszyć je w niebanalną całość i wykonać peyotowe wykończenia wisiora.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Materiały potrzebne do uszycia wisiora z sutaszu i kaboszonu


Sposób wykonania sutaszowego wisiora z chwostem

Zaczęłam od podklejenia łezki jadeitu kawałkiem filcu w odpowiednim kolorze, za pomocą kleju Hasulith. Dzięki temu będzie mi łatwiej umocować później kaboszon w elemencie sutaszowym.
Przygotowałam cztery sznurki o długości 17 cm w kolejności kolorów: Pega acetat czerwony, wiśniowy i bordowy, oraz USA Poly ruby glint. Ułożyłam je prawą (tj. gładszą stroną) dla sznurków acetatowych, czyli z „jodełką” ułożoną tak: >>>>. Układanie sznurków tą stroną będzie powtarzać się przez kolejne etapy pracy. Czerwonymi nićmi Poly Sheen zaczęłam zszywanie w odległości ok. 5 cm od początku sznurków. Uszyłam pętelkę na kształt łezki jadeitu.

Zamknęłam pętlę i umocowałam w niej kaboszon. Tył podkleiłam kawałkiem filcu, używając tym razem kleju Bostik, który pozostaje elastyczny po zaschnięciu i pozwala przeszywać sklejone warstwy.

Końce sznurków wywinęłam na obie strony kaboszonu, wszywając kulki Round Beads Opaque Red. Po wygięciu sznurków i wszyciu koralika, kontynuowałam szycie od tylnej strony pracy, aby nie deformować sznurków. Otrzymałam klasyczny element – omegę, który będzie centralnym elementem wisiora.

Przygotowałam trzy sznurki dł. 13 cm w kolejności:  Poly ruby glint, Pega acetat bordowy i wiśniowy. Złożyłam je na pół i zaczęłam zszywać nadając im kształt koralika GemDuo, wszyłam go i zamknęłam pętelkę.

Element z GemDuo dopasowałam do ślimaka centralnej omegi, w taki sposób, żeby jego koniec znalazł się dokładnie na osi symetrii omegi. Doszyłam resztę sznurków wokół ślimaka. Uszyłam drugi taki element i analogicznie dopasowałam go wokół drugiego ślimaka. Ginko.

Czubki elementów z GemDuo zszyłam, a w powstałą przestrzeń wszyłam czerwony korali.

Zaczęłam szyć kolejny element z GemDuo w taki sam sposób, ale tym razem ze sznurków o dł. 11 cm. Po zamknięciu koralika w pętelce resztę sznurków wygięłam pod kątem ok. 90 stopni i przeszyłam dalej. Następnie sznurki dołączyłam do ślimaka elementu centralnego (omegi), a jego czubek z koralikiem doszyłam do górnej części omegi.

Przygotowałam trzy sznurki dł. 5 cm, w kolejności Pega acetat bordowy, wiśniowy, czerwony i uszyłam pętelkę woków koralika Round Beads. Wykonałam dwa takie elementy.

Pętelkę z czerwonym koralikiem, umieściłam pod zbiegiem elementów z turkusowymi GemDuo. Można ją od spodu lekko podkleić, żeby nie przesuwała się podczas kolejnych etapów pracy, a następnie doszyć. Do takiego unieruchomienia elementów podczas pracy, należy używać kleju, który pozostaje elastyczny i umożliwia późniejsze swobodne przeszywanie sznurków (u mnie to Bostik).

Do pętelki doszyłam kolejne sznurki dł. ok. 6 cm w odwrotnej sekwencji: Pega acetat czerwony, wiśniowy i bordowy.Połączyłam je wszywając pomiędzy sznurki koraliki Matubo 8/0  Turquoise Dark Green.

Przygotowałam cztery sznurki długości ok. 6 cm, w kolejności: Poly Ruby glint, Pega acetat bordowy, wiśniowy i czerwony i uszyłam pętelkę wokół czerwonego koralika Round Bead. Wykonałam dwa takie elementy. Każdy wszyłam pod łączeniem łuku wokół poprzednio obszywanej koralikami pętelki ze ślimakiem elementu głównego. Warto umocować je za pomocą kleju, żeby były bardziej stabilne podczas szycia. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na zachowanie symetrii pomiędzy elementami po obu stronach wisiora!

Przygotowałam cztery sznurki długości ok. 6 cm w kolejności: Poly Ruby glint, Pega acetat bordowy, wiśniowy i czerwony. Zszyłam je formując zakrzywiony kształt, pasujący rozmiarem pomiędzy górne „listki” z koralikami GemDuo. Warto wcześniej podkleić go do spodu omegi, aby nie przesuwał się podczas dalszej pracy. Następnie przyszyłam go do omegi, a boki łuku połączyłam z „listkami”. Usztywniłam dodatkowo ten element dwoma czerwonymi kulkami RoundBeads, pomiędzy nim a „listkami”.

Łączenia sznurków przy czubku kaboszonu łezki i elementów z„listkami” ozdobiłam koralikami Miyuki Delica 11/0 Duracoat Opaque Azure.

Przygotowałam 80 cm nici nylonowej do koralików (u mnie S-lon AA) w kolorze turkusowym. Nawlekłam na nią 8 koralików Miyuki Delica 11/0 Duracoat Opaque Azure (pozostawiając ok. 15 cm wolnej nici). Doszyłam do nich rządek koralików ściegiem peyote (dodając koralik pomiędzy dwoma z poprzedniego rzędu). Po 18 rzędach otrzymałam pasek, który będzie krawatką dla wisiora.

Przeciągnęłam pasek z koralików pod łukiem na górze wisiora. Połączyłam końce, zszywając je nicią przechodzącą pomiędzy koralikami, przeszyłam dwukrotnie – w obie strony. Przesunęłam krawatkę tak, aby miejsce łączenia było pod łukiem, dzięki czemu nici, pozostające po obu stronach krawatki, wszyłam w sutaszowy łuk.

Przygotowałam 70 cm nici nylonowej do koralików (S-lon AA). Nawlekłam na nią 6 koralików Miyuki Delica11/0 Duracoat Opaque Azure, pozostawiając ok. 15 cm wolnej nici. Tym razem uszyłam ściegiem peyote pasek długości 17 rzędów.

Pasek owinęłam wokół chwostu tak, aby zasłonił miejsc związania nitek chwostu. Mocno ścisnęłam pasek i połączyłam brzegi przechodząc igłą pomiędzy brzegowymi koralikami w jedną, a następnie drugą stronę. Przeszyłam opaskę przechodząc pomiędzy koralikami i przez chwost, aby uniemożliwić jej przesuwanie. Końce nici wypuściłam poprzez główkę chwostu w miejscach, w których będzie łączony z elementem sutaszowym. Wszystkie te czynności trzeba przeprowadzać bardzo ostrożnie, bo śliskie nitki chwostu łatwo mogą się wysunąć przy przeciąganiu nici.

Chwost połączyłam przyszywając go za pomocą dwóch czerwonych koralików Round Beads do elementów „listków” na dole wisiora, a nici wszyłam w część sutaszową. Są turkusowe, więc będą rzucać się w oczy przy szyciu czerwonych części. Zastąpiłam je czerwonymi nićmi do sutaszu (czerwone PolySheen, którymi szyłam całość wisiora), i kilkukrotnie przeszyłam poprzez kulki i główkę chwostu, aby mocno doszyć chwost do sutaszowych „listków”.

Podkleiłam tył wisiora kawałkiem filcu. Zakryłam tym narażone na rozkręcanie końcówki sznurków (zabezpieczone klejem), zmiękczyłam wybrzuszenia i mogłam ustabilizować elementy, aby były ułożone równo  i symetrycznie. Przykleiłam fragment czerwonej welurowej tkaniny odpowiedniej wielkości, która będzie zakrywać tył wisiora i bardzo delikatnie, punktowo przykleiłam, żeby nie przesuwała się podczas cięcia.

Docięłam tkaninę przy brzegach, od tylnej strony pracy. Przyszyłam ją transparentną nicią monofilową (u mnie Gutermann), wszywając brzeg pod brzegowy sznurek sutaszu.

Wisior gotowy.        

Wisior z jadeitowego kaboszonu i sznurków sutasz, tutorial Magdy Bielskiej.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone

Magdalena Bielska, MAB