Jak zrobić kolczyki koła ściegiem peyote?

Poniższy tutorial przygotowałam dla tych z Was, którzy zawsze chcieli spróbować ściegu tubular peyote, ale troszkę się go bali. Okazja do poćwiczenia tego ściegu właśnie się nadarza. Ścieg tubular peyote jest jednym z podstawowych ściegów beadingowych. Jest to łatwy ścieg, niemniej jednak wymagający pewnego skupienia. Wykorzystasz go do wszelkich koralikowych plecionek w kształcie koła lub okręgu np. do wyplatania koralikowych koszyczków na kaboszony.

Odwiedż nasza grupę na facebooku - Biżuteryjne tutoriale, porady, warsztaty, handmade, DIY

Co jest potrzebne do zrobienia kolczyków w kształcie kół:


Jak zrobić kolczyki z kółkami z koralików:

1 Przygotuj ok. 1,20 m nici do beadingu  i nie robiąc supełka na końcu nitki nawlecz 56 koralików Toho 15/0. Nabrane przez Ciebie 56 koralików da w rezultacie kółeczko o wewnętrznej średnicy ok. 19 mm i zewnętrznej ok. 28 mm. Tak naprawdę możesz nabrać  dowolną liczbę koralików Toho 15/0, zależnie od Twojego pomysłu, pamiętając jednak, że ma to być wartość parzysta, co jest warunkiem wykonania ściegu tubular peyote.
Zostaw kawałek nici od końca i przejdź igłą przez kilka pierwszych koralików tym samym zamykając pracę w kółko. Nabrane w tym kroku koraliki utworzą finalnie 2 pierwsze okrążenia.

2 Rozpoczynamy pracę ściegiem tubular peyote, czyli peyotem wykonywanym w okrążeniach.
Nabierz 1 koralik Toho15/0 i omijając kolejny koralik doszyj go do drugiego w kolejności. Ponownie nabierz 1 Toho 15/0, omiń kolejny koralik i doszyj nabrany koralik do następnego w kolejności.

Pracuj w ten sposób do końca okrążenia. Po naciągnięciu nici zobaczysz, że koraliki układają się w charakterystyczny sposób przypominający układ cegieł w murze.
Ostatni koralik doszyj przechodząc igłą przez ostatni koralik poprzedniego okrążenia i jednocześnie przez pierwszy koralik doszyty w tym kroku. Jest to bardzo ważny moment i bądź pewna, że wykonałaś go poprawnie. Każde z następnych okrążeń kończ waśnie w ten sposób.
Zwróć uwagę, że w tym kroku doszyłaś jedynie 28 koralików, czyli o połowę mniej niż nabrałaś w pierwszym kroku – to dlatego, że doszywałaś koraliki do co drugiego koralika z pierwotnie nabranych. W tym momencie gotowe są już 3 okrążenia.

3 Uszyj jeszcze 2 kolejne okrążenia. W sumie powinnaś otrzymać 5 okrążeń z koralików Toho 15/0.
Pamiętaj o kończeniu każdego z nowych okrążeń przejściem igłą przez pierwszy koralik doszyty w danym okrążeniu. Po skończeniu nić powinna wychodzić z koralika ostatniego okrążenia.

Na koniec pracy powinnać otrzymać koralkową obrączkę zbudowaną z puęciu okrazeń koralików Toho 15/0

4 Zmień koraliki na Miyuki Delica i w ten sam sposób doszyj pełne okrążenie z tych koralików. Pamiętaj na koniec o przejściu igłą przez pierwszy koralik doszyty w tym kroku.
Koraliki Miyuki Delica są nieco większe niż Toho 15/0, więc Twoja praca zacznie lekko falować. Jest to jak najbardziej pożądany efekt. Dopilnuj, żeby każdy z koralików Delica dobrze “wskoczył” na swoje miejsce – osiągniesz to  mocniej zaciągając nić po doszyciu każdego koralika.

5 Kierując się pod skosem, przeprowadź nić na drugą krawędź pracy i doszyj tam kolejne okrążenie z koralików Delica. Równoległe doszycie okrążeń z koralików Delica na obu krawędziach pracy spowoduje, że praca będzie się rozszerzała równomiernie.

6 Doszyj jeszcze po jednym okrążeniu  koralików Delica na każdej z krawędzi. Na koniec powinnaś mieć po dwa okrążenia z koralików Delica na obu krawędziach plecionki.

7 Czas na przymierzenie metalowej bazy, która usztywni Twoją pracę. Ja wybrałam obręcz Geometrix, ale jest ona troszkę za duża w stosunku do mojej pracy. Przycięłam ją więc szczypcami do odpowiedniego rozmiaru. Sprawdź swoją bazę i ewentualnie skoryguj jej rozmiar docinając ją na wymiar. Umieść bazę w koralikowym elemencie.

8 Doszyj kolejne okrążenie zmieniając koraliki na Toho 11/0.

9 Czas na zszycie obręczy. Chwytając koraliki raz z jednej, raz z drugiej krawędzi (Miyuki Delica i Toho 11/0) zszyj kółko na całym obwodzie. Dobrze zaciskaj nić, żeby koraliki ładnie wskakiwały na swoje miejsce. Na koniec oczywiście jak poprzednio przejdź jeszcze raz przez pierwszą zszytą parę koralików, żeby dobrze zamknąć obwód. Na koniec nić powinna wychodzić z koralika Toho 11/0.

Zszywanie koralików na obręczy Geometrix.

10 Pozostało już tylko wykonanie pętelki do zawieszenia elementu na biglu. Nabierz 4 koraliki Toho 11/0, i pomijając 1 koralik Toho 11/0 na krawędzi pracy – doszyj pętelkę do kolejnego Toho 11/0.

11 Żeby dobrze zamocować pętelkę, przejdź nicią przez najbliższy koralik Delica, a następnie zmieniając kierunek szycia (kieruj się z powrotem w stronę pętelki) przejdź przez koralik Delica sąsiadujący z tym, z którego wychodzi nić. Przeprowadź nić przez koralik Toho 11/0, następnie przez wszystkie koraliki pętelki i ponownie przez koralik Toho 11/0, od którego zaczęłaś cały etap doszywania pętelki. Dalej przeprowadź nić przez sąsiedni koralik Delica. Na koniec przeprowadź nić przez kilka sąsiadujących koralików, najlepiej zmieniając kierunek szycia jedno- dwukrotnie. Nić jest tym samym dobrze zabezpieczona przed wysunięciem się z koralików. Odetnij jej nadmiar. Koralikowy element jest już gotowy.

12 Pozostało już tylko zamontować koralikowe kółko na biglu. Otwórz ogniwko rozchylając je w przód i w tył, załóż na nie bigiel i koralikową pętelkę, dokładnie zamknij ogniwo. Kolczyk jest gotowy :).

Drugi kolczyk wykonaj w ten sam sposób.

Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone